Vladimiras Laučius. Spaudimas prezidentui Nausėdai: pirmosios kregždės

delfi.lt Kregždės – Lietuvos konservatorių-krikdemų tradicinis simbolinis paukštis. Žvitrus paukštukas politinėje padangėje – ne tik ...


Kregždės – Lietuvos konservatorių-krikdemų tradicinis simbolinis paukštis. Žvitrus paukštukas politinėje padangėje – ne tik pasigrožėti ir pasidžiaugti, bet ir kai reikia ką nors apdergti arba paspausti.

Tą galėjo pajusti praėjusią savaitę inauguruotas respublikos prezidentas Gitanas Nausėda. 

Kalbant partijos pirmininkui Gabrieliui Landsbergiui įprasta kalba – ar jo bendražygiams neteks „vartytis iš gaidžio“ (jo viešai pasakyta frazė), jei paaiškės, kad jų informacinė ataka dėl esą netikrų Nausėdos rinkimų štabo deklaruojamų išlaidų tebuvo fake news

Bet ne tai įdomiausia. Kur kas įdomiau stebėti, kaip konservatoriai-krikdemai, šiuo metu oficialiai medituojantys savo ideologinę tapatybę, įrodinėja, kad jie „nesuliberalėjo“, o jų intelektualai tuo metu puola prezidentą Nausėdą… už konservatyvumą. Tradiciniai kregždučių viražai. 

Apskritai jų vadovų santykis su kandidatais į prezidentus – paradoksalus. Jei tik turi pasirinkimą, jie kur kas mieliau remia liberalius nei konservatyvius politikus, kandidatuojančius į šį postą.

Kai kandidatavo nuosaikių centro dešinės pažiūrų Valdas Adamkus, konservatorius Andrius Kubilius rėmė liberalą Petrą Auštrevičių. Kai nusprendė kandidatuoti Nausėda, konservatoriai-krikdemai iškėlė liberalesnę kandidatę – Ingridą Šimonytę. 

Apie partijos pirmininkus – atskira kalba: jie vienas už kitą liberalesni, ir vargo dėl to nemato. Skirtumas tas, kad ankstesnis TS-LKD vadovas buvo gan pakantus konservatyvios pasaulėžiūros žmonėms partijos viduje, o dabartinio vadovo klapčiukai konservatyvesnius politikus skundžia ir meta lauk. 

Nausėda per rinkimų kampaniją sakė, jog skiriasi nuo Šimonytės tuo, kad yra „konservatyvus žmogus“. Tikri konservatoriai – nesvarbu, partiniai ar nepartiniai, galėtų tik pasidžiaugti, turėdami tokį politinės pasaulėžiūros bendražygį. 

Tačiau Tėvynės sąjungos-LKD vadovybė surengė savo partijos nariams, drįsusiems simpatizuoti Nausėdai, o ne Šimonytei, orvelišką neapykantos valandėlę su cituojamais privačiais laiškais ir Stalino laikų stiliaus „priešų“ sąrašais. 

Kubiliaus vadovaujamoje partijoje niekas nepersekiojo už nuokrypį nuo generalinės linijos, kaip sovietmečiu, juolab – už konservatyvumą ar paramą Adamkui, o ne Auštrevičiui. 

Užtat dabartiniam pirmininkui patiktų, kad jo organizacijoje būtų kaip toje šeimoje, kur krikštatėviui reikia bučiuoti ranką, o kitaminčiai, parėmę konservatyvesnį politiką, pabudę rytais rastų kruviną arklio galvą ant savo lovos. 

Kai partijos vadovybė organizuoja specialius posėdžius ir net viešais kanalais bando įtikinti save ir aplinkinius, kad „neliberalėja“, tai verčia stebėtis ir klausti: ko jūs taip jaudinatės, jei iš tiesų neliberalėjate? Kodėl įrodinėjate vienas kitam, kad nėra problemos, jei choru sutarėte, kad jos nėra? Su kuo diskutuojate, jei nėra oponento? 

Šios partijos vadovams gan artimi arba net ištikimi intelektualai per prezidento inauguraciją sukritikavo Nausėdos parodytą dėmesį Jonui Basanavičiui, Aušros Vartams ir jo žodžius apie saugotiną nacionalinę tapatybę. 

„Yra daugybė pagundų, globalizuotas pasaulis, daug tarptautinių srovių, kurios pakreipia paveikius žmones globalizmo link. Tautinės tapatybės puoselėjimas dabar tampa kaip reta sudėtingu uždaviniu, kurį reikia įgyvendinti. Basanavičius bus paspirtis, kuri mums primins, ko mes siekiame ir ką galime šiam pasauliui pasiūlyti“, – kalbėjo Nausėda. 

„Man labiau krito į akį prezidento akcentuojami grėsmių momentai. Pirmieji žodžiai buvo apie grėsmę lietuvių tautinei tapatybei. Manau, tai sukels nemažą diskusiją. Be jokios abejonės, nemaža Lietuvos žmonių dalis mano, kad Lietuvos tautinė tapatybė yra saugi kaip niekada, kiti – kad stovime ant bedugnės krašto. 

Čia iškils klausimai – kur yra prezidentas, kokia svajonė? Lietuva, izoliuota nuo pasaulio?“ – prezidento žodžius įvertino nė per kur neliberalėjantis konservatorių intelektualas Vytautas Ališauskas. 

„Užsisklendimas lietuviškoje tapatybėje – ganėtinai konservatyvus, juozaitiškas momentas šioje inauguracijoje“, – pareiškė buvęs konservatorių-krikdemų ministro pirmininko patarėjas Virgis Valentinavičius. 

Suprask – kalbėjimas apie tautinės tapatybės išsaugojimą tolygu užsisklendimui, o būti konservatoriumi, pasirodo, yra juozaitiška. 

Valentinavičiaus žodžiais, „Aušros Vartų kaip kelionės pradžios pasirinkimas yra šiek tiek rizikingas, nes Aušros Vartai visų pirma turi religinę prasmę, o ne valstybinę“. 

Pagal tokią logiką, prezidento ir Seimo nario priesaikos žodžiai „tepadeda man Dievas“ yra „šiek tiek rizikingi“, nes Dievas „visų pirma turi religinę prasmę, o ne valstybinę“. 

Maža to, Valentinavičiui Basanavičius atrodo buvęs per konservatyvus net prieš šimtą metų. Esą 1918-ųjų Lietuvą kūrė moderniau už Basanavičių mąsčiusi karta, kuriai rūpėjo ne tiek nacionalinė tapatybė, kiek… mažumos. 

Vienas iš laidos vedėjų – Virginijus Savukynas, išgirdęs apie, pasirodo, su mažumomis nesuderinamą, Lietuvos valstybingumui net nelabai reikšmingą, nuo modernių politikų atsilikusį konservatorių Basanavičių, neištvėręs pradėjo ginčytis. Puikiai jį suprantu. 

Regis, bet kuris prezidento Nausėdos žodis, gestas ar veiksmas, liudijąs konservatyvius šio valstybės vadovo pasaulėžiūros bruožus (tautiškumas, Basanavičius, Aušros Vartai), konservatoriais-krikdemais per nesusipratimą vadinamą kontingentą tik erzina.

O juk ir Tėvynės sąjungos narių gretose, ir tarp balsuojančių už šią partiją žmonių yra tikrai nemažai nuoširdžių, principingai mąstančių konservatorių ir tikrų krikdemų. Jų padėtis tampa nepavydėtina. 

Įdomu tai, kad nei opoziciniams socialdemokratams ir Liberalų sąjūdžiui, nei valdantiesiems valstiečiams ir jų koalicijos partneriams, nei šioms partijoms prijaučiantiems komentatoriams Nausėdos pergalė rinkimuose ir konservatyvi šio politiko elgsena ar kalbėsena nekėlė tokio ideologinio susierzinimo. 

Nausėdos konservatyvios pažiūros paradoksaliai piktina ne tiek atvirus idėjinius oponentus, kiek frustruojančius apsimetėlius. 

Tuos, kurie džiaugiasi Dono Landsbergio consigliere Andriaus Vyšniausko propagandiniais rašinėliais. Kurie vienas kitą puikiai suprastų priklausomybės kamuojamų personažų susirinkimuose: „Mano vardas Gabrielius, ir aš liberalas / Labas, Gabrieliau / Aš jau du mėnesius neliberalėju nė lašo/ Šaunuolis (aplodismentai)“. 

Žinoma, sunkiai tvardomą priešiškumą Nausėdai lemia ne tik ir ne tiek politinės pažiūros, kiek nenoras susitaikyti su turėtos galios praradimu. Kandidatas atsisakė priimti konservatorių paramą, o dabar jiems tenka virškinti situaciją, kai prezidentūros nepavairuosi godžiomis partinėmis rankomis ir garsios šeimos patriarcho įnoriais. 

Dalios Grybauskaitės laikais kai kas įprato manyti, jog prezidentūroje visos partijos lygios, bet viena – už kitas lygesnė. Netekti prezidentūros palaikymo ar bent jau galimybės su jos pagalba dorotis su politiniais priešais – nemalonu ir pikta. 

Viską dar labiau apsunkina tai, kad valstybės vadovu Lietuvoje tapo palyginti tikras, o ne tariamas konservatorius. Tokio prezidento buvimas dabartinės konservatorių-krikdemų vadovybės pašonėje gali katalizuoti nepageidaujamus procesus: paskatinti dalį rinkėjų vadinti idėjinius dalykus tikraisiais vardais, atsigręžti į Aušros Vartus, Basanavičių, nacionalinę tapatybę, o ne burbuliukus ir „Baltic Pride“. 

Konservatyviam elektoratui nuosekliai atstovauti nebepageidaujančiai politinei grupei tai visiškai nepriimtina, nes leidžia rinkėjui apčiuopti ir palyginti tai, kas tikra, su tuo, kas dėvi konservatizmo kaukę, po kuria galbūt išvis nėra jokio veido. 

Panašiai tikra demokratija Ukrainoje šalia netikros („suverenios“) demokratijos Rusijoje bado akis ir padeda rinkėjams geriau suvokti, kas yra politinė laisvė, o ne „suverenios demokratijos“ vardu pavadinta priespauda. Žmonės turi galimybę palyginti, susivokti ir siekti tikrų dalykų, o ne tenkintis apgailėtina butaforija. 

Vieni, dekonstruodami butaforijas, autentiškai atstovauja laisvo pasaulio santvarkai arba minties tradicijai. Kiti dėl to siunta, daro spaudimą, bando diskredituoti oponentus, griebiasi agresyvaus atsako. 

Prezidento inauguracijos dieną sulaukėme pirmųjų šio susierzinimo kregždučių. Jų tikrai bus daugiau ir, tikėtina, piktesnių.

www.DELFI.lt

Susiję

Vladimiras Laučius 704615806122263009

Rašyti komentarą

 1. PUIKIAI! O šitas „Mano vardas Gabrielius, ir aš liberalas / Labas, Gabrieliau / Aš jau du mėnesius neliberalėju nė lašo/ Šaunuolis (aplodismentai)“ - išvis šedevras. :D

  AtsakytiPanaikinti
 2. Tikrai, tikrai. Kai nori būti viskuo, tampi niekuo :D

  AtsakytiPanaikinti
 3. Anonimiškas2019-07-17 20:57

  Tiesiog per anksti "prastumtas". Nespėjo užaugti.
  Autoriaus asociacija tikrai šedevras :)))

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2019-07-17 21:48

   Niekas nieko nestūmė ir neprastūmė. Čia Lietuva, ES ir NATO narė, o ne kokia Vidurinės Azijos viduramžių gentis. Nėra pas mus nepotizmo politikoje. Buvo demokratiniai rinkimai, buvo demokratiškai išrinktas pats geriausias, išmintingiausias, daugybę metų sėkmingai dirbęs partijoje, turintis didžiulį narių pasitikėjimą. Kaip nespėjęs užaugti? Būtent, kad užaugęs, suaugęs, subrendęs vadovauti pačiai populiariausiai ir labiausiai tautos mylimai partijai, kuri iškovojo mums laisvę.

   Panaikinti
  2. Įdomiausia tai, kad Gabrielius nemeluoja. Jis ne(be)liberalėja, juk tuo ir akcentuoja, jog yra kraštutinis liberalas.

   Panaikinti
  3. Autorius pašalino šį komentarą.

   Panaikinti
 4. Anonimiškas2019-07-17 21:10

  Kaip čia pasakius... Privatus verslas yra privatus: jei nori, savo kebabų kioską atidarai, jei nori uždarai (ir mirkit iš bado). Kas čia gali ką nurodyti? Privati žiniasklaida, jei nori, paskelbia, jei nenori, neskelbia. Taip ir politikoje, jei jau kas ką turi savo nuosavybėj, tai ir valdo, kaip nori: norės, priims, norės, išmes, norės ką sudergti, sudergs, norės ką padaryti šventąja, padarys. Privatus verslas yra privatus. Gerbkime privatų verslą! Tiesa, rinkos ekonomikoje kartais bankrotai tiesiog neišvengiami: ir kebabų kioskams, ir laisvai ir nepriklausomai žiniasklaidai, ir visokioms partijoms.

  AtsakytiPanaikinti
 5. Anonimiškas2019-07-18 03:32

  Apsirikote, ten nupiešti Čiurliai bet ne Kregždės, taigi išsiregistruoti Registrų centre iš vienos partijos ( kad nenešti atsakomybės) ir užsiregistravo kitos - Žmogėdrų partijos pavadinimu

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2019-07-19 03:03

   Žmogų partiją? Žmogai skamba geriau,neblogai ir Žmogėdrų.

   Panaikinti
  2. Anonimiškas2019-07-20 08:58

   Gal gaujai tiktų pavadinimas Žmotų (skup ėdlų) būtų "partija" ( kada valandinis užmokestį už darbą nustatysite 13,7€ į val.?).

   Panaikinti
 6. Anonimiškas2019-07-18 09:28

  Vienas aspektas šitos partijos vis dėlto stabilus, jie vis tiek liko "K" - konjunktūrinė partija. Kolaboruojanti konjunktūrinė.

  AtsakytiPanaikinti
 7. Anonimiškas2019-07-18 10:50

  Vaje, kaimo runkelynas marozynas (tautinės jėgos) gavo progą palot ant Gabrieliaus. Lyg jam skaudėtų kad kos nors daugiausiai kaime bambalių "pakeliantis" ji vadins liberalu ar dar kuom. Jam nusispjaut. Partija dažnai būna pirma partijų rinkimuose, turi savo rinkėją kuriam ir dirba. Nepatinka liberalėjimas? Jūsų problema. BalsOkit už jOzaitį ar Juraitį.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2019-07-18 12:26

   Koks išsilavinęs, mandagus ir tolerantiškas komentatorius čia nuoširdžiausiai gina savo partiją. Matyt, jis labai aukštas pareigas joje užima ir yra ypatingai neeilinis narys. Gal net iš ten? Ačiū už tamstos gilias konservatoriškas ir demokratines įžvalgas ir gražius žodžius. Dievo palaimos artėjančių rinkimų proga!

   Panaikinti
  2. Anonimiškas2019-07-19 03:07

   Apgailėtina. Partijų LT nėra,yra tik gaujos.

   Panaikinti
  3. Anonimiškas2019-07-20 20:03

   Tiksliausias pavadinimas gavniukštų gauja!

   Panaikinti
 8. Konservatoriai pola!2019-07-19 03:21

  Visi į apkasus! Tepadeda mums Putinas!

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2019-07-20 20:09

   Saša mirė 2008, geriau vadink - tegyvuoja 5 klounai- Saškos antrininkai( žiūrėti ausies piešinį nuo 2008 m.)

   Panaikinti
  2. Anonimiškas2019-07-21 09:39

   03:21 Pons konservatoriau, kai jūs suvoksite, kad Lietuva turi daugybę priešų viduje, kurių politikos dėka lietuviai priversti emigruoti, kurių politikos dėka jaunimas save laiko europiečiais ir nesupranta, kas tas lietuvis /apklausa TV laidoje/, kai partijos turi skirtingus pavadinimus ir ideologijas, o tenkina tik savo interesus, apsėstos liberalizmo bei globalizmo dvasios, naikinančios tapatybę ir tautą,o tai reiškia valstybę, TADA, pons konservatoriau, Putinas neatrodis tokia jau didelė grėsmė... Didžiausia grėsmė tautai, kuri yra valstybės pamatas, kai ji suėdama iš vidaus!!!!! Tokiam ėdimui ir pasipriešinti daug sunkiau nei išorės priešui.

   Panaikinti

Pastaba: tik šio tinklaraščio narys gali skelbti komentarus.

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

PAREMKITE, SKIRDAMI 12 EUR

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item