Seime kelią skinasi visasąjunginė rinkimų į Europos Parlamentą sistema

Seimo Europos reikalų komitetas (ERK) rytoj svarstys klausimą dėl kartu su 2015 m. lapkričio 11 d. Europos Parlamento rezoliucija dėl Eur...

Seimo Europos reikalų komitetas (ERK) rytoj svarstys klausimą dėl kartu su 2015 m. lapkričio 11 d. Europos Parlamento rezoliucija dėl Europos Sąjungos rinkimų teisės reformos (2015/2035(INL)) pateikto Europos Parlamento pasiūlymo (toliau – Pasiūlymas) dėl Tarybos sprendimo, kuriuo priimamos nuostatos, iš dalies keičiančios Aktą dėl Europos Parlamento narių rinkimų remiantis tiesiogine visuotine rinkimų teise galimo prieštaravimo subsidiarumo principui.

Pasiūlymas numato esminius rinkimų į Europos Parlamentą sistemos ir vykdymo tvarkos pokyčius, pvz., bendros rinkimų apygardos sudarymą, kurioje iškeltų kandidatų sąrašų pirmosiose vietose būtų įrašyti kiekvienos vadinamosios politinės šeimos kandidatai į Europos Komisijos pirmininko pareigas; visoms valstybėms narėms vienodų rinkėjų sąrašų sudarymą; kandidatų sąrašų terminų sudarymą; rinkimų kampanijos sąlygų vienodinamą. Tokie pakeitimai reikštų rinkimų į Europos Parlamentą centralizavimą, jų organizavimu užsiimant naujai įsteigtai Europos rinkimų institucijai.

Europos reikalų komitetas, š. m. sausio 14 d. posėdyje susipažinęs su atsakingų institucijų pateikta informacija apie Pasiūlymą, vadovaudamasis Seimo statuto 1804 str. 4 p. priskyrė šį Pasiūlymą prie labai aktualių siūlymų priimti ES teisės aktų ir perdavė jį svarstyti Seimo Teisės ir teisėtvarkos bei Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetams. Komitetas nusprendė sudaryti ERK narių darbo grupę tolesniam šio Pasiūlymo nagrinėjimui ir paprašė Seimo frakcijų pateikti komitetui savo nuomonę dėl Pasiūlymo.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos bei Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetai įvertino Pasiūlymo atitiktį subsidiarumo principui. Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas konstatavo, kad nėra galimo prieštaravimo subsidiarumo principui, o Teisės ir teisėtvarkos komitetas priėmė išvadą, kad Pasiūlymas prieštarauja subsidiarumo ir proporcingumo principams.

Subsidiarumo principas reiškia, kad ES sprendimai turi būti priimami kuo artimesniu piliečiams lygmeniu, t.y., Sąjunga nesiima priemonių (išskyrus tas sritis, kurios yra išimtinai Sąjungos kompetencijoje), jei jos nebūtų veiksmingesnės už nacionalinio, regionų arba vietos lygmens priemones.

Jei ERK nuspręs, kad Pasiūlymas prieštarauja subsidiarumo principui, tokį sprendimą turėtų patvirtinti Seimas plenarinio posėdžio metu, priimdamas rezoliuciją dėl Pasiūlymo galimo prieštaravimo subsidiarumo principui.


Susiję

Europos Sąjunga 3062898221027554883

Rašyti komentarą

 1. Anonimiškas2016-02-03 12:05

  Aišku, kad siekiama daugiau unifikacijos, tačiau konkrečiu atveju nereikia panikuoti. Štai ką radau minėtame EP pasiūlyme:

  „Kiekvienoje valstybėje Europos Parlamento nariai renkami remiantis proporcingu atstovavimu, taikant kandidatų sąrašo arba vieno perleidžiamo balso sistemą. Vienos rinkimų apygardos valstybėse ir apygardose, kuriose naudojama sąrašų sistema ir renkami daugiau nei 26 EP nariai, nustatyti privalomą slenkstį (3–5 proc.). Kiekviena valstybė nustato galutinį terminą, iki kurio turi būti sudaryti kandidatų sąrašai.“

  Iš šios citatos paaiškėja bent penki dalykai. 1 – rinkimai ir toliau vyks valstybėse. 2 – ir toliau proporcinė sąrašinė sistema išliks neprivaloma, leidžiant Airijai ir Maltai (gal ir kitiems panorusiems) naudoti proporcinę vieno perleidžiamo balso sistemą. 3 – ir toliau viena nacionalinė apygarda bus neprivaloma, leidžiant didelėms valstybėms taikyti kelių regioninių apygardų variantą. 4 – ir toliau rinkimų barjeras valstybėse nebus unifikuotas, o galės svyruoti nuo 3% iki 5%. 5 – ir toliau kandidatų kėlimas vyks valstybėse, nenustatant visiems absoliučiai vienodų iškėlimo terminų.
  Dėl bendros visos ES rinkimų apygardos niekas nedetalizuota. Spėju, kad tai daroma tik europartijų agitacijos patogumui. Pirmoje europartijos sąrašo vietoje bus įrašytas kandidatas į EP pirmininko postą, o kitos vietos išdėstytos pagal abėcėlę ar tiesiog pagal šalis. Toks bendras europartijos sąrašas neatsispindės valstybėse rinkėjams išduodamuose biuleteniuose.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Ką aš galiu pasakyt: "Sajūūūz nerušyyymy respuuublik svabooodnych!" :D

  O štai ir tekstas: http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+TA+P8-TA-2015-0395+0+DOC+XML+V0//LT
  Beje, punktas H: "kadangi Lisabonos sutartimi [čia ta, kur mūsų valdžiagyviai pasirašė neskaitę ;)] buvo pakeisti Europos Parlamento narių įgaliojimai, t. y. EP nariai tapo tiesioginiais Sąjungos piliečių atstovais(11) ir jie nebelaikomi į Bendriją susibūrusių valstybių tautų atstovais(12)."
  Verta prisiminti, kai prieš kitus rinkimus prasidės pasakos, kad "renkame Lietuvos atstovus". ;)

  Kalbant apie svarstymą - kaip suderinti čia paskelbtą info, kad "Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas konstatavo, kad nėra galimo prieštaravimo subsidiarumo principui" su kita info, pasak kurios "EP ir Europos Tarybos nuostatas, kuriomis norima pakeisti EP narių rinkimų tvarką, vakar svarstė Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas. Jo nariai siūlomam projektui nepritarė." (http://www.respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/lietuvos_politika/europa_siulo_baigti_su_ta_lietuva/,print.1) ir to komiteto (http://www.lrs.lt/sip/portal.show?p_r=8934&p_k=1) nario P. Urbšio pasisakymą:
  "„Be abejo, tie, kurie nori užveržti kilpą ir pasmaugti valstybinius nacionalinius interesus, tokių ketinimų neatsisakys ir analogiški bandymai nesiliaus. Europoje siekiama sukurti bendrą politinę piramidę, kurioje visi būtų unifikuoti. Esmė tokia, kad iš to išloš tik didesni. Tai bus kaip politinė „Eurovizija“, bus pažeistas nacionalinių interesų atstovavimas. Rinkėjų kur kas daugiau yra Prancūzijoje, Vokietijoje, Italijoje negu Lietuvoje. Pagal sąrašus išrinks tuos, kurie gaus daugiau balsų. Parlamente dominuos nacionalinės daugumos ir ES bet kokiu atveju išliks didesnių valstybių įtaka“, - siūlomos tvarkos pavojų įžvelgia P.Urbšys." (tas pats Respublikos straipsnis)?

  AtsakytiPanaikinti
 3. Anonimiškas2016-02-03 21:28

  Pasiūlymas geras.
  Europos Parlamentas turi turėti daugiau galių ir tuti būti formuojamas proporcinės rinkimų sistemos būdu, kai rinkimų apygarda - visa ES, o partijos bendranacionalinės.
  ES turi tapti tikra federacija - tai itin aktualu globalių grėsmių visai mūsų Vakarų Europos civilizacijai akivaizdoje.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Tai kad būtent neomarksistinis sajūzas ir yra didžiausia grėsmė tam, kas dar liko iš tos Vakarų Europos civilizacijos. :)

   Panaikinti
  2. Anonimiškas2016-02-05 11:44

   joo,skaitant tokį komentarą, imu tikėti sąmokslo teorijomis apie tai ,kad migrantų invazija buvo organizuota, tam, kad jos išsigandę europiečiai maldaute maldautų kuo greičiau sukurti ES federaciją, dar kokią ES armiją įsteigti, kad tik juos nelaimėlius apsaugotų nuo migrantų, bet kaip Pikc-as gerai rašė , pats neomarksistinis sajūzas jis ir yra didžiausia grėsmė .

   Panaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

Kviečiame

PALAIKOME

KVIEČIAME ĮSIGYTI!

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item