Vytautas Radžvilas. Apie Laisvės deglų šviesą ir neužmirštuoliškos politinio Alzheimerio ligos tamsą

Karinos Ikasalaitės nuotrauka  Nuostabus Sausio 13-osios žygdarbiui pagerbti skirtų jaunimo eitynių su deglais vaizdas kelia mintis api...

Karinos Ikasalaitės nuotrauka 
Nuostabus Sausio 13-osios žygdarbiui pagerbti skirtų jaunimo eitynių su deglais vaizdas kelia mintis apie amžinosios Atminties šviesos ir begalinės Užmaršties tamsos kovą. Jaunimas išsklaidė Neužmirštuolės skleidžiamą tamsą. Kokia ironija: neužmirštuolė – Alzheimerio ligos simbolis. Šaipytis iš ją sergančių – didžiausia šventvagystė. Ši liga – baisi nelaimė ir viena didžiausių tragedijų, kokia tik gali užklupti žmogų. 

Tačiau yra ir kita – politinio Alzheimerio liga, kuria susergama savanoriškai, laisvai pasirinkus išbraukti iš atminties ir užmiršti savo istoriją. Tokie ligoniai neverti jokios atjautos ir gailesčio, nes patys pasirinko Neužmirštuolę, šitaip  paniekindami gyvuosius Laisvės kovos simbolius. Ją įpiršo mankurtas, nerišliai postringaujantis apie savąjį „išradimą“ pokarinio stribinio komsomolo padugnių žargonu.

Žinoma, jam niekada nebūtų pavykę, jeigu užkulisiuose nebūtų tūnoję „iniciatyvos“ apkrėsti visą tautą politinio Alzheimerio virusu tik ir laukę galingi bei įtakingi užtarėjai ir rėmėjai. Labai sunku, bet būtina tiesiai pasakyti nepagalvojusiems, ką daro: Neužmirštuolė atlape – akivaizdus ir neabejotinas politinės Alzheimerio ligos požymis.

Bet galiausiai tai išėjo į naudą – prasidėjo ir vyksta seniai reikalingas sielų išsiskyrimas. Yra viena Lietuva – ta, kuriai kova už Laisvę yra Tautos mūšis už teisę turėti savarankišką istorinę ir politinę būtį. Su šia Lietuva dvasioje ir dėl jos gyvena, dirba, kovoja ir prireikus miršta tie, kurie supranta: Tautos laisvė yra pirmutinė ir svarbiausia, nes nelaisvos tautos žmogus iš principo negali būti laisvas. Šiai Lietuvai reikia tikrų – daugybės kartų krauju sutikrovintų ir pašventintų Laisvės simbolių. 

Ir yra kita Lietuva – tos tikrosios Lietuvos parodija ir šešėlis. Šiai šešėlinei Lietuvai priklauso tie, kuriems suprantama vienintelė laisvės forma – iš aptvaro išleisto arba ištrūkusio vergo zyliojimas po platųjį pasaulį ieškant riebesnio kąsnio. Tai grynojo biologinio gyvenimo ciklo beprasmybę ir tuštumą įkūnijantis šėliojančių vergų zyliojimas, nuostabiai panašus į „Animal Planet“ filmuose rodomas klajojančių ir ieškančių ganyklų su sodresne žole galvijų bandas. Apie tokių padarų atmintį, kurios simboliu galėtų būti Sausio 13-ąją brukama Neužmirštuolė, viską jau yra pasakęs Nietzsche, pranašiškai įspėjęs apie mūsų nuolatos tykančią praryti begalinės užmaršties tamsą: 

„Pažvelk į bandą, kuri ganosi šalia: ji nežino, ką reiškia „vakar“, ji strikinėja, žiaumoja žolę, ilsisi, virškina maistą, vėl strikinėja, ir taip nuo ryto iki nakties, diena po dienos. Jos džiaugsmas ir jos kančia tvirtai pririša ją prie akimirkos kuolo, todėl ji nepažįsta nei melancholijos, nei nuobodulio. Šis reginys žmogų nepaprastai slegia – mat jis didžiuojasi prieš gyvulį tuo, kad jis žmogus, ir sykiu pavyzdžiai žvelgia į gyvulio laimę, nes žmogus, kaip ir gyvulys, nori tik vieno: gyventi be nuobodulio ir skausmo, bet jo norai bergždi, nes nori jis to ne taip, kaip nori gyvulys.
Žinoma, žmogus kartais klausia gyvulį: kodėl tu man nieko nesakai apie savąją laimę ir tik žiūri į mane? Gyvulys galėtų atsakyti: taip yra todėl, kad aš tuojau pat užmirštu, ką norėjau pasakyti – bet pamiršta ir šį atsakymą, o šitai ganėtinai stebina žmogų. Tačiau žmogus stebisi ir pats savimi – tuo, kad jis neįstengia išmokti pamiršti ir kad jis visuomet prikaustytas prie praeities <…> Tada žmogus sako: aš prisimenu, – ir pavydi gyvuliui, kuris tuojau pat pamiršta ir kuriam kiekviena akimirka tikrai miršta, grimzdama į rūką ir naktį, ir užgęsta amžiams“.

Neužmirštuolė kaip tik ir yra šio pasąmoninio pavydo simbolis. Be galo džiugu, kad Lietuvoje niekada neišnyks ir netrokštantieji bei nepavydintieji tokios laimės, kurią suteikia bemintis panirimas į gyvuliškos užmaršties prarają. Jaunimo deglai ištirpdė Neužmirštuolės skleidžiamos užmaršties tamsą, be žodžių bylodami: Lietuva gyvuos tol, kol jos kelią nušvies jaunų rankų nešama gyvos ir į ateitį vedančios istorinės atminties Šviesa.


Susiję

Vytautas Radžvilas 5514888333284216058

Rašyti komentarą

 1. Anonimiškas2019-01-15 07:05

  Tegul tokio jaunimo pusėje stovi Pergalė.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Anonimiškas2019-01-15 11:34

  Radžvilui visai negerai, eilinį kartą nori pasirodyti patriotu dergdamas savo tautiečius. Ar tik nebus pirmi alzheimerio simptomai? Nuo to laiko kai jį išmetė iš darbo jam pakryko nervai. Ką padarysi, senatvė daro savo, o dar tas alzheimeris.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Autorius pašalino šį komentarą.

   Panaikinti
  2. Anonimiškas2019-01-15 22:28

   Pikc, dar senovės Egipte buvo žinoma patarlė, idealiai tinkanti ir koloradams, ir lberastams: ,,Šuo garsiausiai loja, kai bijo.''

   Panaikinti
  3. Anonimiškas2019-01-16 12:54

   Garsiausiai loja Radžvilas, jis net cituoja išprotėjusį filosofą kuriam vaidenosi.

   Paskaitykite apie Nietzsche's psichologinę būklę:
   http://www.scielo.org.za/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1445-73772008000100005

   Ar manot, kad Radžvilui taip pat prasidėjo karštligė? Atkreipkite dėmesį į jo akis kai jis kalba per interviu, ar taip atrodo sveikas žmogus?

   Panaikinti
  4. Ir kas gi čia kiauksi iš pakampės? Ė, taigi "etatinis" pacientas, šįsyk "susvaigęs", kad jis gydytojas, nusprendė savo "yžvalgomis" pasidalinti. Žiū, kaip linksmai šokinėja - ir tie skambaliukai kepurėje labai prie veido tinka. :D

   Panaikinti
 3. Niekaip nesuprantu, kas verčia per atmintinas dienas segėti tas "neužmirštuoles"? Esam laisvos šalies, laisvi piliečiai, todėl galime PATYS pasidaryti rožytę iš valstybinės vėliavos spalvų. Ačiū D., niekas kol kas nedraudžia. Plius labai aiškiai pasimatys - kam labiau patinka mėlyna spalva, o kam tautinės spalvos...

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Kas verčia?2019-01-15 22:05

   Mokyklose ,tik užejus , visiems vaikams ir pedagogams nezabudkės yra prisegamos PRIVALOMAI.

   Panaikinti
  2. Anonimiškas2019-01-16 00:23

   Kokiose mokyklose tai daroma ir kur?
   Būtų neblogai pakalbinti tokių mokyklų vadovybes ir tada paskelbti atskirą straipsnį ProPatria.
   Šitie melsvi masonų ženklai ilgai neišsilaikys.

   Panaikinti
  3. Anonimiškas2019-01-16 11:38

   tarybiniais laikais ir į komunistų partiją stot nevertė, bet jei norėjai kilt karjeros laiptais, išvažiuot į kap.šalis tai buvo pagal nutylėjimą (aišku, buvo žmonių, kurie nestojo bet daug pasiekė, bet tokių vienetai)

   Panaikinti
 4. Anonimiškas2019-01-15 12:58

  Teisingas filosofinis straipsnis, kiekviename dėsnyje yra tiek tiesos kiek yra matematikos, taip ir su filosofija, protingoje filosofijoje taip pat yra daug tiesos, proporcingos protui.

  AtsakytiPanaikinti
 5. Šiandien tai mėlyna gėlelė, rytoj gal jau bus visų spalvų (vaivorykštės), jiems nesvarbu :( Visuomenės abejingumas, prisitaikymas puikiai sudaro tam sąlygas. Dar gali suprasti jaunus žmones, neįskiepijo jiems patriotiškumo ir dabar sunku tai pakeisti. Bet vyresni? Juk visi iš sovietų su Trispalve ėjo, visur Gedimino stulpus piešė, Vytį nešiojo. Kur tai dingo? Kokios dar žydrosios gėlelės? :(

  AtsakytiPanaikinti
 6. Saunuolis prof. V.Radžvilas, vertas realios pagarbos už drąsą reikšti teisingas ir tikslias mintis, kurių nė vienas kritikas negebėjo paneigti, tik aptėkšti deja savo prigimtiniu vergų purvu...
  Neabejinga

  AtsakytiPanaikinti
 7. Radžvilas teisingai parašė. Gana daug agresijos,jau keliolika metų sulaukiu iš "zyliojančių" už tokias mintis. Tokia jų gynyba, nes jaučia biesiukai padarę išdavystę savo tėvynės atžvilgiu. Yra toks išsireiškimas "niekas nenorėjo mirti", tai čia tiktų "niekas nenorėjo būti biendnu; kad ir be tėvynės bet su pinigu".Tiesos baimė.

  AtsakytiPanaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item