Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Paaiškinimas Sveikatos apsaugos ministrui, kas trukdo pasikeisti lytį

Mūsų visuomenės „pratinimas“ prie minties, kad galima laisvai pasirinkti savo lytį, tęsiasi jau ilgą laiką. Tai suaktyvėja, tai nurimsta....

Mūsų visuomenės „pratinimas“ prie minties, kad galima laisvai pasirinkti savo lytį, tęsiasi jau ilgą laiką. Tai suaktyvėja, tai nurimsta. Tačiau pastaraisiais mėnesiais įvairiose meninėse ir intelektualinėse sferose ėmė rodytis realius įvykius pranašaujantys ženklai: (ne)žinomi veidai pradėjo vis dažniau reikšti susirūpinimą, užjausti ir guostis dėl to, kad Lietuvos teisė trukdo žmonėms pasikeisti lytį.

Kur tie „trukdžiai“ paslėpti? Ogi Lietuvos Respublikos Civilinio kodekso 2.27 straipsnyje, kuris skelbia, kad „lyties pakeitimo sąlygas ir tvarką nustato įstatymai“.

Tačiau tokio įstatymo Lietuvoje nėra. Girdėjome, kad demokratinėje valstybėje įstatymus priima parlamentas. Todėl Lietuvos Konstitucija įstatymų leidimo įgaliojimus suteikia tik Seimui. Bet ne visiems ši taisyklė svarbi.

Štai prieš kelerius metus Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba ir be įstatymo registravo hormoninį preparatą, skirtą lyties „keitimui“ iš moters į vyrą – deja, klinikiniais tyrimais nepagrįstą. Šiuo klausimu žada pasižymėti ir naujai paskirtas sveikatos apsaugos ministras socialdemokratas Juras Požela. Jo vadovaujamos ministerijos interneto svetainėje jau kabo medicinos norma, skirta plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojams. Po medicinos normos projektu padėtas J. Poželos parašas visus plastikos chirurgus įpareigotų išmokti atlikti vyrų ir moterų lyties keitimo operacijas (17.52 p). O chirurgija yra tokia sritis – nemokėsi, jei neturėsi praktikos... Maža to, be kitų pareigų chirurgai turėtų atlikti buvusiam vyrui suformuotos dirbtinės makšties priežiūrą (19.433 p.), diagnozuoti lyties tapatumo sutrikimus (19.92 p.), konsultuoti dėl seksualinių nuostatų, elgesio ir orientacijos (19.444 p.).

Pagal šį tekstą preziumuokime, kad, artėjant Seimo rinkimams, socialdemokratų ministrai įgyja galių leisti įstatymus vienasmeniškai. Bet net ir tokie teisės aktai turi paisyti objektyvios tiesos. Transseksualumas (lyties tapatumo sutrikimas) yra ne lytinių organų, bet psichikos sutrikimas, pagal tarptautinę ligų klasifikaciją TLK 10 priskiriamas psichikos ligoms (kodas F64). Taigi plastikos chirurgas neturi kompetencijos šio sutrikimo diagnozuoti ir jo gydyti. Psichikos sveikatos priežiūros įstatymas teisę patvirtinti psichikos ligos diagnozę suteikia tik psichiatrams. Be to, Olandijoje atliktame tyrime paaiškėjo, kad 61 proc. besikreipiančių dėl chirurginio lyties keitimo turi gretutinę psichiatrinę patologiją ir dažnai rimtą: asmenybės sutrikimo arba psichozės lygio. Įsivaizduokime situaciją, kai, ministrui leidus, chirurgai imasi mėgėjiškai diagnozuoti ir ant operacinio stalo „gydyti“ psichikos sutrikimus, lydimus kitų rimtų psichikos sutrikimų... Pasekmės galėtų paaiškėti J. Požėlos kadencijai jau pasibaigus. Chirurgai ginsis vykdę ministro įsakymą. Kas tuomet atsakys?

Prieš paskyrimą į ministro pareigas J. Požela kalbėjo: „Ir ketvirtas dalykas, kur, aš manau, tikrai reikia padaryti esminį postūmį – savižudybės. (...) Suprantu, kad mes nepanaikinsim ir nesumažinsim drastiškai savižudybių per 8 mėnesius, bet, atsiradus tam tikroms programoms, mes sugebėsime padaryti proveržį.“ Užmojis geras ir gražus. Bet jis įpareigoja atkreipti dėmesį į tai, kad po lyties keitimo procedūrų, net 41% žmonių bando nusižudyti. Švedijoje, kuri yra viena liberaliausių LGBT ideologijos požiūriu šalis, atliktas tyrimas parodė, kad po lyties keitimo savižudybių dažnis padidėja net 19 kartų, palyginti su likusiais gyventojais. Galima numanyti, kodėl. Juk po sveikatai itin kenksmingų hormonų dozių ir stiprių, negrįžtamų sužalojimų, lytis realiai nepasikeičia, o lytinių organų imitacijos nefunkcionuoja ...

Birmingemo universitete atlikta 100 tarptautinių medicininių tyrimų apžvalga nerado patikimų įrodymų, jog lyties keitimo operacijos pagerina transseksualių žmonių gyvenimą. Moksliniai duomenys rodo, kad šios operacijos nėra klinikiniu požiūriu efektyvios, nes po jų psichikos būklė nepagerėja, asmenys toliau stipriai kenčia ir yra linkę į savižudybę. Lietuvoje galiojantis Pacientų teisių įstatymas įtvirtina paciento teisę į kokybiškas sveikatos priežiūros paslaugas, kurios turi būti saugios, veiksmingos; kurias turi suteikti tinkamas sveikatos priežiūros specialistas ar sveikatos priežiūros specialistų komanda pagal šiuolaikinio medicinos ir slaugos mokslo lygį ir gerą patirtį (3 str. 1 d. ir 2 str. 8 d.). Kuo nusikalto viena nedidelė pacientų grupė, kad jos teisė į kokybiškas paslaugas yra paneigiama, planuojant teikti mokslu nepagrįstą, eksperimentinį, sveikatai pavojingą „gydymą“? Ir negana to – paslaugos teikimas patikimas kitos srities specialistams, nei to reikia pačiam susirgimui.

Tai yra akivaizdi konkrečios mažumos diskriminacija, kurią draudžia daugybė teisės aktų. Pavyzdžiui, Psichikos sveikatos priežiūros įstatymo 3 str. aiškiai nustato, kad „psichikos ligoniai negali būti diskriminuojami dėl jų psichikos sveikatos sutrikimų“. Taigi transseksualūs asmenys, kaip ir visi kiti Lietuvos gyventojai, turi teisę į kokybišką – saugią, veiksmingą ir mokslo duomenimis pagrįstą sveikatos priežiūrą, t. y. profesionalią psichoterapiją, skirtą gydyti jų psichikos sutrikimą. Sveikų organų „korekcija“ pagal psichikos sutrikimo sukeltus neteisingus pojūčius yra bendradarbiavimas su liga, o ne gydymas.

Mes negalime pasirinkti, kas esame – moteris ar vyras. Tai buvo nuspręsta už mus dar iki gimimo ir įrašyta į visą mūsų egzistenciją. Įrodymų toli ieškoti nereikia – stipriai biologiškai determinuotą vyrišką arba moterišką prigimtį atskleidžia mūsų kūnai. Kiekvienos žmogaus kūno ląstelės chromosomos liudija apie skirtingų lyčių komplimentarumą (papildomumą) ir nukreiptumą į gyvybės pradėjimą, tėvystę ir motinystę. Šios prigimties jokiu būdu neįmanoma pakeisti (ląstelės mažos, sudėtingos ir jų labai daug), bet tik ją sutrikdyti, sužaloti. Beje, ląstelės – ne vienintelės nuorodos į vyriškumą arba moteriškumą. Kūnas įvairių nuorodų pilnas visose dalyse, organuose ir audiniuose. Pavyzdžiui, vyrų ir moterų smegenų jungčių žemėlapiai liudija, kaip darniai jie vieni kitus papildo. Visi biocheminiai procesai, metabolizmas, reakcija į vaistinius preparatus ir kitokias medžiagas vyrų ir moterų organizmuose skiriasi.

Norėdamas būti kitos lyties asmeniu, žmogus iš tiesų nori atsisakyti gautos būties ir pradėti egzistenciją iš naujo. Tartum pasukti laiką atgal ir sukurti save dar kartą (grįžti į tą momentą, kai jo tėčio spermatozoidas apvaisino mamos kiaušialąstę, ir pakeisti spermatozoidą kitu, su kitokia lytine chromosoma). Net jei toks stebuklas įvyktų, su nauja lytimi gyventų ne tas pats asmuo, bet jau visai kita esybė.

Tuo metu, kai lyties keitimo operacijų pradininkai šios praktikos atsisako kaip žalingos ir neveiksmingos, Lietuvoje siekiama ją įteisinti. Tačiau chirurginių lyties keitimo operacijų tikslas nėra padėti transseksualumo sutrikimą turintiems asmenims. Jų tikslas stiprinti mitą, kad žmogaus lytis neturi reikšmės, kad ji priklauso nuo asmens pojūčio ar pasirinkimo. Vargu ar toks tikslas pateisina itin žiaurias priemones – visam gyvenimui žmogų suluošinančias hormonines ir chirurgines intervencijas. Tokiomis intervencijomis galima sutrumpinti žmogaus gyvenimą ar net privesti iki savižudybės, bet neįmanoma jo sukurti naujai ir paversti kitos lyties būtybe.

Trumpai tariant, lytį pakeisti trukdo ne teisė, o realybė.

K. Zamarytė-Sakavičienė yra teisininkė, Laisvos visuomenės instituto vadovė


Susiję

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Ne viskas, kas draudžiama, yra smurtas

Kur pasisuksi, kurį kanalą įsijungsi ar portalą atsiversi, ten siaubas akyse, ten vėl liūdni ir išgąsčio kupini pareiškimai, kad greitai Lietuvoje bus galima mušti vaikus. Atrodo, baimė ir neviltis...

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Kai menama grėsmė svarbiau už tikrą vaiko skausmą

Vaiko teisių apsaugos sistemos reformą vykdantys asmenys sutartinai kartoja frazes – vaikas irgi žmogus; vaikų mušti negalima; joks smurtas nepateisinamas; ar norėtumėte, kad gydytojas ar mokytojas...

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Feministės, nustokite menkinti moteris. Atsakymas S. Vilimaitei

Tiek pat protinga, kiek teisinga. Įdomu, kiek originalu. Pagalvojau, permetusi akimis vieną iš daugelio panašių Sandros Vilimaitės tekstų („Moteriškumas – blogas įprotis, kurio reikia atsikratyti“)...

Rašyti komentarą

6 komentarai

Nežiniukas rašė...

O ką man daryti, jei jaučiuosi šunimi?

Ką man šundaktariai turi nukirpti ar prisiūti, kad būčiau šuo?

Kadangi esu kalbantis šuo, ar po rūšies keitimo operacijos man išduos naują pasą, ar tiesiog tik sučipuos?

Kas man į šiuos klausimus atsakys?

Anonimiškas rašė...

- psichiatras.

ale, rašė...

Ačiū autorei nepraradusiai sveikos nuovokos.
Tokios jau yra tos suabsoliutintos palaidos rinkos ekonomikos grimasos, kai iš bet ko bandoma/leidžiama daryti biznį, pagal principą: rinkis, kad ir ne žmoniškai, nes tai yra kitoniškai.

Anonimiškas rašė...

Gerb. Kristina,

Jūs nuosekliai išdėstėte argumentus ir padarėte akivaizdžią išvadą: "Mes negalime pasirinkti, kas esame – moteris ar vyras. Tai buvo nuspręsta už mus dar iki gimimo ir įrašyta į visą mūsų egzistenciją."

Būdama nuosekli neturėtumėte naudoti naujakalbės terminų, o pavadinti dalykus tikrais vardais - „lyties požymių keitimo operacija“. Tikiuosi kituose straipsniuose būsite nuosekli iki galo.

Ozas Aris rašė...
Autorius pašalino šį komentarą.
ale, rašė...

Anonimiškui
2016-03-25 15:10

Jūs ne nepastabus esate, jūs piktybiškai norite klaidinti skaitytojus. Autorė aiškina apie tai, kad praktiškai kiekvienoje lastelėje yra išreikštas lytiškumas, kad vyrų ir moterų smegenų jungčių žemėlapiai yra iš principo skirtingi. - To niekaip neįmanoma pakeisti vien mechaniškai nupjaunant ar prisiuvant litį imituojančius atributus.

NAUJAUSI

NAUJAUSI

Vytautas Sinica. Svarbiausias metų politinis įvykis

Ne karas Artimuosiuose Rytuose, ne NATO viršūnių susitikimas ir ne joks įstatymas, kurį priėmė šis Seimas, yra svarbiausias šių metų politinis įvykis.Palyginti tyliai įvyko tikras politinis žemės dreb...

Romualdas Žekas. Nepykite pavadinti kurmiais. Verčiau susimąstykite.

Kartais taip pavadinu kai kuriuos savo kolegas gydytojus. Dažnai labai gerus specialistus. Net su mokslinėmis regalijomis. Protingi neužpyksta, nes tai darau be jokio pykčio ar nepagarbos. Taip kartai...

Valdas Sutkus. O tuo metu Amerikoje

Niujorko žydų Stokholmo sindromas - jie balsavo už antisemitąNiujorko Demokratų partijos pirminius kandidatų į mero postą rinkimus laimėjo atvirai antisionistinėmis nuostatomis garsėjantis iš Ugandos ...

Vytautas Sinica. Tautos atmintis ir tautinė savigarba

Tauta turi atmintį ir tauta turi savigarbą. Tiksliau, gali turėti. Dar tiksliau, privalo turėti. Yra įmanoma neturėti jų abiejų, nors kiekvienos sveikos ir išlikti siekiančios valstybės tikslas yra jų...

V. Sinica siūlo Birželio sukilimo deklaraciją pripažinti Lietuvos valstybės teisės aktu

Seimo narys, Nacionalinio susivienijimo atstovas Vytautas Sinica penktadienį užregistravo įstatymo projektą, kuriuo siūloma 1941 metų birželio 23 dieną Kaune per radiją perskaitytą pareiškimą „Lietuvo...

item