Rasa Baločkaitė. Apie M. Ivaškevičiaus pareiškimus

Asmeninio archyvo nuotr. Marius Ivaškevičius, interviu , „Lietuva suskaldyta ir pasidalijusi.“ *** Atsakydamas į kritinius laiškus,...

Asmeninio archyvo nuotr.
Marius Ivaškevičius, interviu, „Lietuva suskaldyta ir pasidalijusi.“
***
Atsakydamas į kritinius laiškus, esą jo knyga niekina partizanų atminimą, Ivaškevičius atsako, kad 99 proc žmonių rašo tuos laiškus knygos net neskaitę, dar daugiau, one step further, patologizuoja ir demonizuoja tuos rašytojus, esą tai yra „tokie žmonės, kuriems reikia turėti priešą“, tokia natūra, suprask, nu trauma, neadekvatus žmogus, problema yra ne su knyga, problema yra su žmogumi. 
***
Kokiu būdų gerbiamas autorius prieina tokių toli siekiančių apibendrinimų? Kokiu metodu jis nustatė, kad „99 proc rašo knygos neskaitę“? Jūs galit atsakyt už savo žodžius? Galit juos pagrįsti konkrečiais faktais, konkrečiais duomenimis? Jei ne, tai žinot, kaip tai vadinasi - tai vadinasi melu ir šmeižtu.
***
Kai kultūros autoritetai viešai daro tokius pareiškimus, kaip man paaiškinti studentams, kad savo žodžius reikia pagrįsti, ir už juos atsakyti? „Iš kur jūs gavote duomenis, kad didžioji dalis nepritaria? Kur tie duomenys?“ „Kaip jūs nustatėt, kad žmonėms ši reklama nedaro poveikio, kokiu metodu - interviu, focus grupė - kaip jūs galit savo teiginį pagrįst?“ Žmogus, išgirdęs šiuos klausimus, žiūri į mane kaip į ufonautą - pagrįst savo teiginius, kas per velnias? Intelektualinio gyvenimo žavesys - gali, be jokios atsakomybės, ką nori, tą šnekėt (pvz. kurpti sąmokslo teorijas, platinti šlykščius gandus ir rašinėti Rasai Baločkaitei asmeninius laiškus apie „jos neeilinės moters statusą ir jos galias, kurių ji neturi teisės neigt“ - nes tu su savo sabutylninkais užstalėse taip susigalvojai).
***
Toliau, „tokiems žmonėms reikia nuolatos turėti priešų, kažkokį taikinį.“ Go on, gerbiamas Ivaškevičiau, jei jau žinot, kur šuo pakastas, tai sakykit iki galo - kokiems žmonėms? Kokia tų žmonių problema? Potrauminis sindromas? Asmenybės sutrikimas? Aš nežinau, tai nespėliosiu - jūs žinot, jūs ir pasakykit. Lig šiol, nesu girdėjusi, kad Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga reguliariai užsipuldinėtų žmones, for no reason, bet gal tiesiog aš nežinau. 
***
Ir klasikinis argumentas - „knygos neskaitė“. Na ir kas, kad neskaitė? Čia kaip su Castelluci spektakliu „Jėzaus veidas“ - sako, protestuotojai pirma turėtų spektaklį pasižiūrėti. Leiskite paklausti, kam? Tam tikri epizodai - tiek knygos, tiek spektaklio - buvo pakankamai aiškiai nušviesti, percituoti ir ištransliuoti viešojoje erdvėje. Tai buvo būtent tie epizodai, kuriuose matoma tai, ką galima pavadinti „transgression of traditional moral boundaries“ (net ir atsižvelgiant į tai, kad moralės ribos trapios bei nuolat keičiamos, buvo pažeisti, sakykim, įprastiniai ilgalaikiai moraliniai susitarimai). Šio veiksmo - konvencinių tradicinų moralės ribų peržengimas, simbolinės tvarkos pažeidimas - pilnai matomas duotame epizode. Šiuose epizoduose, žmonės mato dalykus, kurie, jų manymu, peržengia tradicinės moralės ribas, dalykus, kurių jų manymu, neturėtų būti - įvyko, kas įvyko, - ir čia jau neturi jokios reikšmės, kas vyko pirmame spektaklio veiksme ar trečiame romano skyriuje. 
***
Dabar, epiloginė dalis. 
***
Kol mano kolegės doktorantūros studijų metais ramšdtadrylinosi po stažuotes (trūkt trūkt fondų peršertą snukį, cypt cypt „aš moteris, aš diskriminuojama, aš auka, Niujorke manęs paprašė išplauti kavos puodelį, manęs Paryžiuje nepakvietė vyno gerti), aš tuo metu sėdėdavau paprastoje kontoroje, tvarkydavau dokumentus, apskaitydavau prekes, maketuodavau reklaminius leidinius ir vis galvodavau apie tuos „bold, beautiful and inteligent“, apie tas stažuotes, apie Niujorkus, Londonus ir Paryžius ir apie tuos itin protingus žmones, kurie tokie protingi, kad man nu niekaip neina jų net suprast. 
***
Dabar matau, kad čia tiesiog nėra ką suprast.

Susiję

Rasa Baločkaitė 8749202677203109090

Rašyti komentarą

 1. Anonimiškas2019-01-03 17:24

  Puikios R.Baločkaitės mintys. Klausiau TV vakar Matonio pakalbį su Ivaškevičiumi. Neapleido niūri mintis: iki ko reikia nusiristi, kad tokiems veikėjams skiriamos nacionalinės premijos.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Anonimiškas2019-01-03 17:35

  Deja, ponia Rasa, toliau bus tik dar blogiau nes čia turime reikal1ą ne su priežodinio "viešojo diskurso" rėmuose vykstančiu "viešuoju debatu", kur, mūsų apmaudui, susiduriame su prastais argumentais ar prastu išsilavinimu, blogomis manieromis ar šiaip provinciniu kvailumu. Deja, ne. Čia turime reikalą su politine galia, kuri ideologinio indoktrinavimo priemonėmis tiesiog siekia sunaikinti savo "priešus", keisti realybę taip, kaip šiai jėgai patinka, siekti naudos, ten kur ji pasirenka, ir kontroliuoti kitus, taip kaip jai paranku ir naudinga. Taigi, žodžio gražumu prieš ideologinį kumštį, už kurio galia, pinigai ir institucinė kontrolė, čia nieko nepasieksite.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Anonimiškas2019-01-03 17:51

  Deja, M.Ivaškevičius jau šmėžuoja nomenklatūrinės neoliberaliosios žiniasklaidos,ypač Visuomeninio transliuotojo LRT, puslapiuose ir ekranuose.Tiesiog skaitytojams ir žiūrovams įkyriai brukama ,,teisingos ir pažangios" ideologijos pažibos,-vienas iš jų minėtas Marius .

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Labai tikėtina, kad "elertė" ekranuose puslapiuose tas veikėjas "šmėžuos" vis intensyviau. Ir ne jis vienas: "delfinė monikutė" nusprendė atlikti "valymą" (https://www.lrt.lt/naujienos/tavo-lrt/37/239711/keiciasi-lrt-lt-portalo-vyriausiasis-redaktorius) ir užtikrinti, kad iš "elertė" eitų tik "ideologiškai teisinga" informacija - o tam reikia "ideologiškai teisingų" beigi "nusipelniusių" (http://www.tiesos.lt/index.php/tinklarastis/straipsnis/blogeris-zeppelinus.-nekask-duobes-kitam-nes-pats-ikrisi-arba-kaip-suzlugdy) personų. Kai tokios tendencijos, nenustebčiau, jei ir Vanagaitė "grįžtų į eterį". ;)
   P.S. Įdomu pastebėti, kad vos ne pažodžiui to frukto Ivaškevičiaus postringavimus kartojo ir neseniai "skūrą išvertęs" V. Vyšniauskas ("Ir pats M. Ivaškevičius redukuojamas tik į ideologiją, pateikiant neadekvačias jo kūrinių karikatūras, kurias matydamas negaliu su tuo taikytis ir būti kaip nors su tuo dar siejamas. Skaitydamas jo romaną „Žali“, nematau ten to partizanų niekinimo, už kurį visi jį taip plaka, dažniausiai nė neįsigilinę ir neskaitę, skenuodami iš konteksto neadekvačiai ištraukę ir savaip interpretavę citatas.") - tiek, kad anas aiškino, jog Ivaškevičių kritikuoja tik "tamsolei", tad šiuo atžvilgiu "didžio mianinyko" "lygio" ("ligonei") dar nepasiekė (nors labai stengiasi).

   Panaikinti
  2. Pikcai, tūlas žurnalistas yra pažanguolis ir eilinis propagandininkas. Ans dar ir prie tų heterofobų... LRT pagal mūsų prezidentės norus yra galutinai užgrobta neomarksistų - Vlad. Laučius buvo iš esmės vienintelis dar sveiko proto redaktorius, ir aš net ne apie tai, kad jis dešinysis. Dabar tebus pugačiauskai (tarpt fake news) ir jackevičiai (tamsuoliams paaiškinimas kas yra pažanga ir kaip reikia gyventi). Mūsų LRT tampa mini BBC. Ir tai - valdant valstiečiams! Akivazidu, kad Seimas nieko nebereiškia, tai tik politinės sistemos simuliakras.

   Panaikinti
  3. Ką jis gali reikšt? Greičiausiai įstatymus ''priimantis'' parlamentas visoje ES (tiksliau, perleidžiantis pagal Briuselio geidavimą), mažiausiai laiko skiriantis diskusijoms apie juos. Koks nors sudėtingesnis klausimas - perduodamas KT ''išaiškinimui''. Visas likęs laikas - razborkėms. Koktu.

   Panaikinti
 4. Anonimiškas2019-01-03 19:15

  Vanagaitės dvynys,

  AtsakytiPanaikinti
 5. Tai čia tas pats, kaip kad gerb. autorė neskaičiusi vienos tokios knygos ją pavadino "knygele".

  AtsakytiPanaikinti
 6. Gerbiama Rasa, rašykit daugiau ir dažniau ;-). Pavyko šįkart. Neseku Jūsų publicistikos, ir nepažįstu Jūsų asmeniškai, todėl komentuoju tik šiuo atveju paskelbtą tekstą.

  AtsakytiPanaikinti
 7. Paprastas dalykas:

  Rasa suvarto Marijų, kad jis pareiškė, jog 99 procentai jo knygos neskaitė ir šneka nesąmones, o tai, pasak Rasos, melas ir šmeižtas, nes Marijus nepateikė įrodymų, kad 99 procentai neskaitė.

  Tik pagalvojau - ar Rasa gali pateikti įrodymų, kad šią prieš keliolika metų parašytą knygą skaitė nors, tarkime, 30 procentų komentavusių, nes jei ne, jai irgi turėtų galioti tas kriterijus apie melą ir šmeižtą, ar tik Marijui čia?

  Nors vėliau ji pareiškė, o "kam skaityti"? O kam tave skaityti?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Liberastinis raugas atkriuksėjo. Bėda tame, kad Rasa taip nerašė, todėl nėra ir jokio šmeižto iš jos pusės, o tamsta neturi kur prisikabinti, tai susikuria pats šiaudinę baidyklę, prieš kurią kovoja. O kad knyga šūdų šūdas ir patyčių lavina ant partizanų, tai tamstelę matomai seksualiai sujaudina, todėl viskas aišku, kad požiūris į pokario rezistencinį judėjimą liberastų sąmonėje sutampa su bolševikinių valkatų. O dar bandote apsimetinėti ale “objektyviu”, cha cha, o iš tikro per visas siūles veržiasi liberastinis tvaikas.

   Panaikinti
  2. Sėli, kaip nesuprantate - taigi jeigu koks degeneratas išstenėjo kokį nors mėšlo gabalą, tai visiems privalu jį perskaityti/pamatyti/išbandyti, nes kitaip niekas neturi teisės pasakyti, kad tai yra mėšlo gabalas. Netgi tuo atveju, jei kas nors pateikia akivaizdžių įrodymų, tai nesiskaito, nes taigi PATS nepabandei. :)
   Tokio tipo pezalų tikslas dvejopas: užčiaupti kritiką ir didinti mėšlo vartotojų skaičių.

   Panaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item