Algimantas Rusteika. Žmonių mažėja, biudžetas didėja, o pinigų vis labiau trūksta

propatria.lt nuotr. kaunoforumas.com Statistika nemeluoja, tik sako tiesą, kuri neteisinga. Jei bankininkas uždirba 100 000 EUR per...

propatria.lt nuotr.

Statistika nemeluoja, tik sako tiesą, kuri neteisinga. Jei bankininkas uždirba 100 000 EUR per mėnesį, dešimt eilinių po 1000 EUR ir šimtas runkelių po minimalius 555 EUR, vidutiniškas lietuvis uždirba 1491 EUR. Pirmasis pasakys: ko norit, rusofilai, tuoj pavysim Europą. Antrasis bus didelis vargšas, nes dauguma uždirba daugiau. O trečiasis pasakys, kad tai kapitalistų melas ir visus reikia sušaudyti.

Vieną kartą teletabių šalyje Valdovas su svita buvo užsukęs pas baudžiauninką svečiuosna. Taip spontaniškai, jausmingai žmogeliui užplaukė pasirodyti demokratu – ir kaip lėkė lauk susiėmę už nosių visi iš trobelės! Jo Didenybės vardas buvo Valdas Adamkus, veiksmas vyko Šilalės rajone. Tais auksiniais laikais, kai aukso tualetus Vilniuje įrenginėjo, kad atvyksiančiai Karalienei atsitūpti būtų smagiau.

Bemat spontaniškai ir labai jausmingai, ilgesingai mykiant LRT fanfaroms, buvo priimta Skurdo Mažinimo Strategija. Programa Vremia palojo gal pusmetį, paskui kažkaip apsiramino. Reikėtų pasidomėti, jei dar neįslaptino, kaip įvykdyta ir kiek milijonų išleido. Bet nuveikta buvo tikrai daug.

Patvirtintas Nacionalinis Lietuvos Respublikos Kovos su skurdu ir socialine atskirtimi planas. Numatytos pagrindinės tendencijos ir uždaviniai, patvirtinta strategija, svarbiausi tikslai ir siekiai. Apibrėžti prioritetai, politinės priemonės, rizikų prevencija ir atsakingos institucijos. Nurodyta gera praktika. Visai nedidelis dokumentas, su visomis lentelėmis tik 79 lapai.

Plano įgyvendinimui Pilietinės visuomenės institutas parengė metodiką „Telkiamės skurdui mažinti“, tokią trumputę, tik 122 lapai. Projektui bematant įsteigtas ištisas Nacionalinis skurdo organizacijų mažinimo tinklas, vadovaujamas žvitrių moteriškių. Kurį finansuoja Europos Ekonominės Erdvės Finansinio Mechanizmo NVO programa Lietuvoje. Pagrindinis programos sponsorius, atspėsit iš pirmo karto – Norvegijos Karalystė.

O kiek konferencijų surengta! Ir skurdo tai tikrai sumažėjo! Va, pabaigs bėdžiai iškristi nuo bambalių ar emigruos, ir skurdas bus galutinai nugalėtas! O likusiems gudragalviai gudrų terminą sugalvojo – socialinė atskirtis. Tokia, žinot, savaime, kaip ciklonai susidaranti socialinė-socialistinė substancija, tartum koks pelėsis.

Kapitalistinės Laisvės-Lygybės-Brolybės tik Paryžiuj ant barikadų buvo parašytos ir po to patvirtintos praktiškai Maskvoje. O čia ir dabar dėl visko esate kalti patys ir sovietinė nostalgija. Atskirčiai įveikti gal priims dar kokią nors programą, Europos Sąjunga juk jau ragina, gal dar pinigų duos – bus smagu įsisavinti.

Jei pavartytum valstybės popierius – pinigų kasmet vis daugiau. Vis auga ir auga biudžetas ir mažėja gyventojų, dar Europa primeta milijardų, gyvenk ir žvenk. Greit tašyto granito trinkelėmis baigsim nukloti grybautojams takelius ir dviračių takais galėsim numinti į Mėnulį.

Bet kasmet vis daugiau ubagų ir vis daugiau pakaruoklių ir išeivių, pigių skrydžių kompanijos greit atidarys reisus iš Balbieriškio. Tampam tais, nuo kurių pabėga pabėgėliai. Kuo turtingesnė valstybė, tuo labiau jai trūksta pinigų. Po velnių, kur dingsta pinigai?

Kiekvienos naujos valdžios rūpestis – kaip čia dar kokią ligoninę, mokyklą, universitetą ar kolegiją, ambulatoriją uždarius? Kaip dar ir dar sumažinti išlaidas, pastatyti vieton tą prakeiktą kultūrą, išrausti sostinėje Pralaimėjimo Monumentą-bunkerį, kaip kam nors dar ką nors už dyką privatizuoti – atiduoti?

Prie ruso vis pagalvodavau – ką reiškia tas bolševikų skelbtas valstybinis kapitalizmas? Dabar supratau: lietūs lyja čia, vargšių nuostolingų įmonių direktūra ilsisi Bahamuose, vaikai mokosi Londone, o meilužės apgyvendintos ir prakaituoja vakarais ir per Seimio pietų pertraukas senamiesčiuose.

Didmiesčius ir ežerėlius supa modernių namukų kvartalai, pajamų deklaracijos padengia nekilnojamąjį iki cento. Tik valgyti nelieka už ką, nors visi sotūs, laimingi ir tirpdo lašinius pas Žydrūną Savicką. Viskas žmogui, viskas jo gerovei, brangūs draugai!

Ko čia nutilot ir susijaudinot? Nebijokit, visuotinio pajamų ir išlaidų deklaravimo nebus niekada. Ne tik jums – ir deputatams reikia gyventi. Tiesiog atėjo metas atsimerkti ir įvardinti sukėlėjus.

Kas tik gali, tas pasidaro, ką gali – ir valdžia, ir verslas, ir farai. Ir praktiškai visi brangūs Lietuvos žmonės, be galo aršiai smerkiantys valdžią. Negali tik neįgalūs, tie, kuriems neįmanoma, na, visiškai neįmanoma.

Bet patys kalti, tą jums visi apžvalgininkai pasakys. Pinigai ant medžių neauga, tik vaikšto iš kišenės į kišenę, apyvarta taip sakant. Jei kažkam pamažėja, lygiai tiek pat kažkam padidėja. Materijos tvermės dėsnis, mielieji.

Bet yra ir valstybės tvermės, ir žmonių ištvermės dėsnis. Ir žvaigždėtas dangus virš manęs, ir moralės dėsnis manyje. Netikri pranašai seniai čia, artėja metas akmenis rinkti. Tik renka visada ne tie, kurie mėtė, o jų vaikai, kurių niekas nepagailės.

Girdžiu iš ekrano – žmonės mūsų nesupranta ir nieko Lietuvoj nebepakeisi. Užlipęs ant per plono ledo supranta. Vyras ar žmona, išaiškėjus išdavystei, supranta. Visi prasikaltę kada nors viską supranta. Tik visada per vėlai.

Susiję

Įžvalgos 8750171794022009220

Rašyti komentarą

 1. Anonimiškas2019-07-06 16:12

  net bloga nuo viso to

  AtsakytiPanaikinti
 2. Skaitytojas2019-07-06 16:15

  Straipsnis geras.

  Tik vietoj „pelėsiai“ sakyti „pelėsis“ yra rusų kalbos įtaka. (Beje, ar Maironis rašė „pelėsiais ir kerpėm apaugus aukštai“, ar „pelėsiu ir kerpe apaugus aukštai“? :)

  Šiaip geras straipsnis. Apskritai, p. A. Rusteikos straipsniai būna labai neblogi (mano skoniui visų laikų geriausias buvo tas po paskutinio Grybės sveikinimo su naujais metais).

  AtsakytiPanaikinti
 3. Va čia tobula vieta:

  Kiekvienos naujos valdžios rūpestis – kaip čia dar kokią ligoninę, mokyklą, universitetą ar kolegiją, ambulatoriją uždarius?

  AtsakytiPanaikinti
 4. Anonimiškas2019-07-06 21:36

  Žmonės, pasipiktinkit! Ar ilgai duosit kelią nežmogiškai politikai, nežmogiškai moralei, nežmogiškai Sistemai?

  AtsakytiPanaikinti
 5. Pasijuokim, daugiau nė ką daryt...
  — Соломон Яковлевич, а Вы уверены, шо все Ваши виллы,
  квартиры, машины приобретены на честно заработанные деньги?
  — Почему нет, когда да?
  — А вот мне кажется, шо всё куплено на народные деньги!
  — Да Вы шо, смеётесь? Откуда у народа такие деньги?!

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Rusiški šmaikštavimai kirilica tikrai nedaro garbės visam puslapiui. Siūlau tai ištrinti.

   Panaikinti
  2. Anonimiškas2019-07-07 17:35

   Būtent.
   Be to, paskui sakys: ,,Va, žiūrėkite, kokie jie - rusiškų anekdotų kirilica prisirašę, irgi mat patriotai atsirado.'' - jokiu būdu nereikia duoti ginklo priešui į rankas.

   Ir apskritai jau vien dėl idėjinio ProPatria turinio čia politizuotų ir dar rusiškų, kirilica parašytų anekdotų būti jokiu būdu negali - galimas dalykas, kad šitą anekdotą parašė arba koks nors provokatorius, arba tie, kam svarbu bet kokia kaina sukopromituoti ProPatria. JE ganytojo S.Tamkevičiaus, kuris visą gyvenią pašventė kovai su okupaciniu režimu, straipsniai, o komentaruose - raudonųjų anekdotai? - patys pagalvokite, kaip tai atrodo iš šalies.

   Prašom tinklalapio administratorių pašalinti daugastu 10.04 rašliavą tuojau pat.

   Panaikinti
  3. Anonimiškas2019-07-08 14:41

   Įdomi čia fauna renkasi.

   Panaikinti
 6. Anonimiškas2019-07-07 12:56

  Geras humoras bet kokia kalba yra gerai. Rusiški anekdotai gūdžiais brežneviniais laikais visada buvo į dešimtuką. Rusai moka pasijuokti net ir apimti nevilties. Jie irgi kenčia nuo politinių antžmogių, kaip ir mes.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Būčiau linkęs sutikti - tik tiek, kad dauguma dabartinio jaunimo rusiškai nesupranta. Vis dėlto, šitas konkretus anekdotas yra su "politiniu užtaisu" - jis nukreiptas prieš Ukrainą ("шо" vietoj "что"), ir juo siekiama parodyti, kad ten viską valdo žydai ("Соломон Яковлевич").

   Panaikinti
  2. Skaitytojas2019-07-07 21:58

   Spėčiau, kad žmogus, nukopijavęs iš interneto tą šmaikštumyną, net nesuprato šitų jo prasmės atspalvių.

   Panaikinti
 7. Красный Рустейка2019-07-07 16:36

  vel prividuriavo. Gaus is Putino medali ant koloradines lentackos.

  AtsakytiPanaikinti
 8. Nera ideologijos tarnaujancios zmonems siais laikais. Buvo komunizmas, pastatytas ant kruvu lavonu, bet bent jau kazkiek zmonems tarnavo (pvz. mano mociute i pencija isejo turedama virs 50m.!). Mokydamasis londono koledeze sutikau destytoja, turincios saknis kuboje, tai ji gyre komunizmo saliu svietimo sistema... O KA TURIM SIAIS LAIKAIS? Prisigrobk, pasidulkink ir dziaukis??? Taip, as uz Lietuvos nepriklausomybe, bet musu gyvenimas turejo pagereti. Pagerejo tie kurie prisigrobe. Zioplieji liko ant ledo. Na bet gerai kad Laisvoje Lietuvoje galiu rasyti sia zinute. Kol taip sakant nacistu neuzbanino. :-) Nacionalizmas turetu buti ideologija Lietuvos. Tuomet butu rupinamasi zmonemis. Bet jeigu nacionalizmas yra einantis dalykas is prigimties, einantis per svetimu tautu lavonus? Kas kita? Islamizmas??? :-D

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. kur gi ne, vingiu jonai2019-07-12 07:33

   Tu guli ant sofos, zindi is pasalpu nusipirkta bambali alus, ziuri Kreml TV, o ideologija uz tave dirba ir tau tarnauja. Geriausia nacionalistine ideologija. Nacionalrunkelio svajone.

   Panaikinti
 9. Anonimiškas2019-07-10 04:27

  Ką daryti? 1 val.minimalus darbo užmokestis 1,37€.

  AtsakytiPanaikinti
 10. Anonimiškas2019-07-10 08:36

  Ką daryti? 13,7 € už 1 darbo val.

  AtsakytiPanaikinti
 11. Anonimiškas2019-07-10 08:38

  Ką padaryti! 13,7 € už 1 darbo val

  AtsakytiPanaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item