Virginijus Savukynas. Kiauras švietimo sistemos maišas

propatria.lt nuotr. lrt.lt Mokytojų streikas yra labai geras dalykas, nes paskatino pasidomėti, kas gi vyksta šioje sistemoje. Ir p...

propatria.lt nuotr.

Mokytojų streikas yra labai geras dalykas, nes paskatino pasidomėti, kas gi vyksta šioje sistemoje. Ir paaiškėjo keletas dalykų. Pasirodo, jog Lietuva pakankamai gerai finansuoja šią sistemą.

Štai ekonomistas Nerijus Mačiulis pateikė tokius skaičius. Mes skiriame 5,2 proc. nuo BVP. Tai reiškia, kad pusę procento daugiau nei Europos Sąjungos vidurkis. Sutikime, kad tai tikrai geras rodiklis. Ne visos sritys tuo gali pasidžiaugti.

Negana to, mes finansuojame vienu procentu daugiau nei turtinga Vokietija. Tačiau pažiūrime į mokytojų atlyginimus ir matome, kad jie tikrai maži. Iškyla klausimas: kodėl? Kur dingsta mokytojų pinigai? Štai čia reikia labai rimtos analizės. Pateiksiu tik kelis skaičius.

Pasirodo, kad pradinėse klasėse Lietuvoje vienam mokytojui tenka 10,47 mokinio. Palyginimui: Šveicarijoje – 15,53, Prancūzijoje 19,44, Suomijoje – 13,32.

Užduokime klausimą: ar matėte tokią klasę, kurioje būtų 10 ar 11 pradinukų? Dar daugiau – ekonomistas Žilvinas Šilėnas pateikė skaičius, jog mokyklose dirba apie 30 tūkst. mokytojų, tačiau beveik 22 tūkst. yra ne pedagogų. Kas jie tokie yra? Ką jie veikia? Mokytojai grįžę iš sekmadienio mitingo turėtų pasidomėti, kas dirba jų mokyklose ir ar tikrai tai prisideda prie mokymo kokybės gerinimo?

Be to, prisiminkime milžiniškas mokyklas, kurios „suvalgo“ ne taip ir mažai pinigų. Taigi, neūkiškumas neleidžia iš didelio pyrago, skirto švietimo sričiai, atriekti tinkamą riekę mokytojams.

Šie paprasti skaičiai rodo, kad švietimo srityje susikūrė sistema, kur ne mokytojas yra svarbiausias, bet administracija ir dar kažin kas. Pinigai kažkur plaukia, bet ne mokytojams, ne tam, kad būtų užtikrinta mokymo kokybė. Juk pagal tarptautinius rezultatus mūsų mokiniai yra toli gale. Ar tikrai galvojame, kad sukursime turtingą Lietuvą, jei mūsų mokiniai taip bus blogai išmokomi?

Tokiai sistemai galima skirti kiek tik nori pinigų, vis tiek mokytojų atlyginimai kils tik pamažu. Tad ne ieškoti pinigų biudžete reikia, o pasižiūrėti, ar tikrai mums reikia tiek mokytojų, kiek dabar yra. Juk gyventojų, o taip pat ir vaikų mažėja.

Tad gal laikas sumažinti ir mokytojų skaičių, palikti geriausius ir jiems pakelti atlyginimus dvigubai? Ir tuomet reikalauti, kad mokyklose būtų kokybiškas švietimas.

Štai Valstybės kontrolės atlikta šios srities analizė parodė, kad net 35 proce. tėvų samdo korepetitorius. Tai reiškia, kad mokyklose neužtikrinama kokybė. Kartu tai reiškia ir vis didėjančią socialinę atskirtį: vaikai, kurių tėvai įstengia nusamdyti korepetitorius, ateityje bus turtingesni už tuos, kurių tėvai to padaryti neįstengs. Štai esminis uždavinys būsimam švietimo ministrui.

O pabaigai šiek tiek socialinės psichologijos, kuri paaiškina, kodėl būtent dabar išsiveržė mokytojų nepasitenkinimas. Revoliucijos nevyksta visuomenėse, kurios yra neturtingos. Tiesiog žmonės būna per daug užsiėmę tuo, kad galėtų išlikti ir išmaitinti savo šeimą.

Tačiau situacija pasikeičia, kai gyvenimo sąlygos pradeda gerėti. Tada kyla žmonių viltys ir jei įvyksta kažkas, kas žlugdo jų viltis, tuomet ir susidaro sąlygos revoliucijai.

Taip buvo 1789 metais Prancūzijoje – tuo metu valstiečiai ir miestiečiai gyveno žymiai geriau nei XVIII amžiaus pradžioje. Tačiau jie sukėlė revoliuciją, nes jų viltys buvo didesnės. Revoliucijos kyla ne tada, kai gyvenimas ypatingai blogas, o tada, kai kylančios viltys neatitinka realybės.

Susiję

Virginijus Savukynas 4760070149152263634

Rašyti komentarą

 1. Anonimiškas2018-12-11 12:13

  Pasakymas:,,Streikas yra geras dalykas'', tikrai teisingas, tai taiki demokratijos forma, ji priverčia galvoti, ir pajudinti užaušusias, nuo sėdėjimo valdžios smegenys, mat nuo ilgo sėdėjimo jos apauga riebalais, o streikas šiek tiek pajudina, pagerėja kraujotaka, prasideda šioks toks mąstymas.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Anonimiškas2018-12-11 12:27

  Savukynui būdingas stilius:padriki logika nesusieti minčių gabalai,tiesos ir melo makalynė viename. Užienio mokyklose mokytojai turi vieną kai kur net du padejėjus. Nutylėta? Kaip čia yra, kad mokytojų trūksta, bet sako, kad jų perdaug? Tėvai visais laikais norėdami pastiprinti vaikų žinias ar mažiau gabiems imdavo korepetitorių. Pabandykit pamokyti paauglius, kurių galvos pripumpuotos - visiško laisvės ir teisių tik jiems - idėjų...Gerai kalbėti TV dėžutei ir nenešt jokios atsakomybės už nusišnekėjimus.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2018-12-11 22:46

   tai jau tikrai, pavyzdys kaip nesuprantant elementarių dalykų galima iš suveltos statistikos išpūsti burbulą ir paaiškinti, kur mokytojai "grįžę turėtų pasižiūrėti" (suprask, ir rasti sau didesnį atlyginimą). Savukynui nedaeina, kad pinigai mokami ne proporcingai mokytojų skaičiui, o už valandas. Jis nesuvokia, kad daugiau mokytojų nekainuoja brangiau - jei vienas dirba 36 val., arba 2 po 18, tai kainuoja lygiai tiek pat. Jam net neįdomu, kad mažesniu krūviu dirbantis mokytojas nebūna nuvarytas ir pervargęs, o jų bene pusė jau yra virš 50 metų amžiaus.
   Jam net nekyla mintis, kad vidutinį mokinių skaičių klasėje jis turėtų gauti ne mokinių skaičių dalindamas iš mokytojų, o nuėjęs į ŠVIS, kur jis yra 21 mokinys. Kad kartodamas "mažos valstybės" advokato šilėno skaičius jis turėtų išsiaiškint pats arba paklausti to paties šilėno - kur jis traukia tokius duomenis, ir kas tie kiti? O ne mojuoti neaišku kuo kaip baubu.

   Žodžiu, šundaktariauja su savo patarimais kas tik netingi.

   Panaikinti
 3. Anonimiškas2018-12-11 13:07

  Savukynas teigia, kad revoliucijos nevyksta ten, kur žmonės blogai gyvena, nes yra priversti dirbti nuo ryto iki vakro, kad pramisti. Suprask: autorius įsitikinęs, kad mes gerai gyvenam... Tegul ponas istorikas prisimena 1917 m. revoliuciją. Iš kokio gero gyvenimo ji kilo! Lietuviai tiesiog vis dar nusikalstamai nuolankūs, lojalūs. Jie geriau palieka savo Tėvynę ir tėvus, nei išdrįsta pasipriešinti, kai į valdžią atėję nedaro nieko, kad visuomenė stiprėtų. Nedemonstruoja masiniais protestais, kai bet kuri partija prieš rinkimus žadėjusi vieną, valdant elgiasi kardinaliai priešingai. IR JOKIŲ VILČIŲ PAGAL SAVUKYNĄ. GYVENATE GERAI.Jis tai žino remiantis prancūzų revoliucijos patirtimi.Viešpatie, gelbėk!

  AtsakytiPanaikinti
 4. Anonimiškas2018-12-11 14:51

  Pats Savukynas yra kiauras maišas, į jį LRT pila visokį šlamštą, o jis kratydamas jį, barsto į visas puses informaciją.

  AtsakytiPanaikinti
 5. Šiaip, Prancūzijoje valstiečiai ir miestiečiai tikrai nesukėlė revoliucijos 1789 m. Už to pirmiausia stovėjo masonai. O valstiečiai, pavyzdžiui, Vandėjoje atkakliai priešinosi revoliucijai ir sukilo prieš ją, tačiau buvo negailestingai numalšinti ir net fiziškai išnaikinti (didžiulė jų dalis)

  AtsakytiPanaikinti
 6. Vaizdelis iš kaimo. Viena mokytoja moko 28 pradinukus, 4 klases vienu metu, nes trūksta mokytojų. Yra apie ką pagalvoti...

  AtsakytiPanaikinti
 7. Iš čia kylama į žvaigždes2018-12-11 18:18

  Universitetuose, regis, administracijos santykis su dėstytojais apskritai yra maždaug 50/50. Ypač seniausiame ir „pažangiausiame“, kur per Žukausko valdymą ji vis pūtėsi ir pūtėsi. Mažėja tik studentų.

  AtsakytiPanaikinti
 8. JAV daug pradiniu klasiu virsija 20 mokiniu be jokiu pagelbetoju. Jie randasi tik specialiose klasese del neigaliu vaiku. O pries 40 metu klasese budavo net 30.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2018-12-12 04:49

   Prieš 40 metų ir vaikai buvo kitokie

   Panaikinti
 9. Anonimiškas2018-12-11 21:19

  o gal but mums jei tiek mokytoju per dauk gal reiketu mazinti ir visokiu patareju visokiais klausimais, dar geriau tada ir seimo nariu tada turetu buti maziau ka manai Virginijau?

  AtsakytiPanaikinti
 10. Anonimiškas2018-12-11 21:38

  Aš manau, kad pirmiausia reikėtų susimažinti pačiai Elertė su visais savukynais bei kitokiomis miliūtėmis beigi makakaitytėmis...tegul jie eina dirbti į privatų delfį, kur pademonstruotų išminties bei ekonomiško verslo stebūklus taip jų nekenčiamai tamsiai Lietuvos visuomenei... po to būtų galima ir apie mokyklų biurokratijos optimizavimą pagalvoti

  AtsakytiPanaikinti
 11. Savukynas uždavė klausimus ne apie LRT, ko putojatės mokytojai? Beje nustebino kiek samdosi korepetitorius, o BVP procentai tai...ES didelė ir vidurkis toks rodiklis kurį galima ivairiai paskaičiuoti.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2018-12-11 23:01

   tai va, būtent tame ir vinis: tegul šitas pinokis pirmiau pasižiūri į save ir savo kontorą, o po to jau ima mokinti kitus gyvenimo tiesų... ir efektyvaus biudžeto lėšų naudojimo. Kvaila to nesuprasti.

   Panaikinti

emo-but-icon

item