Algimantas Rusteika. Visuomenės savigarbos likučių klausimas

kaunoforumas.com Mechanikoje, medžiagų atsparume yra terminas „metalo nuovargis“. Detalė nesurūdijusi, nepažeista, gerai suprojektuot...


Mechanikoje, medžiagų atsparume yra terminas „metalo nuovargis“. Detalė nesurūdijusi, nepažeista, gerai suprojektuota, pagaminta ir laiko apkrovą. Tačiau per labai ilgą laiką lūžta, nors nei surūdijo, nei krūvis pasikeitė – tiesiog „metalas pavargo“.

Žmogiškumo nuovargis įvyksta greičiau, ieškant būdų prisitaikyti prie nuolatinio dirgiklio ir stresui tapus įprasta kasdienybe.

Kada pavojus tikras, niekaip neišvengiamas, realiai vyksta dabar ir nuolat – į jį pradedi emociškai nereaguoti ir tiesiog ieškai būdų išgyventi. Tai tikslinga apsauginė, išlikimo reakcija, padedanti išvengti nelaimės ir elgtis adekvačiai, gerai žinoma patekusiems į kalėjimą, susirgusiems vėžiu ar kariams, dalyvavusiems tikrame kare.

Panašiai veikia, bet kitokius sprendimus priima sąmonė, kai pavojus realus ir protas tą supranta, tačiau yra tikimybė jo išvengti. Tada, jeigu situacija gali duoti naudos ir esant atitinkamai moralinei nuostatai, neretai įsijungia malonumo ar naudos siekimas ir būdų pavojui išvengti paieška, gerai žinoma visiems nuo svetimautojo, kelių gaidelio iki biudžeto vagies. Tikslinga apsauginė reakciją, kuria siekiama išvengti sąžinės priekaištų ir bausmės.

Kai situacija naudos neduoda ir pavojus realus, bet ne šimtaprocentinis, kartu su veiksmo vengimu įsijungia pavojaus neigimas ir argumentų savo elgsenai pateisinti paieška. Pasileidžia programėlės „manęs tai neliečia“, „gal manęs tas nepalies“, „tai ne mano reikalas“, „o aš čia prie ko“, „ne tokių nesąmonių matėm ir išgyvenom“ ir t.t. Apsauginė reakcija, kuria siekiama išvengti atsakomybės ir veikimo.

Dabar stebime klasikinę tokio nuovargio situaciją, kurią valdžia sėkmingai naudoja, plėsdama žmonių pakantumo ribas. Ir mažai kas susimąsto, jog būna rubikonų, kuriuos peržengus kelio atgal nėra, nes perėjus į kitą lygmenį bus galutinai išplautas visuomenės protas ir savisaugos instinktai. Tai išbandymas, kurį visada suvoki po to.

Su šeimų persekiojimu mums nejučia taikomas testas ir laikom egzaminą. Jei nuovargis, kuris ateina, nugalės, išbandymo nepraeisim, jie supras – gali daryti ką tik nori ir tą darys. Tai ne vaikų atiminėjimo, o visuomenės savigarbos likučių ir mūsų laisvės klausimas.

cropped-kauno-logo-naujausias.jpg

Susiję

Šeimos politika 5343759920199071269

Rašyti komentarą

 1. Anonimiškas2019-01-28 20:34

  Norvegijoje tai jau ir vyksta - Barnevernet daro, ką nori. Net parlamentarai jaučiasi šiuo atžvilgiu bejėgiai. Tą organizaciją apėmęs fašistinis fanatizmas, kad vaikas turi užaugti nesusikūlęs, neverkęs, be griežtesnio tėvų tono - kaip šiltnamyje. Ir jaučiasi visagaliais, tėvai tiesiog neturi jokio balso. Na o Lietuvoje visuomenė bejėgė/bevalė prieš kolaboruojančius politikus ir taip vadinamas nevyriausybines organizacijas. Psichologinis perversiškas perversų teroras tikra to žodžio prasme.
  Be viešų protesto demonstracijų žlugsim greičiau, nei manom.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. "Be viešų protesto demonstracijų žlugsim greičiau, nei manom."

   - O jie juk bijo tik breivikų, o ne viešų, taikių/pakusnių akcijų...

   Panaikinti
  2. Ultrakrikscionis2019-01-28 23:52

   O taip! Tik jei breivikas atsirastu - prasau be simbolikos ir apeliaciju i desine puse.

   Panaikinti
 2. Anonimiškas2019-01-28 20:38

  Atbukom. Tai irgi būdas išverti. Bet būsim buki. Kur Sąjūdis? A-ūū-ūū! Straipsniai jau nepadės.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Skaitytojas2019-01-28 22:18

  Į Juozaitį dedu vilčių.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Anonimiškas2019-01-29 08:57

  Nepanikuokit, kokios buvo okupacijos, ir tas iškentėm, išlikom, aišku buvo daugiau fizinės ,ir protinės, dabar yra daugiau smegenų okupacija, tai žymiai sunkesnis variantas.

  AtsakytiPanaikinti
 5. Anonimiškas2019-06-21 11:24

  boba:
  Nu tai, vyrai, darykit ką nors. Kur vieningos, suderintos Vyšegrado ir Rytų Europos šalių sveikų, normalių žmonių protesto demonstracijos prieš visuotinę nužmoginimo politiką Europoje? Visur vienu metu. Nėra. O tuo metu perversas tik stiprėja ir įsigali. Bet kokia žmogiškumo ir sveiko proto apraiška jau įvardinama nacizmu ir rasismu. Rašliavai jau per vėlu, reikia veikti! Taip, kur Sąjūdis? Tai ir miegokim toliau. Perversas ima visuomenes per pinigus ir instinktus. Ir tik nedaug tautų tam priešinasi. Lietuvių tarp jų, deja, nėra.

  AtsakytiPanaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

Papunkčiui su V. Sinica

Savaitės pokalbis

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item