Airijos pasirinkimas: už ar prieš dar negimusio vaiko teisę į gyvybę?

www.bernardinai.lt Abortų klausimas turi rūpėti visiems – ne vien Katalikų Bažnyčiai  Airija gali sulaukti „labai liberalau...


Abortų klausimas turi rūpėti visiems – ne vien Katalikų Bažnyčiai 

Airija gali sulaukti „labai liberalaus abortų režimo“, jei šalies gyventojai šiandien balsuos už Konstitucija ginamos dar negimusių kūdikių apsaugos panaikinimą. Arkivyskupas Eamonas Martinas, visos Airijos primas, gegužės 19 d. pareiškime teigė, kad „negimę Airijos vaikai visiškai nebeturės konstitucinių teisių“, jei 1983 m. priimta vadinamoji 8-oji pataisa, draudžianti abortus, bus panaikinta. Airijoje šiuo metu galioja griežčiausi visoje Europos Sąjungoje dar negimusios gyvybės apsaugos įstatymai, nors daugumoje Europos šalių abortų įstatymai yra netgi griežtesni už analogiškus įstatymus JAV. 

Airijos premjeras Leo Karadkaras pareiškė, kad, referendumu pritarus legalizuoti abortus, jo vadovaujama vyriausybė leistų atlikti abortus iki 12-os nėštumo savaitės, tačiau ateityje įmanomi ir liberalesni įstatymai. 

„Gegužės 25 dieną įėję į balsavimo kabiną stabtelėkite ir pagalvokite apie dvi gyvybes – motinos ir kūdikio, jų abiejų plakančias širdis, jų gyvenimus, kurie abu vienodai brangūs ir abu nusipelno paguodos ir apsaugos“, – sako arkivyskupas E. Martinas, kviesdamas balsuotojus atmesti siūlymą. 

E. Martinas pareiškė, kad abortai nėra išskirtinai Katalikų Bažnyčios klausimas. Gyvybės išsaugojimas yra bendražmogiškojo orumo, kylančio iš „proto ir tikėjimo“, vertybė. 

„Pastaraisiais mėnesiais mums buvo priminta apie gyvenimo įsčiose stebuklą – nuo penktos savaitės pradedančią plakti širdį ar unikalų piršto antspaudą, kuris pradeda formuotis tik nuo dešimtos iki dvyliktos savaitės nuo pradėjimo, – sakė arkivyskupas. – Tas mažas negimęs vaikas, kuris judina savo pirštukus ar spardosi ultragarsinio tyrimo metu yra tas pats vaikas, kuris gims, bus vaikas, o vėliau, tapęs suaugęs, sulauks senatvės. Kad šis gyvenimas vyktų, reikia laiko, priežiūros, meilės ir galimybės išgyventi.“ 

Šiandien vykstantis referendumas yra Katalikų Bažnyčios prarandamos įtakos katalikiškoje Airijoje rezultatas. 2015 m. 62 procentai balsuotojų balsavo už Konstitucijos pataisą, leidžiančią vienos lyties porų santuokas. Pasitikėjimas Katalikų Bažnyčia smuko po daugybės atskleistų seksualinio tvirkinimo atvejų Bažnyčios viduje. 

Gegužės 17 d. „Irish Times“ leidinyje paviešintų apklausų rezultatai parodė, jog 44 procentai balsuotojų ketina pritarti, kad būtų panaikinta 8-oji pataisa, o 32 procentai jai sako – NE. Nors pritariančiųjų panaikinti pataisą skaičius nuo balandžio mėnesio pabaigos nukrito 10 procentinių punktų, vadinamieji pro-life šalininkai toli gražu nėra tikri dėl savo pergalės referendume. 

Už dar negimusių vaikų gyvybės apsaugą pasisakančio judėjimo aktyvistė: „Turime tik savo balsus ir kojas...“ 

Prieš mėnesį Aoife de Clar pagimdė mažą mergytę, tačiau šis įvykis jai nesutrukdė vėl po savaitės grįžti į „Išgelbėk 8-ąją“ („Save the 8th“) judėjimą, įkurtą pasipriešinti gegužės 25-osios referendumui, kuriuo siekiama atšaukti teisinę dar negimusių vaikų gyvybių apsaugą. 

Šis referendumas Airijos balsuotojams taps vienu didžiausių iššūkių nuo 1983 metų, kai įsigaliojo 8-oji pataisa. 1992-aisiais vyko referendumas, leidęs skleisti informaciją apie galimybę abortą atlikti trečioje šalyje, taip pat garantavęs teisę moteriai keliauti jį atlikti į kitą šalį. Balsuotojai atmetė trečiąjį siūlymą leisti atlikti abortą moteriai, kuri renkasi savižudybę. 

De Clar jau nuo 12-os metų dalyvauja už dar negimusių vaikų gyvybės apsaugą pasisakančių organizacijų veikloje. Sulaukusi 15-os savo laisvą laiką ji leisdavo su „Jaunimo apsauga“ („Youth Defence“), viena didžiausių Airijos pro-life grupių, atsiradusių kaip atsakas 1992 metų iššūkiui. De Clar tėvai savanoriavo benamių prieglaudose, ir tai, pasak De Clar, jau ankstyvoje vaikystėje jai atskleidė neteisybę gyvenime. 

Kartu su De Clar judėjime dėl 8-osios pataisos išsaugojimo dalyvauja ir jos vyras Ray, su kuriuo ji susipažino savanoriaudama „Jaunimo apsaugos“ judėjime. Jų vyriausias sūnus kartu su tėvu klijuoja plakatus, drąsinančius bendrapiliečius balsuoti prieš referendumą, kuris leistų atlikti abortus pirmaisiais trimis nėštumo mėnesiais, o kai kuriais atvejais ir vėliau. Šie plakatai, taip pat agitacija, vaikštant „nuo durų prie durų“, tapo veiksmingiausia priemone išreikšti už dar negimusių vaikų gyvybės apsaugą pasisakančių aktyvistų žinią, nors opozicija jau nuplėšė 2000 plakatų. Pasak „Išgelbėkime 8-ąją“ kampanijos atstovės spaudai Niamh Ui Bhraiain, paskutinėmis dienomis bus tiesiogiai bendraujama su balsuotojais. 

„Matome, kad Airijos gyventojai pripažįsta 8-osios mūsų Konstitucijos pataisos svarbą ir būtinumą, – sako Ui Bhraiain. – Mes pasiekėme kiekvieną Airijos grafystę. Daugybė žmonių, išgirdę apie faktus, pakeitė savo nuostatą: užuot balsavę TAIP jie balsuos NE.“ 

Airijos arkivyskupas E. Martinas sako, kad Katalikų Bažnyčia aktyviai remia žmones, dalyvaujančius judėjime prieš abortų legalizavimą. Vyskupai skelbia ganytojiškus laiškus, tačiau žmonės – tokie kaip de Clar ir Ui Bhraiain – yra misionieriai pasauliečiai. 

Pasak Delia Bryan, JAV judėjimo pro-life akyvistės, daugybę kartų vykusios į Airiją pasisemti patirties, labai svarbu tai, kad jos kolegos airiai kalbasi su kiekvienu žmogumi ir aktyviai veikia savo bendruomenėse bei vietinėje spaudoje. „Amerika gali mokytis iš Airijos“, – sako D. Bryan. 

Vienas stipriausių argumentų, kuriais remiasi 8-osios pataisos šalininkai, yra tai, kad Airija yra viena saugiausių šalių, kurioje galima susilaukti vaikų. Balsuotojai turėtų labai stipriai pamąstyti apie tai, kokių pokyčių sukeltų abortų legalizavimas. Pasak Eoghano de Faoite, judėjimo „Išsaugokime 8-ąją“ patarėjo sveikatos klausimais, Pasaulio sveikatos organizacija Airiją priskiria prie šalių, kuriose mažiausias gimdyvių mirtingumo rodiklis, ir tai yra pasiekta dėl abortų draudimo. 

De Faoite teigimu, siūlomi Airijos Konstitucijos pakeitimai sukels „radikalių pokyčių“. Apie tai jis pasakojo savo bendrapiliečiams, vaikščiodamas „nuo durų prie durų“. Pasak de Faoite, žmonės, sužinoję apie galimą realybę, keisdavo savo nuostatas. 

De Clar pažymi, kad 8-osios pataisos panaikinimo šalininkai mini sunkius išprievartavimo atvejus, grėsmes motinos gyvybei arba galimybę susilaukti neįgalaus vaiko. Tokiems žmonėms ji atsako, kad Airijai iš tiesų reikia labiau pasirūpinti moterimis ir vaikais, tačiau šis referendumas nėra tinkamas sprendimas. „Visuomet būna sunkių atvejų, – sako de Clar. – Tačiau šis referendumas nekalba apie juos. Jis atims visas dar negimusių vaikų teises.“ 

Artėjant referendumui de Faoite ir de Clar pasitikėjimas auga. „Mes turime tik savo balsus ir kojas, – sako de Clar. – Ir mes juos privalome išnaudoti. Turime vienintelę galimybę, ir aš nenoriu gręžiotis atgal ir sakyti, kad jos neišnaudojome.“ 

Airijos referendumas vyks artėjant popiežiaus Pranciškaus vizitui rugpjūčio mėnesį į Airiją, kurioje jis lankysis Pasauliniame šeimų susitikime. 

Pagal cruxnow.com parengė Rasa Baškienė.

Bernardinai.lt - Interneto dienraštis

Susiję

Šeimos politika 1141763656341311128

Rašyti komentarą

 1. Anonimiškas2018-05-26 12:54

  Panašu kad sveikas protas ir civilizacija triuškinamai laimėjo Airijoje. Su tuo ir sveikiname tos šaunios šalies žmones.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Jooo, viens prie vieno su lenino “revoliucija” Rusijoje. Net išgama stalinas, ir tas pakraupo.

   Panaikinti
  2. Pastebėjimas2018-05-27 08:36

   Gaila kad Anonimiškas 2018-05-26 12:54 motina, kai buvo neščia nepasižymėjo nei sveiku protu, nei civilizuotumu.

   Panaikinti
 2. Reik pasakyt, net sunkoka įsivaizduoti, kokio laipsnio degeneratu reikia būti, kad degradaciją ir gyvulėjimą vadintum "protu ir civilizacija". :)

  AtsakytiPanaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item