Rusijos propagandai pasidavę konservatoriai kultūros ministrę puola Kremliaus metodais

propatria.lt nuotrauka  „Kultūros ministrė savo žodžiais tarnauja Kremliaus ruporui menkindama Lietuvos valstybę“, – skelbiama Tėvynės ...

propatria.lt nuotrauka 
„Kultūros ministrė savo žodžiais tarnauja Kremliaus ruporui menkindama Lietuvos valstybę“, – skelbiama Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) kreipimesi į premjerą Saulių Skvernelį su prašymu įvertinti LR kultūros ministrės Lianos Ruokytės-Jonsson pasisakymą apie Lietuvos kultūrą, kurį palankiai cituoja Kremliui tarnaujantis portalas.

Kreipimesi, kurį iniciavo kartu su Vytautu Juozapaičiu, Gabrielius Landsbergis rašo: „Negailestingai pliekdama Nepriklausomybės laikotarpio kultūros politiką, ministrė savo lūpomis Kremliaus ruporu vadinamai žiniasklaidai įdėjo citatą, menkinančią Lietuvos kultūros politiką ir visą jos Nepriklausomybės laikotarpį.“ Esą ministrės žodžiai tarnauja kaip Rusijos propagandos įrankis, todėl G. Landsbergis kelia klausimą, ar tik tai nėra „sąmoningas ir prieš Lietuvos valstybę nukreiptas veiksmas“?

Rusiškame portale rubaltic.ru paskelbta naujiena pavadinimu Lietuvos kultūros ministerijos vadovė: „per 26 nepriklausomybės metus kultūra šalyje buvo sunaikinta“. Nors pačiame straipsnyje sovietmetis neminimas ir nėra jokių nuorodų į laikotarpį iki nepriklausomybės, antraštė kuria įspūdį, kad ministrė teigia, jog sovietmečiu kultūros padėtis buvo geresnė ar net apskritai gera, o atgavus Nepriklausomybę rūpestis ja dingo, ir todėl kultūra bei visas geras palikimas buvo sunaikintas.

Tačiau pacituoti ministrės žodžiai, kai buvo sakomi „Žinių radijo“ laidoje, nuskambėjo visai kitaip: „Kultūra kaip sektorius buvo tiek nuniokotas per tuos 26 metus, kad realiai, žiūrint į kitas sritis ir kultūrą lyginant su kitomis sritimis, mes atsistoję esam praktiškai nulinėj pozicijoj.“ Akivaizdu, kad žodžiai ne tik ištraukti iš konteksto, nes visame pokalbyje nėra jokios potekstės apie sovietmetį, bet ir Kremliaus ruporo redaktorių pagražinti. Ministrė sakė, kad kultūra buvo nuniokota, o rusiškas portalas skelbia, esą ji sakiusi, kad kultūra „sunaikinta“ (rus. уничтожена). Skirtumas – didžiulis.

Radijo laidoje buvo kalbama apie kultūros padėtį ir ją gerinti padedančias Europos Sąjungos lėšas. Ne paslaptis, kad visos ankstesnės vyriausybės savo prioritetu kultūros nelaikė ar net ją nustumdavo tarp mažiausiai svarbių sektorių. Menininkų ir kultūros veikėjų atlyginimai bei socialinė padėtis nė iš tolo nepuošia Lietuvos valstybės, nors turimomis sąlygomis pasiektas kultūros ir meno lygis yra pakankamai aukštas.

Prieš tapdama kultūros ministre, L. Ruokytė-Jonsson užsiėmė kultūrine ir diplomatine veikla, dirbo įvairiuose kultūros arealuose, į švedų ir norvegų kalbas vertė reikšmingiausių šiuolaikinių lietuvių autorių kūrinius, taip pat švedų kūrybą į lietuvių kalbą – taigi su kultūros padėtimi susipažino iš vidaus ir visą gyvenimą stengėsi ją gerinti.

Vis dėlto pasirodė, kad konservatoriai yra pernelyg paveikūs Kremliaus propagandai, todėl ėmė atkartoti prorusiškas klišes, jas griežtai smerkdami. Rasa Juknevičienė savo socialiniame tinkle pacitavo garsiąją tezę, necituodama toliau, ir padarė išvadą: „Suprask, iki Nepriklausomybės Sovietinėje Lietuvoje kultūra klestėjo“. Būtent tokį supratimą pateikti bandė Kremliaus ruporas, tačiau jis neturi nieko bendro su ministrės žodžiais.

Nors pateikė argumentuotos kritikos, vardindamas kultūrai nusipelniusių  ir politikoje veikusių asmenybių pavardes, vis dėlto tokį pat supratimą pademonstravo ir Vytautas Juozapaitis, sakydamas, kad premjeras „turėtų savo ruožtu įvertinti savo kabineto narės, tegul ir nesąmoningą, bet antivalstybinę veiką“.

Kremliaus propaganda tuo ir ypatinga, kad iškreipia žodžius, juos pateikdama taip, jog Rusijai būtų naudingiau. Tuos žodžius suprasdami taip pat, kaip ir Rusijos propagandistai, TS-LKD nariai atrodo nepajėgę atsispirti Kremliaus nuodų propagandiniam poveikiui, nes siekta ne tik pasitelkti parankius žodžius, kurie nebūtų parankūs nurodant visą kontekstą, bet ir juos pateikti tokiu būdu, kad propagandai neatsparūs skaitytojai patikėtų, jog ministrė būtent tą ir norėjo pasakyti.

Tokį konservatorių elgesį pati L. Ruokytė-Jonsson vadina visuomenės klaidinimu ir kova su išsigalvotais priešais. 

„Konservatoriams nuo pat partijos užgimimo buvo būdinga chroniška priešų paieška Lietuvos viduje ir pretenzijos į patriotizmo monopolį. Kaltinti mane nostalgija sovietmečiui gali tik niekingi propagandistai ir melagingų naujienų kūrėjai. Liūdniausia, kad šitaip yra nukreipiamas dėmesys nuo pagrindinės temos – kultūros finansavimo ir jos reikšmės valstybės politikoje. Gali būti, kad taip daroma sąmoningai – būtent konservatorių vyriausybei valdant kultūrai finansavimas buvo mažinamas daugiau nei kitoms sritims“, – teigia ministrė.

Galima klausti, ar ministrės žodžiai teisingi ir ar neperspaudžia kultūros padėties ir kitų žmonių indėlio į ją vertinimo, tačiau jos žodžių siejimas su Rusijos propaganda, remiantis tos propagandos vartojamomis klišėmis, rodo, kad arba stengiamasi sąmoningai sukurti Rusijos propagandistės ar Kremliui „naudingos idiotės“ įvaizdį, arba patys konservatoriai yra paveikūs Rusijos propagandai. Kadangi tokiais Rusijos propagandos metodais remiasi didžiausia opozicinė partija Lietuvoje, tai gali kelti nerimą dėl Lietuvos nacionalinio saugumo.

Juo labiau, kad JAV sankcijų Rusijai stiprinimą atvirai smerkianti Angela Merkel ar konservatorių bendrapartietis Vygaudas Ušackas, atvirai kalbantis apie tai, kad su Rusija reikia palaikyti gerus santykius ir kalbėtis, o ne pyktis, nes kaimynų esą nepakeisi, kad ir kokie priešiški šie būtų. Tai rodo, kad TS-LKD narių propagandiniai pareiškimai yra nukreipti prieš kultūros ministrę dėl to, kad ji yra valdančiųjų dalis, o ne dėl to, kad L. Ruokytės-Jonsson žodžiai ar veiksmai būtų iš tikrųjų nepriimtini jos žodžius iškraipiusiems politikams.

Susiję

Politika 7555684152056906977

Rašyti komentarą

 1. Mano akimis žiūrint, naudingesnių už libkonus Rusijai sunku būtų surasti: pirma, jie sukarikatūrino patriotizmą, nes, prisistatydami "tikraiseis ir vieninteleis patrijotais", propaguoja antitautinį ir antivalstybinį liberalizmą, ir patriotizmą pateikia kaip lojalumą ne Lietuvos valstybei, bet eurosajūzui; antra, arogantišku chamiškumu skatina nusivylimą (ir net pasišlykštėjimą) valdžia; trečia, savo "kremleus agentū" etikečių klijavimo vajumi supriešino visuomenę; ketvirta, vykdo "nujautrinimo politiką" - nuolatiniais klyksmais apie visur esančius "rusū agentus" kuria situaciją, kai tikra grėsmė bus palaikyta eiline libkonų isterija (žr. pasaką apie piemenį, kuris šaukė "vilkas!"); ketvirta, savo isterijomis apie visur esančius ir viską galinčius "kremleus agentus" kuria Rusijos visagalybės įvaizdį; galiausiai, penkta, viską daro nemokamai (?). :)
  P.S. Perskaitęs šią istoriją pagalvojau: o ką libkonai darys, jei Kremliaus šaika kokį nors ANŪKO pareiškimą savaip "išvartys"? Aš rusų vietoje BŪTINAI taip padaryčiau - grynai dėl smagumo. :)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2017-07-15 11:27

   Apie visuomenes priesinima kazkas galetu patyleti

   Panaikinti
  2. o gal nedurni tie rusai ir anūko "neišvarto" ne iš žioplumo

   Panaikinti
 2. Vis dėlto, L. Ruokytės-Jonsson vadovavimas yra tarp blogo ir blogesnio. Tai drįstu teigti remdamasis šiokiu tokiu stebėjimu bei kai kuria kita neoficialia informacija. Visa kita — normali politinė kova.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Per Nepriklausomybės laikotarpį buvo išvogta nors ir nedidelis, bet sunkiai per okupaciją uždirbtas mūsų tėvų turtas. Prisiminkime: garsųjį "reformatorių" Vagnorių(beje, konservatorius), kuris paleido visus fabrikus ir gamyklas "vėjais", "išparceliavo" kolūkius, uždarinėjo kultūros namus ir t.t. Tai ne pramanai - tai faktai. Kiek išvogta per kultūros programas: garsusis VEKS'as, G. Kevišas ir jo ilgai trukusios machinacijos, kurios neužkliuvo nei vienam ankstesniam kultūros ministrui. O kokios nuskurdusios šalies bibliotekos, kai kurios su kiaurais stogais, kurios nepajėgia užprenumeruoti skaitytojams reikalingų leidinių, o kultūros darbuotojų atlyginimai...Galima vardinti ir vardinti šalies "pasiekimus" kultūros srityje ir netik kultūros... Pirmoji ministrė, kuri pastebėjo ir pasakė, kad "karalius nuogas". Įsižeidė konservatoriai, kurie kaip tik daug prisidėjo, kad būtume šiandien paskutiniai Europoje. O nuo rusų niekur nepabėgsime. Jie mus stebi, klausosi ir jokia Juknevičienė su Juozapaičiu neuždraus jiems tai daryti. Tik nesuprantu kodėl dėl sustekentos kultūros, kaip ir nustekentos bei išvogtos Lietuvos turėtų būti kalta neseniai dirbanti gerbiama ministrė?
  Atsikvošėkite, konservatoriai.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2017-07-18 07:31

   Jie neatsikvošės, niekada.

   Panaikinti
 4. Anonimiškas2017-07-15 14:03

  Straipsnio antraštė netiksli. Konservatoriai nėra pasidavę kremliaus propagandai, tačiau kiek jie yra kompetentingi kultūros klausimais - čia galima daug pasiginčyti. Kad konservatoriai greiti vadinti kitus kremliaus agentais - tai tiesa, o karštakošiškais pasisakymais toli nenuvažiuosi. Kad pačių konservatorių išvados ir įžvalgos ne visada teisingos, tai įrodo pastarųjų rinkimų rezultatai: jau kelintuose Seim orinkimuose konservatoriai nelaimi parlamentinės daugumos, o į kritiką visai neatsižvelgia. O tai, kad kultūros situacija tarpukario Lietuvoje buvo sunki, niekam ne naujiena. Pavyzdžiui, kiek A.Smetonos vyriausybė prisidėjo prie S.Dariaus ir S. Girėno skrydžio per Atlantą?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Gal ne tiek "pasidavę propagandai", kiek nesibodi jokiomis priemonėmis, kad tik "įkąstų" politiniams oponentams. Dėl tokio "švento" reikalo galima ir Rusijos propagandos retransliatoriais pabūti. :)

   Panaikinti
  2. Anonimiškas2017-07-16 00:08

   Didžąją dalį išorės grėsmių konservatoriai mato teisingai, ir neretai atvirai kalba tuo metu, kuomet žodžius reikia pakeisti veiksmais. Tačiau Lietuvos vidaus politikoje konservatoriai niekaip negali suprasti, kad tai, kas tinka kitų Vakarų valstybių mentalitetui, Lietuvoje negali būti pritaikoma. Būtina atsižvlegti į tai, kad Lietuvos visuomenė yra ypač išsilavinusi, kad Lietuvoje vienas iš sėkmės garantų - artimojo dialogo forma ir turinys, ir kad abstrakčios ekonomikos formulės, kaip taisyklės veikiančios skaitmeninėje, federalistų ir globalistų jau suniveliuotoje (pagal savo poreikius ir tikslus)) visuomenėje, Lietuvai netinka. Tą aiškiai parodė A.Kubiliaus ,,naktinė reforma'', kuri dabar stipriai ir pagrįstai kritikuojama. Įdomiausia tai, kad konservatoriai, kiek pastebėjau, nelabai moka kalbėtis su žmonėmis; viešojoje erdvėje jų retorika ir dialogai taip pat yra silpni. Jiems jau daug kartų buvo sakyta, kad atsisakytų arogancijos, perdėto tarpukario Lietuvos idealizavimo, tačiau, kaip rodo paskutinių rinkimų rezultatai, konservatoriai arba nesupranta savo oponentų išsakomų pastabų turinio, arba paprasčiausiai nenori pripažinti kitų teisumo.

   Panaikinti
  3. Libkonai mato TIK DALĮ išorės grėsmių, tiesiog agresyviai atsisakydami pripažinti kitokių grėsmių egzistavimą ir visus bent kiek nukrypstančius nuo "Partijos politikos" apklijuodami "rusū agentū" etiketėmis.
   O, va, dėl to, kad "kalba tuo metu, kuomet žodžius reikia pakeisti veiksmais", nesiginčysiu - nebent tik galiu papildyti, kad jų veiksmai labai dažnai yra priešingi tiems, kurių reikėtų pagal tas kalbas. :)

   Panaikinti
  4. ne "pasidavę", bet "paveikūs".Yra skirtumas

   Panaikinti
 5. Anonimiškas2017-07-16 04:24

  Kaip tik tų kitokių grėsmių egzistavimas - jau netgi ne egzistavimas, o atvirai matomas puolimas - yra dar viena priežastis, kodėl konservatoriai nepajegia laimėti daugumos rinkėjų balsų ir šiaip įgyti didesnį žmonių palankumą. Nors žodžiais ir deklaruoja savo priklausomybę Romos Katalikų Bažnyčiai, tačiau apie daugumą jų darbų to pasakyti neįmanoma.

  AtsakytiPanaikinti
 6. Anonimiškas2017-07-17 00:05

  Taip pritariu ministrės nuomonei.Aš 20 metų dirbau kultūrinį darbą ir kaimuose ir miesteliuose 1995-2015 ir galiu patvirtinti kad kultūrinė situacija pastoviai tik blogėjo. Tam yra priežasčių daug ; tai ir finansavimas juk koks žmogus baiges konservatorija dirbs kaimo kultūros namuose už puse etato 200 eurų? Tai ir emigracija - išvažiavo ir atlikėjai ir žiūrovai. Ir bendrai kultūros poreikis visuomenėje stipriai sumažėjęs, visi rūpinasi tik kaip užkalti pinigą.

  AtsakytiPanaikinti
 7. Beje, kada Juknevičienė nekalbėjo kaip komjaunuolė? per vieną Vasario 16 Kaune ją girdėjasu.Tik propogandiniai šūkiai ir visų kaltinimas pasidavimu Rusijai

  AtsakytiPanaikinti
 8. Anonimiškas2017-07-17 20:44

  Vardas marija, tik reikia pasakyti jezau marija kaip ji mato, kas išgrobstė, bet pas ką turtas, tikriausia ji akla.

  AtsakytiPanaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

PRISIJUNKITE

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item