Artūras Judžentis. Vėl tapti tauta

propatria.lt nuotr. Kadaise, Sąjūdžio laikais, lietuviai buvo tapę tauta. Šiandien, norint išlikti sparčiai globalizuojamoje Europoje...

propatria.lt nuotr.
Kadaise, Sąjūdžio laikais, lietuviai buvo tapę tauta. Šiandien, norint išlikti sparčiai globalizuojamoje Europoje, lietuviams vėl reikėtų ja tapti. Kodėl – tapti? Negi lietuviai nėra tauta, o kiekvienas lietuvis – tautos dalis? Negi tautiškumas nėra duotybė, suteikiama mums gimus? 

Ne, sakyčiau, – ne duotybė, o galimybė. Gimę lietuvių šeimoje, kiekvienas galime tapti lietuvių tautos dalimi. Tačiau tam reikia ne tik mokėti lietuvių kalbą, pažinti tautos istoriją ir papročius, bet ir dar šio to daugiau. 

Reikia vidinio postūmio, atsivertimo, kuris kiekvieno mūsų atskirybę sulietų su tautos bendrumu. Kiekvienas turime tokią galimybę. Kai tautos istorija virs ir mūsų praeitimi, kai tautos ateitis taps ir mūsų likimu – kai bus ne tas pats, ar bus išsaugota tradicinė lietuviška abėcėlė, kai rūpės, ar Lukiškių aikštėje iškils paminklas tautos didvyriams, kai skaudės dėl sudaužytos atminimo lentos Generolui Vėtrai ir dar daugelis kitų dalykų – kai įgysime tautinę savimonę, tik tuomet tapsime tautos dalimi, tik tokiu atveju imsime priklausyti tautai. Tautos nariu tampama. Tampama sąmoningomis pastangomis.

Tauta susideda ne iš žmonių arba, kaip dabar madinga sakyti, individų. Dėk žmogų prie žmogaus, individą prie individo – gausi minią, būrį, gaują, bet ne tautą. Tautą sudaro tik tautinę savimonę išsiugdę, tautinį jausmą įgiję žmonės. Save suvokiantys ne kaip atskirą, savarankišką ir savaime vertingą asmenį (individą), bet priskiriantys save tauta vadinamai žmonių bendrijai, sutapę su ja. Tautą nuo minios skiria tik tautinė savimonė, ji vienija tautos žmones, paverčia juos tauta.

Šiandien tautinės savimonės neturi net daugelis humanitarų ir lituanistų, nors iš įpročio jie dar yra su tauta tapatinami, ar net tapatinasi. Žmogaus veiklos sritis ar pobūdis, įgyta profesija turi mažai ką bendra su tautine savimone. Galima įvairiausia metodika nagrinėti lietuvių kalbą, taikyti moderniausias teorijas lietuvių literatūros tyrimams, kruopščiai tirti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istoriją ir... būti kurčiam tautos likimui, jos dvasinėms vertybėms. Priešingai, dažnai gydytojai, inžinieriai ar chemikai turi gyvą tautos jausmą. 

Įgijus tautinę savimonę, reikia dvasios pastangų jai išlaikyti. Todėl tautos žmogus kiek kitaip gyvena. Jis stengiasi puoselėti tautines vertybes, laikytis tautos pripažįstamų gyvenimo normų. Savo gyvenimu jis siekia stiprinti tautą. Šis siekis turėtų išaugti į veiksmą, nes tik veiksmas keičia mūsų gyvenamą pasaulį. Tai gali būti ir viešas kalbėjimas, rašymas ar dokumento pasirašymas, o kartais – ir dalyvavimas mitinge, eitynėse ar parašų rinkimas. Tik veiksmas pajėgus įveikti bedugnę tarp idėjos ir jos įgyvendinimo. 

Tad vėl tapkime tauta. Juk be mūsų, ji neturi kito kūno.

Susiję

Įžvalgos 9131051222272640272

Rašyti komentarą

 1. Anonimiškas2019-07-24 11:04

  „Kadaise, Sąjūdžio laikais, lietuviai buvo tapę tauta. Šiandien, norint išlikti sparčiai globalizuojamoje Europoje, lietuviams vėl reikėtų ja tapti.“ Lietuvių tauta buvo ir iki Sajūdžio. Lietuvių tauta yra ir dabar. Ypatingai keista, kad autorius to nežino. Lauksime sekančio rašinėlio, kuriame bus mėginama įrodyti, kad Žemė yra plokščia.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Autorius pašalino šį komentarą.

   Panaikinti
  2. Anonimiškas2019-07-24 18:33

   Pikc Kažinkavičius 2019-07-24 17:32: Kliedesiai, kuriuos lydi haliucinacijos, ypač klausos, ir kiti suvokimo sutrikimai?

   Panaikinti
  3. Anonimiškas2019-07-24 19:27

   Standartinis trolių išpuolis. Taip, jie nenuleidžia akių nuo lietuvių tautinės savimonės. Reikės nemažai kantrybės ir dar daugiau sumanumo, nes šiandienis Lietuvos naikinimas jau pradeda priminti Nikulios Lazdavaldžio laikus.

   Panaikinti
  4. Anonimiškas2019-07-24 21:41

   Lietuvių tauta buvo, yra ir bus. „Vėl taptų tauta“ sako, kad šiuo metu nėra lietuvių tautos. Kiekvienoje tautoje visai laikais buvo visokių. Lietuvių tauta ne išimtis. Didžiausias, visiškas absurdas kalbėti apie tautą, kaip apie kaimenę, neigiant tautietį, kaip individą. Ir susigalvok tu man...

   Panaikinti
  5. Autorius pašalino šį komentarą.

   Panaikinti
  6. Anonimiškas2019-07-24 22:42

   Pakartosiu tai, ką parašiau aukščiau: Lietuvių tauta buvo, yra ir bus. „Vėl taptų tauta“ sako, kad šiuo metu nėra lietuvių tautos. Kiekvienoje tautoje visai laikais buvo visokių. Lietuvių tauta ne išimtis. Didžiausias, visiškas absurdas kalbėti apie tautą, kaip apie kaimenę, neigiant tautietį, kaip individą. Ir susigalvok tu man...

   Panaikinti
  7. Tada ir aš pakartosiu, ką parašiau aukščiau: nė velnio nesupratote, ką autorius norėjo pasakyti, bet vis tiek chamiškai puolėte jį žeminti ("Lauksime sekančio rašinėlio, kuriame bus mėginama įrodyti, kad Žemė yra plokščia."), kaip koks konservatnykas. ;)

   Panaikinti
 2. Anonimiškas2019-07-24 21:46

  Mieli tautiečiai,
  kol jūs čia rašinėjat, vieni straipsnius, kiti komentarus, nuosavi politikai atvėrė vartus tautos ir šalies naikinimui. Laivai kursuoja tarp Afrikos ir Europos, perkeldami aną čionai. Ir net geriausias straipsnis to jau nesustabdys.
  Kur tas Lietuvos orbanas? Atrodo, ir šįkart neišsirinkom...

  AtsakytiPanaikinti
 3. Anonimiškas2019-07-24 22:35

  A.Judžentis yra visiškai teisus.Papildysiu: Lietuvių tautos kratosi kai kurie aukščiausieji valstybės vadovai ir visa eilė įtakingų politikų ir intelktualų /ne inteligentų/,kurie viešumoje vartoja kreipinį ,,Brangūs Lietuvos žmonės".Juk valstybę kuria ir stiprina ne žmonės /liaudis arba ,,runkeliai"/,bet pilietinė tauta.Tad,gerbiami lietuviai,tautiečiai ir piliečiai,tai Jūs esate Lietuvos pilies kūrėjai,stiprintojai ir saugotojai.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Anonimiškas2019-07-25 01:17

  Intelektualu galėtume vadinti tokį asmenį, kuris suvokia apkalbamos situacijos tikroviškumą ir blaiviai sugeba vertinti. Deja, tapo įprasta kai kuriuos žmonelius, įsigijusius kokį nors diplomą apie išklausytą programinį kursą bei šiltai įsitaisiusius pataikavimo ar gimdytojų ryšių dėka, vadinti intelektualais ir netgi ne kuriuos rašliavininkus, šmeižiančius savo tautą - ,,kūrėjais". Pastarieji - tikrai ne intelektualai. Taigi, kalbėdami apie plaukiančius įvairiuose paviršiuose- juos ir vertinkime to plūduriavimo lygmenyje. Labai gerbiu šį autorių ir linkiu jam kuo geriausios sėkmės. O dėl komentarų... Kažkur skaičiau neblogą parašymą: ,,Kas kaip sako, tas ir pasisako".T.y., išsako savo poziciją ir teksto ar situacijos suvokimo laipsnį

  AtsakytiPanaikinti

Pastaba: tik šio tinklaraščio narys gali skelbti komentarus.

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

PAREMKITE, SKIRDAMI 12 EUR

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item