Vytautas Budnikas. Karas prieš prigimtinę šeimą

Prieš keletą dešimtmečių, atstatant Lietuvos valstybingumą buvo sunku ar net neįmanoma įsivaizduoti, kokį puolimą šalyje teks patir...

Prieš keletą dešimtmečių, atstatant Lietuvos valstybingumą buvo sunku ar net neįmanoma įsivaizduoti, kokį puolimą šalyje teks patirti prigimtinei šeimai. LR Konstitucijoje įtvirtinta, kad <šeima  yra visuomenės ir valstybės pagrindas. Valstybė saugo ir globoja šeimą, motinystę, tėvystę ir vaikystę...>. Tačiau vis daugiau politinio elito, visuomeninių organizacijų atstovų žiniasklaidoje teigia, kad visuomeninis, ekonominis ir kultūrinis progresas įtakoja ir šeimos sampratą, todėl esą atsižvelgiant į natūralius visuomenės pokyčius, būtina koreguoti ir keisti šeimos teisinį bei visuomeninį turinį.

Lietuvos visuomenės dauguma (85 proc.) – nepritaria tos pačios lyties asmenų partnerystės ir santuokos įteisinimui. Tačiau jau gerą dešimtmetį žiniasklaidoje peršama mintis, jog tos pačios lyties asmenų kuriamos „šeimos“ yra gėris. Toks pat, kaip ir prigimtinė vyro ir moters šeima. 

Įtvirtinti tokią „šeimą“ mėginama įvairiais būdais, tarp jų ir teisiniais. Štai 2018 m. Europos Sąjungos Teisingumo Teismas paskelbė, kad ES valstybės, tarp jų ir Lietuva, privalo pripažinti užsienyje sudarytas vienos lyties porų „santuokas“. 2019 m. sausio 11 d., remdamasis šiuo sprendimu, Konstitucinis teismas (KT) paskelbė, kad šeimos sąvoka yra neutrali biologinių lyčių skirties požiūriu. Dabar jau nekyla abejonių, kad, padedant KT, mėginama pakeisti šeimos sampratą. KT „purena dirvą“ alternatyvioms „šeimoms“.

Taigi šimtmečiais mūsų puoselėta prigimtinė šeima dabar atsidūrė prie didelių išmėginimų slenksčio. Kiek Lietuvos politikų tam priešinasi?

Šeimos krizė šiandien apėmusi visą Vakarų visuomenę. Neoliberalaus mąstymo sukelto vertybinio perversmo metu pakeista gėrio ir blogio samprata. Kartu pakito ir požiūris į santuoką ir šeimą. Lig šiolei šeima laikyta pamatiniu visuomenės gėriu. Santuoka taip pat buvo nekvestionuojamas gėris, nes santuokoje asmenys prisiima įsipareigojimus ne tik vienas kitam, bet ir visuomenei. Ji nuo seniausių laikų visose kultūrose siejama su visuomenės tęstinumo užtikrinimu – vaikų gimdymu, auginimu, auklėjimu.

Šiandien kai kuriose ES valstybėse (pavyzdžiui, Belgijoje, Danijoje, Airijoje, Jungtinėje Karalystėje ar Nyderlanduose) santuoka jau nesiejama su vaikų gimimu ir gali būti sudaroma tarp tos pačios lyties asmenų. 

Šeimos krizės padariniai akivaizdūs: Europos šalyse drastiškai mažėja gimstamumas – viena moteris Suomijoje vidutiniškai pagimdo 1,6 vaiko (tautos tęstinumui užtikrinti būtina 2,1)  Švedijoje – 1,8, Latvijoje – apie 1,2, Lenkijoje – 1,29, Vokietijoje – 1,3 vaiko (palyginimui –  Afrikos valstybėse šis rodiklis yra 4,7). Taip Europoje katastrofiškai mažėja ekonomiškai aktyvių gyventojų skaičius. 

Lietuvoje vaikų gimstamumas per pastaruosius 30 metų vienam tūkstančiui gyventojų sumažėjo trečdaliu (gimusių kūdikių kasmet mažėja beveik po 1 tūkst.). Proporcingai daugėja 60 metų ir vyresnių gyventojų. Lietuva peržengė demografinės senatvės ribą. Vaizdžiai tariant, tai reiškia lietuvių tautos ir valstybės nykimą.

Tačiau vilčių teikia įkvepiantys Vengrijos ir Lenkijos šeimos politikos pavyzdžiai. Padidinus išmokas, skatinančias šeimas susilaukti daugiau vaikų, Lenkijos suminis gimstamumo rodiklis pastaruoju metu  nuo 1,29 vaiko šoktelėjo iki 1,42. Vengrija bene geriausias pavyzdys. Nuo 2010-ųjų ji atkakliai vykdo į šeimą orientuotą politiką: moterys gali trejiems metams išeiti motinystės atostogų, keturis ar daugiau vaikų  auginančios motinos visam laikui atleidžiamos nuo pajamų mokesčio, šeimoms remti valstybė skiria 5 proc. BVP. Tokios šeimos politikos rezultatai – per aštuonerius metus abortų skaičius Vengrijoje sumažėjo 33,5 proc.,  skyrybų – 22,5 proc.,  santuokų padaugėjo 43 proc. Šių valstybių teisės aktai saugo šeimą ir santuoką: Lenkijos teisė nenumato santuokos ar partnerystės tarp tos pačios lyties asmenų, Vengrijos konstitucijoje santuoka ir šeima įtvirtinta kaip tautos išlikimo pagrindas. 

Taigi tautos ir valstybės tęstinumui bei sėkmingai raidai būtinas ne tik nepertraukiamas BVP augimas, bet šalies politinio elito atsakingas požiūris į šeimą ir valstybę.

Europos šalių visuomenės bunda, stiprėja pasipriešinimas destruktyviai ideologijai, nukreiptai prieš šeimą – pamatinę visų tautų vertybę. Turime telktis su kitomis bundančiomis Europos tautomis. Visoje Europoje už šeimos išsaugojimą pasisakančios jėgos kyla į kovą. Bet mums reikia vienytis. Europos Parlamento rinkimai yra galimybė vienytis ir Sąjungos lygiu su kitomis politinėmis jėgomis įkurti tarptautinę kovos už šeimą organizaciją.

Susiję

Vytautas Budnikas 8818790274671905916

Rašyti komentarą

 1. Anonimiškas2019-05-04 16:04

  „Santuoka taip pat buvo nekvestionuojamas gėris“. Žodžio „nekvestionuojamas“ nėra lietuvių kalboje, o tai, kad santuoka buvo NEABEJOTINAS ar NEGINČYJAMAS gėris, yra netiesa. Buvo, yra ir bus daugybė svarių teiginių, kad santuoka prieštarauja žmogaus prigimčiai, ypač vyro prigimčiai. Kitas dalykas, santuoka yra neįmanoma nei tarp dviejų moterų, nei tarp dviejų vyrų, nei tarp pvz., vyro ir jo BMW automobilio ar moters ir jos katino. Visi, kas ėjo prieš gamtą, pralaimėdavo. Visų gyvūnų, įskaitant žmogų (kad ir kokiai jis partijai jis priklausytų) išangė nėra skirta nei apvaisinti, nei gimdyti, o tik dujoms ir išmatoms pašalinti. Tai yra visuose biologijos vadovėliuose. Nieko čia naujo. Išvada: nėra ko taip jaudintis. Kas gimdys, tas ir taip gimdys. Kas ne, tas ir taip ne. Bet dėl įvaikinimo susirūpinti ypatingai reikia.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Pagarba V.Budnikui. Tikiuosi ir kiti intelektualai pagaliau duos vieningą atsaką reikalaudami uždrausti tiek lgbt+ organizaciją, jos filialus Lietuvoje bei užsienyje, šitą iškrypelišką ideologiją, tiek jų finansavimą ar bet kokią kitą paramą tiek politikams, tiek visuomenės veikėjams, ir pareikalaus numatyti baudžiamąją atsakomybę už pederastijos propagandą, bei jos paramą. Laikas tuos degeneratus ir jų remėjus sodinti ir gydyti psichiatrinėse - užtenka žaisti liberastijas ir tolerancijas su išagamomis ir iškrypeliais.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Anonimiškas2019-05-04 22:06

  Netradicinė šeima yra taip pat šeima.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2019-05-04 22:19

   O kokia šeima yra netradicinė? Ta, kuri neturi vaikų? Jei moteris negali pastoti, ar vyras turi problemų, tai jie nėra dėl to kalti. Jei jie neturi vaikų, nes pasišventę darbui, karjerai, tai jų reikalas, bet toks pasišventimas nėra vertybė. Senatvėje supras. Bet bus pervėlu.

   Panaikinti
  2. Autorius pašalino šį komentarą.

   Panaikinti
  3. Kai Pikc Kažinkanavičius pasirašo raudonai vardu ir pavarde, žinokit, kad jo auksinę mintį reikia pasidėti po stiklu.

   Panaikinti
  4. Anonimiškas2019-05-05 13:08

   Oksimoronas kad šeima yra šeima? Siūlau daugiau laiko praleisti prie knygų, o ne komentaruose. Gal tuomet suprasite žodžių reikšmes tiksliau.

   Panaikinti
  5. Anonimiškas2019-05-05 13:30

   Valstybei ir visuomenei ypač pavojinga, kai nteurintis ar neturinti jokio uspratimo apie šeimą skiriami arba išrenkami dirbti svaebiuose valstybiniuose postuose.
   Pažiūrėkite, kiek Europos valstybių vadovų yra bevaikiai - ir kaip tai akivaizdžiai matyti jų sprendimuose.
   Šiuo momentu tai yra ypač pavojinga Lietuvai, nes jeigu Lietuvoa vadovu taps masonas arba siaubo knygų prisiskaičiusi ir supratimo apie šiemą neturinti statytinė, Lietuvoje galmas tikrai nuožmus puolimas ne tik prieš lietuvių tautą ir Lietuvą apskritai, bet ir prieš šeimą.

   Panaikinti
  6. Anonimiškas2019-05-05 15:53

   Jei yra bevaikiai, tai tik todėl, kad 24/7 dirba vardan žmonių gerovės, net neina atostogų, nešioja tą tuos pačius drabužius, nes nėra kada persirengti. O kur dar gėlių darželių priežiūra - tulpių, raudonųjų gvazdikų, bijūnų ir kitokio grožio ravėjimas.

   Panaikinti
  7. Autorius pašalino šį komentarą.

   Panaikinti
 4. Vakarų ir Šiaurės šalių gimstamumo rodiklius galima mesti į šiukšliadėžę, nes jie nė velnio nieko nerodo: ten gi politkorektiškai į vieną krūvą sumetamos bevaikės nupušusios feministės ir liurbiai INCEL bei MGTOW su kelias žmonas ir kelioliką vaikų turinčiais nelegalais, ir vidurkis pateikiamas kaip atspindintis šalies situaciją.
  Na, o savo pareiškimu, kad "šeima yra neutrali biologinių lyčių skirties požiūriu", KT labai smarkiai atsilieka nuo progresyvių Vakarų tendencijų, nes tai jau kvepia zoofobija - kodėl ne "šeima yra neutrali biologinių RŪŠIŲ skirties požiūriu"? Galų gale - o kodėl būtinai BIOLOGINIŲ? Kur įvairovė, atvirumas beigi tolerancija? Gi ne balanos gadynėje gyvenam, už lango - dvimpirmas amžius, laikas atsikratyti viduramžiškų prietarų. ;)

  AtsakytiPanaikinti
 5. Anonimiškas2019-05-05 08:21

  Puikus straipsnis, šeima tai amžinas procesas, palaikantis tęstinumą, be jos viskas gęsta, kurie dar gyvi rašo į raudonąją knyga nykstančias šeimas, ir jomis be galo rūpinasi, kad neišnyktu, o čia protingas dvikojis padaras, naikina šeimas, kažkoks paradoksas, aišku pagrinde čia iškrypėliai, kurie atrodo kaip ir ne bepročiai, bet kažko lyg apsėsti, matyt maniakiškai pasiduodantys malonumui, kuris primena Pavlovo sindromą, ,,Pelytės mindo malonumo pedalį, kol pastimpa'', išvadą galima daryti tokią, dvikojis nulipa nuo proto, ir grįžta į dvikojį išnykstantį gyvūną.

  AtsakytiPanaikinti
 6. Anonimiškas2019-05-05 14:18

  Nėra jokių netradicinių šeimų. Yra viena šeima, kurios pagrindas 1 vyro ir 1 moters sąjunga. V+V, M+M, V+V+V, V+V+M ir panašūs variantai yra ne šeimos, o prasminės nesąmonės.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2019-05-05 15:44

   Bet šeima, kurią sudaro vienas vyras ir dvi, pvz., žmonos (daugiausiai leidžiama turėti keturias žmonas) ateityje gali būti įteisinta Lietuvoje - privalome gerbti kitų ilgaamžes tradicijas, papročius ir religiją. Būti tolerantiški. Tokiu atveju ir mums, vietiniams, tai turėtų būti taip pat leidžiama. Pirmiausias tuo malonumu be jokios abejonės pasinaudos kyšininkai, žemgrobiai, oligarchai ir kiti vatnikai, nes išlaikyti keturias žmonas reikės pakankamai lėšų. Juk kiek kainuotų jas keturias pavaišinti vakariene gerame sostinės senamiesčio restorane, įskaitant saldumynus ir gerą vyną.

   Panaikinti
  2. Keturios žmonos paprastai reiškia keturias uošves. ;)

   Panaikinti
 7. Anonimiškas2019-05-05 15:13

  Ei ei Budnykai!Ar ką nors kada nors apgynei Žmogaus teisių srityje?(kalėjimai ir gėjai nesiskaito) Ar tik skrebini plunksną ir žiūri akis išpūtęs kaip Lietuvoje bardakas dedasi?

  AtsakytiPanaikinti
 8. Anonimiškas2019-05-05 19:56

  Keturios uošvės su visais atsivežtais giminaičiais bus 4 nauji miesteliai Lietuvoje pagal gyventojų skaičių.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Va, savų molenbekų mums kaip tik ir tetrūksta iki pilnos laimės. :)

   Panaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item