Europos Parlamente atmesta Turkijos narystės ES galimybė

Naujoje Europos Parlamento Užsienio reikalų komiteto ataskaitoje atmestas bet koks ES įsipareigojimas patvirtinti Turkijos narystę ES, nepai...

Naujoje Europos Parlamento Užsienio reikalų komiteto ataskaitoje atmestas bet koks ES įsipareigojimas patvirtinti Turkijos narystę ES, nepaisant to, kad prezidentas Erdoganas iš esmės sutiko pritarti Švedijos narystei NATO su aiškia sąlyga, kad Briuselis rimčiau atsižvelgs į Turkijos prašymą dėl narystės ES.

Europarlamentarai aiškiai pasakė, kad ES negali svarstyti Turkijos prašymo dėl narystės, kol nebus įvykdytos esminės reformos teisinės valstybės ir žmogaus teisių srityse. Jie didele balsų persvara 47 balsais prieš 0 pritarė kritiškai Turkiją vertinančiam pranešimui.

Turkija pirmą kartą pateikė paraišką įstoti į tuometinę Europos ekonominę bendriją 1987 m., tačiau ji nuolat buvo atmetama dėl daugelio istorinių, teritorinių ir politinių priežasčių, įskaitant jos vaidmenį tebevykstančiame Kipro padalijime ir politinių bei kurdų disidentų slopinime. Daugelis Vakaruose pastebėjo, kad per pastarąjį dešimtmetį Turkijoje sustiprėjo autoritarizmas.

Nors šalis yra NATO narė ir bendradarbiauja su ES, siekdama pažaboti nelegalios migracijos srautą, daugelis mano, kad Turkija - 85 mln. gyventojų, kurių daugumą sudaro musulmonai, - kultūriškai nesuderinama su Europos vertybėmis, o jos integracija logistiškai neįmanoma.

Ataskaitoje vietoj Turkijos narystės ES siūloma "alternatyvi ir realistiška sistema" ir prašoma Ankaros oficialiai ratifikuoti Švedijos narystę NATO bei dėti daugiau pastangų, kad būtų užkirstas kelias Rusijos vykdomam sankcijų pažeidimui.

Turkijos narystės siekis įstrigo nuo 2018 m. Europos Parlamentas paragino ją visiškai sustabdyti 2019 m. dėl vis blogėjančių žmogaus teisių pažeidimų. Dėl šios savaitės ataskaitos išvadų bus balsuojama vėliau Europos Parlamento plenarinėje sesijoje.

Remiantis vidiniais pranešimais, daugelį komiteto narių erzina tai, kad NATO pasielgė ne pagal taisykles ir be jų leidimo pasiūlė Turkijai greitą narystę ES. Siekdamas pabrėžti skirtumą tarp ES ir NATO, komitetas į pranešimą įtraukė naują pakeitimą, kuriuo paaiškinama, kad šios dvi organizacijos nėra susijusios.

Ispanijos socialistas europarlamentaras Nacho Sánchezas Amoras, priklausantis Užsienio reikalų komitetui, viešai išreiškė pyktį, kad NATO vadovas Jensas Stoltenbergas veikė ne pagal savo kompetenciją, tariamai sudarydamas sandorius ES vardu, ir pareiškė, kad ES yra nepriklausoma nuo NATO.

Po invazijos į Ukrainą daugelis ES politikos formuotojų mano, kad NATO apėjo ES bloką, o daugelis smerkia Komisijos pirmininkę Ursulą von der Leyen ir jos tariamą norą nusileisti Vašingtono reikalavimams dėl karo.

Iki šio mėnesio NATO susitikimo Turkija žlugdė Švedijos siekį tapti NATO nare, nurodydama priežastis, kad Stokholmas teikia prieglobstį kurdų separatistams ir leidžia deginti Koraną, kas sukėlė pasipiktinimą islamo pasaulyje.

Nepaisant to, kad narystė ES iš tikrųjų yra mažai tikėtina, Kipro pareigūnai šią savaitę davė suprasti, kad jie galėtų pritarti Turkijos narystei su griežta sąlyga, kad jiems bus padarytos nuolaidos Turkijos okupuotoje šiaurinėje salos dalyje.

Iškart po NATO susitarimo dėl Švedijos ES Komisijos pareigūnai atvirai kalbėjo, kad Turkijai narystė ES yra beveik neįmanoma ir kad ji yra tik retorinė priemonė Turkijos užsienio politikai plėtoti.

Susiję

G. Sorosas: Europos Sąjunga gali nueiti Sovietų Sąjungos 1991-ųjų keliu

„Jei Europos žmonės neprabus, Europos Sąjunga nueis Sovietų Sąjungos 1991-ųjų keliu“, – pirmadienį pareiškė skandalingai pagarsėjęs verslo magnatas, finansų rinkų spekuliantas, milijardierius Georg...

Brazilijos prezidentas siekia pašalinti genderizmą iš mokyklų

ednews.net nuotr. Naujasis Brazilijos prezidentas Jairas Bolsonaro paskelbė apie savo planus iš šalies mokyklų mokymo programų pašalinti genderistine ideologija paremtą informaciją. Apie tai, k...

Vengrija didina paramą daugiavaikėms šeimoms

Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas sekmadienį paskelbė, kad nuspręsta ženkliai didinti finansinę pagalbą ir subsidijas daugiavaikėms šeimoms. Tarp įvairių lengvatų numatomas ir ket...

Rašyti komentarą

7 komentarai

Pikc Kažinkavičius rašė...

Na, atsižvelgiant į tai, KOKIOS yra tos "iauropinias viartibias", tai pagrindinė Turkijos priėmimo sąlyga greičiausiai yra "homoparadai" Ankaroje. :)

Anonimiškas rašė...

>2023-07-21 15:00 O principingą „tokių" nepriėmimą lėmė Briuselio pasipiktinimą sukėlęs įžūlus Turkijos pageidavimas bent su šeima susijusius reikalus leisti spręsti savarankiškai, pagal SAVO tautines vertybes, be Briuselio kišimosi.

Anonimiškas rašė...

Kai tik Turkija bus priimta į ES, tai bus ES ne pabaigos pradžia, o tikra pabaiga. Dar pora Erdogano, ar panašių į jį, kadencijų ir visa ES su savo "vertybėmis" (net juokas paėmė), nugarmės geičiau, nei užaugs nauja karta. Dar beveik 90 mln musulmonų Europa neatlaikys. Nors koks jau čia skirtumas, su tokiais biurokratais, kaip dabar, Europai vistiek šakutės.

Pikc Kažinkavičius rašė...

Kai pagalvoji, dar klausimas, kokia Europa blogiau - ar islamiška, ar iškrypusi neomarksistinė...

Anonimiškas rašė...

> Pikc Kažinkavičius , 2023-07-21 19:40
Šioje Jaunojo Morso serijoje
- lrt.lt/mediateka/irasas/2000287105
policininkų suimtas nusikaltėlis nuo 1:00 val. pranašauja, kuo virs ES dėl migracijos įstatymo. Jis buvo įžvalgesnis už politikus... Gal net sąžiningesnis?

svilainis rašė...

Tai švedamsvėl gręsia Poltava?

Anonimiškas rašė...

Pikc pabodo laizyt subine vatnykams ir marsistams, dabar laizys islamistams, ale tai kruciau uz Europos vertybes.

NAUJAUSI

NAUJAUSI

Vytautas Sinica. Svarbiausias metų politinis įvykis

Ne karas Artimuosiuose Rytuose, ne NATO viršūnių susitikimas ir ne joks įstatymas, kurį priėmė šis Seimas, yra svarbiausias šių metų politinis įvykis.Palyginti tyliai įvyko tikras politinis žemės dreb...

Romualdas Žekas. Nepykite pavadinti kurmiais. Verčiau susimąstykite.

Kartais taip pavadinu kai kuriuos savo kolegas gydytojus. Dažnai labai gerus specialistus. Net su mokslinėmis regalijomis. Protingi neužpyksta, nes tai darau be jokio pykčio ar nepagarbos. Taip kartai...

Valdas Sutkus. O tuo metu Amerikoje

Niujorko žydų Stokholmo sindromas - jie balsavo už antisemitąNiujorko Demokratų partijos pirminius kandidatų į mero postą rinkimus laimėjo atvirai antisionistinėmis nuostatomis garsėjantis iš Ugandos ...

Vytautas Sinica. Tautos atmintis ir tautinė savigarba

Tauta turi atmintį ir tauta turi savigarbą. Tiksliau, gali turėti. Dar tiksliau, privalo turėti. Yra įmanoma neturėti jų abiejų, nors kiekvienos sveikos ir išlikti siekiančios valstybės tikslas yra jų...

V. Sinica siūlo Birželio sukilimo deklaraciją pripažinti Lietuvos valstybės teisės aktu

Seimo narys, Nacionalinio susivienijimo atstovas Vytautas Sinica penktadienį užregistravo įstatymo projektą, kuriuo siūloma 1941 metų birželio 23 dieną Kaune per radiją perskaitytą pareiškimą „Lietuvo...

item