Cenzūros skandalas Vilniuje: „JCDecaux“ atsisako plakatų su Jono Noreikos atvaizdu

propatria.lt nuotrauka Rugpjūčio 27 dieną UAB „JCDecaux Lietuva“ atsisakė viešinti nepriklausomo kandidato Žirmūnų rinkimų apygardoje p...

propatria.lt nuotrauka
Rugpjūčio 27 dieną UAB „JCDecaux Lietuva“ atsisakė viešinti nepriklausomo kandidato Žirmūnų rinkimų apygardoje plakatus, kuriuose vaizduojamas laisvės kovotojas Jonas Noreika ir minimi jo gyvenimo faktai. Plakatą skelbti įmonės stenduose atsisakyta po sutarties pasirašymo ir apmokėjimo. 

„Pamatę plakatą „JCDecaux Lietuva“ atstovai iš pradžių pareiškė, kad jis nėra politinė reklama. Tai ir fakto klaida, nes plakate yra mano agitacija, ir ne įmonės kompetencija vertinti. Politinė ar nepolitinė reklama, vertinti turi Vyriausioji rinkimų komisija, jeigu kas nors dėl tos reklamos pasiskųstų. Įmonė tokios kompetencijos neturi. Tą paaiškinus „JCDecaux Lietuva“ sugalvojo kitą pretekstą: esą plakatas perduotas vertinti, ar jo turinys nekursto neapykantos ir politinės įtampos visuomenėje. Tačiau tokiam vertinimui nėra jokio pagrindo – plakate yra tik J. Noreikos gyvenimo faktai, jam suteiktas valstybinis apdovanojimas, jo sušaudymo ir jo atminimo lentos nukabinimo datos. Taigi absoliučiai nesuprantama, kur įmonė įžvelgia nesantaikos ar įtampos kurstymą. Akivaizdu, kad pats J. Noreikos asmuo „JCDecaux Lietuva“ yra nepriimtinas, apie jį galima tik tylėti ir jį kuo greičiau užmiršti. Niekaip negaliu sutikti su tokiu mąstymu ir tokia cenzūra, ypač kai tą daro Vilniaus senamiesčio lauko reklamos monopolininkas“, - situaciją komentuoja politologas Dovilas Petkus. 

Kandidatas atkreipia dėmesį, kad cenzūruojamas būtent Jonas Noreika, nes kiti jo plakatai, neliečiantys istorinės atminties klausimų, buvo sėkmingai paskelbti „JCDecaux Lietuva“ stenduose. Tačiau, Dovilo Petkaus teigimu, dėl tokios Jono Noreikos cenzūros nukenčia ir jis pats. 

„Gauta finansinė parama į rinkiminę sąskaitą buvo numatyta panaudoti šiems plakatams. Jų kaina – beveik 2500 eurų, o nepriklausomam kandidatui, kitaip nei partijoms, tai tikrai didelė suma. Dabar, likus paskutinei rinkimų Žirmūnuose savaitei, kitur jų prasmingai panaudoti nebėra galimybės. Nepanaudota parama negali būti grąžinti, ji atitektų biudžetui. Tokiu būdu sabotuodama jau pasirašytą ir apmokėtą sutartį „JCDeacaux Lietuva“ daro tiek materialinę, tiek nematerialią žalą mano dalyvavimui šiuose rinkimuose. Jeigu egzistuoja žodžio ir įsitikinimų laisvė, demokratinėje valstybėje negali būti kandidatų skirstymo pagal pažiūras ir „patinka-nepatinka“ principus. Jeigu plakatai nebus iškabinti šią savaitę, dėl to tikrai teks kreiptis į teismą“, - tvirtino D. Petkus. 

J. Noreikos – Generolo Vėtros atminimo klausimas tapo viešų diskusijų tema, kai Vilniaus meras Remigijus Šimašius vienasmeniškai priėmė sprendimą nukabinti jo atminimo lentą ant Lietuvos Mokslo Akademijos Vrublevskių bibliotekos fasado Vilniuje. Meras sprendimą motyvavo tuo, kad J. Noreika esą pasirašė Žagarės steigimo geto dokumentus. Sprendimo kritikai atsako, kad Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centro išvadoje nedviprasmiškai teigiama, kad J. Noreika su Lietuvą 1941-1944 metais okupavusiais naciais nekolaboravo. Šios išvados teisėtumą po JAV litvako G. Gochino skundo yra patvirtinęs ir Vilniaus apygardos administracinis teismas. 
Susiję

Jonas Noreika 80498211284097088

Rašyti komentarą

 1. Anonimiškas2019-09-02 12:14

  Mieli tautiečiai, tai - Sistema. Šita Sistema subalansuota Europai, bet tinka ir Lietuvai. ES Sistema puikiai įgyvendinama. Kasdien, kiekvieną minutę, kiekvienose "žiniose", kiekviename laikraštyje - visur vien Sistema. JŲ Sistema. Mums ji ne nauja, bėda tik ta, kad vis dar galvojam, kad mes nuo JŲ išėjom. Vakaruose komunistai nepasmerkti ir tarpsta, veši. Ypač toje lyderėje, kuri visus apdalina pinigais. Jų apakinti ir nematom Sistemos čiuptuvų.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2019-09-03 07:46

   Gal geriau kalbėti, kad komunistinė ideologija gyva, tik užsimaskavo po kitais pavadinimais. Todėl verta dėmesingai vertinti partijų ir judėjimų ideologijas, pavadinimai neturi reikšmės.

   Panaikinti
 2. Oho, reklamos firmelė imasi cenzoriaus ir teisėjo vaidmens.

  Beje, kam priklauso ta firma keistu pavadinimu?

  AtsakytiPanaikinti
 3. Kurio cia kandidato? Tikiuosi ne patvorinio Poviliuko su lapine kepure.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Nes ar kontora elgiasi teisėtai, ar ne, priklauso ne nuo paties elgesio, bet prieš ką jis nukreiptas, ne? ;)

   Panaikinti
  2. Ne, tiesiog įdomu kuris šiknius aplamai ėmėsi naudoti pasipriešinimo kovų dalyvių atvaizdus rinkimams į Seimą. Apie reklamos kontorą (greičiausiai valdomą žydo) ir jos veiksmų teisėtumą atskira kalba.

   Panaikinti
  3. Autorius pašalino šį komentarą.

   Panaikinti
 4. Anonimiškas2019-09-02 12:58

  Apskritai, kaip tokios monopolistinės reklamos firmos gauna geriausius plotus Lietuvos miestuose?? Gal pagaliau užsiraus ant tokių, kas patyrinės, kaip jie čia įsigalėjo... Beje, to kandidato mintis reklamuotis tikrai originali - daug jaunų politikų nori, kad plakatuose už jų stovėtų Uspaskychas, Paksius ar koks Gentvilas. Bet ar matėt nors vieną, kuris kaip savo atramą ir įdealą pasitelktų Basanavičių, Noreiką ar kokį kitą Lietuvai pasiaukojusį asmenį?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2019-09-02 15:43

   joo,jūs teisus ir dėl monopolizmo ir dėl puikios kandidato minties.Gaila,kad Laisvoje Lietuvoje,ėmėme gėdytis savo pačių didvyrių.Bet,tai tik eilinį kartą įrodo,jog Laisvė nėra duotybė.

   Panaikinti
 5. Ponuliai, šita reklamos firma su MG Boltic susijusi, kaip ir priklauso liberaliems Šimaiuko draugams.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Darbe yra 2 tipai, kurie perėjo į Armonaitės partiją. Bet šito marazmo su J.Noreika net jie kategoriškai nepalaiko, skirtingai nuo lenkų iš "krikčšioniškų šeimų", tiems kuo lietuviams blogiau, tuo jiems geriau.

   Panaikinti
  2. supratingas2019-09-02 15:38

   JCDecaux yra milžiniška, savo srityje didžiausia pasaulio bendrovė ( https://www.jcdecaux.com/group/key-figures-worldwide-presence).

   Panaikinti
  3. Anonimiškas2019-09-02 21:02

   didžiausia ne didžiausia, bet kas statys bilbordus stotelėse sprendžia Vilniaus merija.

   Panaikinti
 6. Taip ir maniau, kad be MGB koncerno čia neapsieita.

  AtsakytiPanaikinti
 7. Smulki logikos klaidelė: turi būti ne "nukabintas 2019.07.27 Vilniuje", o "atminimo lenta nukabinta..."

  AtsakytiPanaikinti
 8. Anonimiškas2019-09-02 19:47

  Jei Dovilui nepasisektų rinkimuose, derėtų teistis ir dėl moralinės, ir dėl materialinės žalos atlyginimo (paskaičiavus penkerių metų Seimo nario atlyginimą), nes akivaizdžiai trukdė reklamuotis pasirinktu būdu.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2019-09-02 21:57

   ...ne tik penkerių metų Seimo nario atlyginimu, bet ir kompensacija už neturtinę/moralinę žalą.
   Reikia pasiruošti visas su JCDecaux pasirašytas sutartis - jų vertimus į prancūzų kalbą su notaro antspaudu.

   Panaikinti
 9. Anonimiškas2019-09-02 21:37

  kaip viena firma gauna visus lauko reklamos plotus bent jau sostinėje. čia jau link nacionalinio saugumo klausimo eina.

  AtsakytiPanaikinti
 10. Anonimiškas2019-09-02 21:55

  Apie JCDecaux: firmą įkūrė prancūzų verslininkas Jean Claude Decaux 1964 metais. Firmos centrinės būstinės adresas: 17 Rue Soyer, 92200 Neuilly-sur-Seine, France.
  Tel. nr.: +33 1 3079 7979
  Arba tiesiog viską surašyti firmos tinklalapyje pranešimų sekcijoje - firmos Head Office tokį pranešimą gaus.
  Tikrai verta praneši JCDecaux pagrindinei būstinei apie šį atvejį, kartu užsimenant apie galimai neišvengiamą būtinybę pasiskųsti ES instancijoms apie nesąžiningą firmos filialo Lietuvoje veiklą.

  AtsakytiPanaikinti
 11. supratingas2019-09-03 00:58

  Nebūčiau toks tikras ar toks kreipimasis sulauktų kokio nors atsako. Be to kyla klausimas ar galintys atgarsio sulaukti sprendimai daromi be jokio derinimo su aukštesne vadovybe?

  Pikc Kažinkavičius 2019-09-02 12:33: " Na, atsižvelgiant į tai, kad iškrypėliškas reklamas jie skelbia labai noriai, jie save, matyt, save laiko ne tik (ar net ne tiek) reklamos, kiek ideologinės propagandos kontora... "

  Ir bandyk sakyt, kad piktas ponas neteisus. Nagi,spėkite iš trijų kartų kas vykdė neseniai Vengrijoje visuomenės neigiamo atgarsio sulaukusią "love is love" kokakolos reklamą? ;)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2019-09-03 07:56

   Supratingas, atliekate stabdžio vaidmenį. Reikia veikti.Tik savus kandžiojam, o prieš "poną" ir amtelti bijome. O kodėl neparodyti, kad esi gyvas. O kaip su Vengrija. Jie netylėjo? Argi reklama nebuvo nuimta?

   Panaikinti
  2. Anonimiškas2019-09-03 11:15

   supratingas 00.58, taip susidomėjote, kad parašėte atsakymą mano komentarui vos ne pirmą valandą nakties? Įdomu.
   Nežinua, kiek turite patirties dirbant su didelėmis tarptautinėmis korporacijomis, bet patikėkite - nieko tokio nepasiekiamo ir labai įspūdingo jose nėra, ten dirba tokie pat žmonės kaip ir mes.
   Ar sulaktų toks kreipimasis atsakymo? - riklauso nuo to, kokia forma jis bus pateiktas. Jeigu į JCDecaux Siege Social - taip prancūziškai yra vadinama firmos cenrinė būstinė - ateis trys elegantiškai apsirengę žmonės, geriausia būtų du vyrai ir viena moteris ir priiimamajame sklandžia prancūzų kalba išdėstys, kas atsitiko, tuomet atsakymas tikrai bus. Įėji į priimamąjį, sekundei pasipuoši šypsenėle ir iškart ją ,,nusišluostei'' - šiaip ar taip, bus kalbama apie ne itin malonius reikalus - ir dėstai, kas atsitiko. Ne per greitai ir ne per lėtai, retkarčiais kalbą reikia nuspalvinti susirūpinimo, nepasitenkinimo, nustebimo (,,na kaigi čia jūs taip? - šitokia firma ir va kas atsitiko!...'') ir tvirtesnėmis intonacijomis (,,...matote, sutartis vis dėlto yra būtent tokia, ir atitinkamai jos tekstui mūsų teisės yra tokios ir tokios.'') - į tokį kreiimąsi būtų sureaguota 100%, gal ir aukščiausiu lygiu. Ir kalbėti reikia ne su tuo mums būdingu sindromu ,,...na kaip mes čia jums atrodome?... na kaipgi čia?...'' - ir panašiai, o gan kietai, aiškiai, bet raiškiai - reikia parinkti atitinkamą darybininką, kuis moka viską išdėstyti ir pgarbiai, ir dalykiškai, ir nepermaldaujamai reikliai.. Apskritai viršunėms vidutinio rango darbuotojai ne iškart praneštų tokį dalyką - bijotų būti išvyti už tai, kad nesužiūrėjo situacijos. Viršūnes faktinė informacija pasiektų vėliau - tokiose didelėse firmose objektyvi informacija plinta per skundikus.
   Būtų sureaguota ir į solidžiai parašytą laišką, tik laiškas turi būti parašytas ranka ant dekoruoto popieriaus, kreipimosi autorių parašai taip pat turi būti originalūs, o popieriuje tarp dekoro elementų turi būti elegentškos kreipimosi autorių nuotraukos.
   Greičiausiai būtų sureaguota ir į elektroninį laišką, tik reikia prisegti reikiamų dokumentų kopijas. Paprasta, standartinė procedūra, prie kurios pridėkime galimą kelis kreipimusis į ES instancijas - dabar ten kiek kitoks oras - už tendencingą politikavimą, neobjktyvumą, demokratinių procesų sabotavimą, rinkimų proceso žlugdymą, turintį antvalstybinės veiklos elementų, istorinės faktografijos ignoravimą ir t.t. Kas papildys?

   Panaikinti
  3. supratingas2019-09-03 12:51

   > Anonimiškas 2019-09-03 11:15

   Neteisingai įvertinote padėtį, aš dažnai parašau vėlyvu metu ;)

   Na jūs čia ir įsivažiavote, natyt, turite daug laisvo laiko :). Mano abejonės susijusios ne su pačiu kreipimusi, bet su rezultatu. Todėl man jūsų pavaizduotas scenarijus atrodo visiškai netikroviškai (išskyrus el. laišką), o svarbiausia jis neturi jokios praktinės vertės. Aš žvelgiu į padėtį praktiškai - iki rinkimų liko kelios dienos ir tas kreipimasisi nieko nepakeis pono Petkaus rinkimų atžvilgiu. Pastarasis aiškiai išsakė nuostatą kreiptis į teismą ir to pakanka. O jūs kreipkitės jei norite, niekas jūsų nepeiks už norą padaryti paslaugą. :)

   Panaikinti
  4. Anonimiškas2019-09-03 15:31

   supratingas 12.51, viskas daug paprasčiau: yra dalykų, kurie darbe nušlifuoti iki smulkmenų. Eilinio komentatoriaus kreipimasis šiuo atveju netinka, turi būti juridinis pagrindas - t.y. asmuo turi būti oficialiai deleguotas tokiam kreipimuisi. Prancūzai į juridinius dalykus žiūri labai atidžiai.

   Panaikinti
 12. Anonimiškas2019-09-03 08:13

  Biznis yra biznis, matyt daugiau sumokėjo, kad nespausdint tai ir nespausdina, gali būt ir politika, nes ten vyksta karas.

  AtsakytiPanaikinti
 13. Anonimiškas2019-09-03 09:27

  Nespausdina todėl, kad bijo prarasti savivaldybės užsakymus. Mero nuomonę J. Noreikos atžvilgiu žino. Nori įtikti ponui. Tiesiog suveikė tarno sindromas. D. Petkui tai nemokama reklama. O netesybas už sutarties sulaužymą prisiteisti būtina. Tebūnie tai mokestis už bailumą ir patlaižiavimą.

  AtsakytiPanaikinti
 14. Anonimiškas2019-09-03 11:42

  Anonimiškas
  2019-09-03 11:15
  Anonimiškasai, - jei bent trečdalis prakutusių Lietuvos žmonių turėtų tiek sveiko proto ir ryžto, Lietuva būtų šalia vengrų. Bet...

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2019-09-03 19:56

   Jei žmogus prakutęs ir sveiko proto - jam neimponuos autoritarinis diktatorius ant Putino lenciūgo. Kaip tik dėl tų paminėtų savybių.

   Panaikinti
  2. Anonimiškas2019-09-03 21:02

   Kaip ir neimponuos nieko nežadančios vidutinybės ant Sorošo lenciūgo.

   Panaikinti
  3. ...kurios rėkavimą apie "putino lenciūgą" naudoja kaip priemonę užgožti žvangėjimą, keliamą "lenciūgo", ant kurio pačios pririštos. ;)

   Panaikinti
  4. Pikc, negaliu nepasveikinti tamstos. Juk į protą, kad ir sunkiai bei nenoriai, bet ateini...

   Panaikinti
 15. Anonimiškas2019-09-03 14:05

  Klausimėlis: KETVIRTADIENĮ 18 val. BŪSITE DAUKANTO AIKŠTĖJE? (o iš ten 19 val. prie Vrublevskių bibliotekos).
  O visus draugus ir pažįstamus paraginsite? Laiptinėje skelbimą pakabinote? O visose portaluose komentaruose ir kt. primenate, kad renkamės ginti LT istorinę atmintį? O jei toliau gyvenate - pavėžėjimą susiorganizuosite, kad būtų pigiau ir paprasčiau atvažiuoti?

  AtsakytiPanaikinti
 16. Anonimiškas2019-09-03 14:07

  Primenu: KETVIRTADIENĮ 18 val. RENKAMĖS DAUKANTO AIKŠTĖJE (o iš ten 19 val. prie Vrublevskių bibliotekos).
  O visus draugus ir pažįstamus paraginsite? Laiptinėje skelbimą pakabinote? O visose portaluose komentaruose ir kt. primenate, kad renkamės ginti LT istorinę atmintį? O jei toliau gyvenate - pavėžėjimą susiorganizuosite, kad būtų pigiau ir paprasčiau atvažiuoti?

  AtsakytiPanaikinti
 17. Anonimiškas2019-09-03 16:30

  Pagaliau lentelė Škirpai bus grąžinta. Pagaliau. Nes tų žmonių Žodis tvirtesnis už geležį.

  AtsakytiPanaikinti
 18. Anonimiškas2019-09-03 22:49

  JCDecaux Lieruvos filialas išsidavė, kad yra tendencingi ir galimai politiškai angažuoti - kaip kitaip pavadinti atsisakymą spausdinti gen. Vėtros fotografiją?
  Tai ne pro įalį žinoti ateičiai.
  Įdomu, kiek apskritai Vakarų firmų distributorių teisių yra susirinkę kagėbistai?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Nebūtinai kagėbistai - patys Vakarai yra raudoni, kaip makakos užpakalis, o Prancūzija - ypač. Deja, bet Vakarai "sausai prakišo" šaltąjį karą - tik dar patys to nelabai supranta. Kvaili sprendimai per 2PK turi savo pasekmių.

   Panaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

Papunkčiui su V. Sinica

Savaitės pokalbis

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item