V. Rubavičiaus persekiojimo tyrime policija bedantė

propatria.lt nuotrauka  Itin kritišku požiūriu į valstybėje vykstančius procesus garsėjantis rašytojas ir filosofas Vytautas Rubavičius...

propatria.lt nuotrauka 
Itin kritišku požiūriu į valstybėje vykstančius procesus garsėjantis rašytojas ir filosofas Vytautas Rubavičius gruodžio viduryje sulaukė grasinimų susidoroti. Nors šią žinią dalis visuomenės sutiko kaip pasikėsinimą į laisvą mintį ir žodį, teisėsauga į viską pasižiūrėjo pro pirštus. O grasinimai kūrėjui tęsiasi. Kas turi atsitikti, kad grasinimas nužudyti žmogų policijai atrodytų realus?

Priminsime: lygiai prieš mėnesį V. Rubavičiaus gyvenimą sudrumstė nekasdieniški įvykiai. Gruodžio 11-ąją buvo įsilaužta į kultūrologo kompiuterį. Jam adresuotos ne itin malonius išgyvenimus žadėjusios žinutės: „išgyvensi iki Kalėdų“, „pakasim“. Leista suprasti, kad jo neapsaugos nė Seimo narys Povilas Urbšys, buto šeimininkui kalbant su sūnumi monitoriuje ėmė rastis frazės, liudijančios, kad jų pokalbių klausomasi, o priėjus prie lango, atsirado įrašas „nespoksok langan“. Kai kurias žinutes kaip įrodymą kompiuterio ekrane buvo pavykę užfiksuoti mobiliuoju telefonu, tačiau vakare krautis paliktas telefono aparatas paslaptingai iš namų dingo. Kitą rytą jis atsirado koridoriuje, tačiau nuotraukų su grasinančiais įrašais nebebuvo.

Pasijutęs esąs kontroliuojamas, V. Rubavičius parašė pareiškimą policijai ir informavo Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą (NSGK). Išgirdę šią fantastinio filmo vertą istoriją, 37 parlamentarai kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, o NSGK pirmininkas Vytautas Bakas paprašė į tyrimą įsitraukti Valstybės saugumo departamentą.

Generalinė prokuratūra pavedė tyrimą atlikti policijai. Lygiai taip pat pasielgė Valstybės saugumo departamentas. O policija padėjo tašką. Naujųjų išvakarėse, gruodžio 29-ąją, Vilniaus miesto trečiojo policijos komisariato Veiklos skyriaus vyriausioji tyrėja Dovilė Švabauskienė nusprendė, kad nieko neįvyko. Taip galima suprasti iš jos priimto nutarimo atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą. Atrodo, nebuvo grasinimo nužudyti, neteisėto asmens būsto neliečiamumo pažeidimo, neteisėto informacijos apie privatų asmens gyvenimą rinkimo ir pan. Tarsi visa tai V. Rubavičius būtų išsigalvojęs.

„Medžiagos tikslinimo metu nustatyta, kad niekas kitas, išskyrus pareiškėją ir jo sūnų, neturi prieigos į pareiškėjo butą, objektyvių duomenų, kad į pareiškėjo butą buvo įsibrauta ar įsilaužta, negauta“, o „grasinimas nužudyti ar sunkiai sutrikdyti kito žmogaus sveikatą turi būti konkretus ir realus“, - taip rašoma policijos nutarime.

Kas turi atsitikti, kad policija patikėtų, jog išties grasinama žmogaus gyvybei?

„Grasinimas nužudyti turi būti realus, t.y. žodžiai arba pareiškimas turi sietis su tam tikrais veiksmais, pasiruošimu ir t.t., nes yra suformuota teismų praktika. Netgi ginče, jeigu žmogus pasako, kad nužudys, tai nepripažįstama nusikaltimu, o pripažįstama emocijomis“, - aiškino policijos generalinio komisaro pavaduotojas Edvardas Šileris.

Beje, tą pačią dieną, t.y. užvakar, kai V. Rubavičius gavo atsakymą iš policijos, vakare jo kompiuteryje atsirado įrašas: „Rubai, tau zopa greitu metu“.

- Kokios išvados peršasi išgirdus apie atsisakymą pradėti ikiteisminį tyrimą? - paklausėme Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko Vytauto Bako.

- Iš to nutarimo formuluočių vienareikšmiško atsakymo, kad tyrimo nereikia pradėti, nerandu. Priešingai. Rašoma, kad iš surinktos medžiagos matyti, jog buvo keičiami tuo metu prieinamo Wi-Fi taškų bevielio tinklo pavadinimai, kurie adresuojami pareiškėjui. Reiškia, kad tyrėjas nustatė, jog pono Rubavičiaus teiginiai tarsi ir teisingi, bet kažkodėl daro išvadą, kad tai nėra įsilaužimas į kompiuterį ir kad dėl to nereikia pradėti ikiteisminio tyrimo. Jeigu yra taip, kaip rašo pareiškėjas, Baudžiamojo kodekso straipsnis numato atsakomybę už asmens terorizavimą. Jeigu tyrėjai tokią prielaidą daro, jie turėtų pradėti tyrimą, kad tas prielaidas išsiaiškintų. Manyčiau, pareiškėjui reikia kreiptis į prokuratūrą ir tą sprendimą skųsti.

- Policija net nesiruošia ieškoti Vytautą Rubavičių terorizavusio asmens, o po atsisakymo tirti V. Rubavičius vėl sulaukė panašaus grasinimo ir net nufotografavo...

- Jeigu jau turi įrodymą, nes nutarime rašoma, kad nuotraukų nėra, tegul rašo Generalinei prokuratūrai, kad ir toliau jis jaučiasi nesaugiai, grasinama, ir kad panaikintų šį nutarimą. Aš šiai istorijai skyriau daug dėmesio, prieš šventes kalbėjau su policijos generaliniu komisaru, paprašiau, kad į šią situaciją būtų pasižiūrėta rimtai. Bet jeigu kartojasi... Čia visokių gali būti istorijų. Kas nors gal nori sudaryti tyčia įspūdį, kad štai valdžia bloga, gal nori sukiršinti su spec. tarnybomis. Artėja Sausio 13-osios renginiai, o žmogus, kalbu apie V.Rubavičių, yra iškili asmenybė, Lietuvoje žinomas, gerbiamas, todėl maža kas gali norėti surengti provokaciją.

Parengė Jaunius Pocius


Susiję

Vytautas Rubavičius 8823404002109774654

Rašyti komentarą

 1. Anonimiškas2018-01-11 12:05

  Ten nuotraukoje matosi wifi tinklų pavadinimai. Čia neįsilaužimas į kompiuterį.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Papildymas: "Plačiau paviešinus Jūratės Baranavos-Rubavičienės perduotą žinią apie naują grasinimų pliūpsnį ir „keistoką“ pareigūnų etikos sampratą, policija pranešė pradedanti ikiteisminį tyrimą." (http://www.tiesos.lt/index.php/tinklarastis/straipsnis/jurate-baranova.-grasinimai-vytautui-rubaviciui-tesiasi-policijai-tai-tik-e)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Anonimiškas2018-01-13 18:04

  istorija kurioziška. Panašu, kad hakerius žaidžiantys vaikučiai tiesiog nulaužė p.Rubavičiaus neapsaugotus (greičiausiai paliktas standartiinis slaptažodis konfigūracijos keitimui) WiFi maršrutizatorius, arba jo ir kaimyno. Nes pagal signalo stiprumą nuotraukoje matyti, kad tai arčiausiai, t.y. greičiausiai tame bute esantys maršrutizatoriai. Istorija su telefonu mįslingesnė, bet žmogus jau amžiuje...ne į Seimą ir policiją reiktų kreiptis, o sūnui reiktų susirast vidutinio kompiuterinių tinklų specialistą (tik ne Telia jaunuolius, tiems reikia aiškinti kaip padaryti) ir problema išsispręs.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Nejuokink. Tarsi Rubavičius būtų pirmas, su kuriuo "vaikučiai" taip žaidžia. Linkiu, kad pats asmeniškai susipažintum su jų "žaidimais".

   Panaikinti
  2. o tai kas pirmas? Ir kaip žaidžia? Gal net turite versiją, kas ir kodėl?

   Jei nors šiek tiek susigaudytumėt technologijose, kito būdo išvengti tokio vaizdelio, kuris yra nuotraukoje, kaip pakeisti maršrutizatoriaus gamyklinį admin slaptažodį deja nėra...
   Grasinti galima įvairiais būdais -- telefonu, e.paštu - nesvarbu kas tai daro, tik aš pirmiausia vertinčiau, ar tai kas nors realaus ir pagrįsto, ar kvailelių išsidirbinėjimas, į kurį nėra ko kreipti dėmesio. Nors jei kartojasi ir pradeda įkyrėti, policija turėtų imtis tirti. Ar sugebės ištirti ir rasti kaltus, kiek abejoju, nebent vaikučiai visiškai nesisaugojo.

   Panaikinti
  3. O ko kvaileliams prie profesorių kabinėtis? Ar jie ką išmano?

   Panaikinti
  4. Anonimiškas2018-01-17 04:23

   Patys kvaileliai gal ir neišmano. Užtat išmano tie, kurie tuos kvailelius siundo.

   Panaikinti
  5. O ką aš norėjau pasakyti? Skaitmeninė tikrovė atveria beveik neribotas galimybes. Vienas iš Google vadeivų E. Šmidtas pasakė, jog asmeninis gyvenimas tapo reliktu ir kad jie planuoja paversti Google tikru "Didžiuoju broliu", palyginti su kuriuo Dž. Orvelo "1984" yra vaikiška pasaka: "Mes žinome, kur jūs esate ir kur buvote. Mes galime bendrais bruožais sužinoti, apie ką jūs galvojate. Mes žinome viską, ką jūs darote, ir valdžia gali jus nuolat sekti. Mes žinome, kur jūs esate maždaug 50 cm atstumu, ir sutrumpinsime šį atstumą iki kelių cm. Jūs niekada nesate vieni, ir jums nenuobodu..."

   Lietuvoje apie tai dar beveik nekalbama, ir daugelis tebepuoselėja naivias viltis būti nepastebėtiems ir gyventi nepriklausomai.

   Kita vertus, yra vienas atstumas, kurio šie raguotųjų tarnai niekada neįstengs įveikti - tai tikėjimas. Jie nepažįsta Dievo ir nesuvokia, koks IŠ TIKRŲJŲ yra tikinčiojo gyvenimas ir KUO jis remiasi. Dievas ir tikėjimas yra mūsų priebėga ir mūsų stiprybė.

   Panaikinti

Pastaba: tik šio tinklaraščio narys gali skelbti komentarus.

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

PAREMKITE, SKIRDAMI 12 EUR

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item