Jurga Lago. Karlas Marksas ispaniškoje kasdienybėje

propatria.lt nuotrauka  Išmintis būna visokia. Kartais bijau, kokia ji bus, kai ateis metas ją išsitraukti iš užančio mūsų vaikams. Ir ...

propatria.lt nuotrauka 
Išmintis būna visokia. Kartais bijau, kokia ji bus, kai ateis metas ją išsitraukti iš užančio mūsų vaikams. Ir žinote ką? Jie yra apsaugoti! Mūsų vaikai, nes daugeliu atveju jie dar mūsų, mylinčių močiučių, orių senelių...

Ne valstybės. Abejoju, ar gali būti ispanai kvailiausia Europos tauta, bet vaikai, besimokantys intensyviai 15 metų anglų kalbos, angliškai išmoksta... pasisveikinti. Ispanų istorijos nežino, literatūra primityvi, o knygos...

Vaikams čia privaloma MOKYTIS nuo 3-4 metų.

Kai aš savo trimetį pirmąkart atvedžiau „a la escuela“, jie pasibaisėjo: vaikas nesėdėjo suole, nenorėjo pildyti pratybų. Jis lakstė po klasę, judėjo, šokinėjo, klausinėjo, ilgai kabodavo man ant kaklo. Valgyti sauso lauknešėlio 13.00 aš jam neduodavau, tik priešpiečių dėželę, nes maniau, kad tokio amžiaus vaikas turi pietums valgyti gerą, šiltą maistą - parsivesdavau mažytį pietų į namus. Pamokos baigiasi 14.00... Kažkaip stebuklingai derinau motinystę ir darbą.

Trimečiai, lyg sugauti paukščiai, tupėdavo suoluose. MOKĖSI rašyti, skaičiuoti, kalbų. Jų vaikystės slenkstis buvo ties trečiuoju gimtadieniu. Maniškis užmigdavo suole, nes buvo įpratęs miegoti pietų miego.

Kai nupiešė mišką danguje, o debesis ant žemės, direktorius - barzdotas melancholiškas dėdė - mus pasikvietė.

- Iš kur jūs?
- Iš Lietuvos.
- Aš maniau, kad iš miško, - numykė kiek suirzęs. Man jis buvo panašus į Karlą Marksą.

***

Sūnus susirgo plaučių uždegimu. Grįžom į Lietuvą: čia piešė miškus danguje, į darželį eidavo gana laisvu grafiku, miegojo pietų miego, skaitė apie plėšiką Hocenplocą, valgė šiltus pietus. Čia žiemos buvo ilgos ir snieguotos, vasaros - su seneliais. Vaikystė ilga ir pašėlusi, bet kai 7 metų pravėrėme mokyklos duris, mokėjom ne tik skaityti ir rašyti, bet ir skusti bulves, valyti batus, padėti seneliui pjauti žolę...

Ispaniukai tuo tarpu MOKĖSI jau 4 metai...

Gyvenimas kartais iškrečia pokštų.

Vėliau reikalai pasisuko taip, kad svarstėme galimybę 12 klasę baigti Ispanijoje. Vėl ta pati mokykla. Tos pačios sienos - barzdotasis direktorius pats sėdėjo, kol sūnus pildė testus.

Man atėjus, žilabarzdis įsmeigė akis:
- Iš kur jūs?
- Kodėl klausiate?
- Berniukas galėtų mokytis universitete - kokiam II kurse, anglų pats galėtų mums dėstyti, ispanų kalba puiki, labai apsiskaitęs.
- Mes iš Lietuvos. Ten kalbama viena seniausių pasaulio kalbų. Dar mokam prancūzų. Lietuva toks miškingas kraštas...

Dangų karpė kregždės, buvo karšta. Grįžom ramia įlanka, kirtom centrinę aikštę, pakeliui suvalgėm po šviežią kruasaną. Juokėmės ir abu žinojom - į Lietuvą!

Kai vakar ant gretimo baro durų pamačiau ispanišką plakatą „valdžia priklauso proletariatui!“, kur rimtas Marksas laikė apkabinęs mažus vaikus, prisiminiau šitą istoriją. Dar prisiminiau šelmio savo draugo italo Andrėjos žodžius: „žinok, šiandien yra kitaip - kuo turtingesnė, didesnė „gerovės valstybė“, tuo jos bus daugiau tavo namuose! Ji gviešis vaikų. Ateityje didele prabanga gali tapti laisvė! Ją turės tik turtingi arba gudrūs!“

P.S. Linkėjimai kukuraičiams ir šakalienėms. Lietuviai visada buvo gudrūs. O ir Marksui nepavyko apkabinti mūsų vaikų.


Susiję

Ugdymo politika 512713832374302157

Rašyti komentarą

 1. Eilinis dėstytojas iš gatvės2019-10-03 16:27

  Na, man neteko gyventi kitoje šalyje, bet kitų šalių studentams angliškai dėstyti kaip kviestiniam lektoriui ir su jų mokėjimo lygiu susipažinti teko ne vieną kartą. Taip pat teko daug kartų klausytis iš Erasmus grįžusių studentų pasakojimų. Ką galiu pasakyti? Visiškai pritariu straipsnio mintims. Viskas taip ir yra.

  Kai kada būna labai oficialiai ir mainstream'iškai rašoma, kad Lietuvos mokinių rezultatai esą kažkuo blogesni negu kažkokių kitų šalių mokinių ar studentų; labai sunku tuo patikėti, nes tai prieštarauja visai patirčiai. Kyla įtarimas, kad čia panašiai kaip su tuo „Lietuvoje daugiausiai alkoholio išgeriama“ ir pan.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Anonimiškas2019-10-03 18:50

  Tai ko ten gyventi, jei jau ten taip, jei vaikui nėra gerai? Tai kokios vis gi yra gyvenimo vertybės? Pinigai? Patogumai? Svajojama politinė karjera? Kas dar? Reikia pagalvoti, kas dar?

  AtsakytiPanaikinti
 3. Anonimiškas2019-10-03 22:39

  Aha, tik ispanų moksleiviai visuose kategorijuose lenkia lietuvių moksleivius. Na, bet autorė bent jau gali pasidžiaugti, kad jos vaikas moka bulves skusti. Puiku, reikia ūkiškų žmonių, galės važiuot į Ispaniją mandarinų skinti.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Tai sakot, „visuose kategorijuose“, Vadimai? :)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Autorius pašalino šį komentarą.

   Panaikinti
  2. Anonimiškas2019-10-04 10:57

   Nu tėp, Igariokai.
   Visose 3 kategorijose - Science, Matematikos, Skaitymo, ispanai pasirodo geriau nei mes.

   Panaikinti
  3. Autorius pašalino šį komentarą.

   Panaikinti
 5. Anonimiškas2019-10-04 13:06

  Matau, kad čia kai kas nori pasakyti, kad Jurga meluoja. Kokie jūs juokingi... Arba jums gerai moka...

  AtsakytiPanaikinti
 6. Anonimiškas2019-10-04 23:46

  Patiko rašinyje minimi pavyzdžiai ir keli tikrai BLAIVŪS komentarai.Pamokanti istorija Mamos ir Tėčiai - jeigu tik galite ir sugebate - padovanokite savo vaikams bent ankstyvąją vaikystę. Tai būtų vienas iš geriausių Jūsų darbų.Tikiu, kad J.Lago Sūnus labai gabus vaikinas - Sėkmės jam. Bet. Bet kada bus sustabdyti kvaili reikalavimai, šeimų persekiojimai? O kartais net patys tėvai perlenkia lazdą, siekdami ,kad jų mažylis šoktų-tapytų-grotų-madas demonstruotų... Kas šituos ,,savanorius", engiančius savo pačių atžalas, atves į protą?

  AtsakytiPanaikinti
 7. Anonimiškas2019-10-05 00:01

  Ir kaipgi nevaizduos Karlamarla, apsikabinusio vaikus? Juk šitas ,,lipdė" juos su kiekviena pasitaikiusia po ranka motera... Tikras proletaras - badu marino šeimą, tačiau pašonėje ,,lipdyti" nevengė. Darbštuolis... gaila, tik ne vietoje mėgo ,,darbuotis". Bet garbieji ,,proletarai" gal nė nežino savo kumyro biografijos.

  AtsakytiPanaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

Savaitės pokalbis

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item