JAV ambasadorius apie Brexitą: „neprarask drąsos, Britanija!“

y-news.lt Šią liepos ketvirtąją JAV ambasadorius Jungtinėje Karalystėje atviru laišku kreipėsi į JK vyriausybę, kviesdamas semtis sti...


Šią liepos ketvirtąją JAV ambasadorius Jungtinėje Karalystėje atviru laišku kreipėsi į JK vyriausybę, kviesdamas semtis stiprybės iš JAV Nepriklausomybės deklaracijos dvasios. Roberto Woodo Johnsono tekstas skatina Theresą May neprarasti ryžto sunkiose Brexito derybose, prisimenant tą ypatingą draugystę tarp JAV ir JK, kuri išsirutuliojo amerikiečių Nepriklausomybės revoliucijos dėka.

„Pokyčiai reikalauja drąsos, įsitikinimo ir pasitikėjimo,“ laikraštyje Daily Mail rašo ambasadorius Robertas Woodas Johnsonas. „Ir niekas geriau neparodo šios dvasios už Nepriklausomybės deklaraciją, kurią šiandien minime.“

Ambasadorius mato aiškias paraleles tarp JAV nepriklausomybės judėjimo ir kai kurių britų nenoro nutraukti santykių su Europos Sąjunga.  Nepaisant Didžiosios Britanijos laužomų kolonistų laisvių, „tūkstančiai kolonistų nenorėjo atskilti.  Jie norėjo likti imperijos dalimi – ne vien dėl to, kad jautėsi esą britais, bet ir todėl, kad Britanija pirko didžiąją dalį jų gaminamų prekių.“

Vis dėlto, genami „bendro tikslo ir aiškios vizijos“ amerikiečiai pradėjo procesą, pagimdžiusį pasaulinę galybę – tą pačią, kuri dvidešimtame amžiuje padėjo Didžiajai Britanijai išsigelbėti iš totalitarizmo grėsmės.

Tuomet jis pateikia iš pažiūros sau prieštaraujantį teiginį:

„Revoliucinis karas buvo geriausia kas galėjo nutikti santykiams tarp Amerikos ir Britanijos.  Jo dėka, kaip nepriklausomos šalys, galiausiai sukūrėme didingą aljansą.“

Lygiai taip po Brexito JK liks „susieta su Europa ne institucijomis, bet bendromis vertybėmis.“

Pasak ambasadoriaus, JK gali daug pasiūlyti pasauliui. „Tačiau ji turi drąsiai išsiskirti, kad sugebėtų pasinaudoti būsimos nepriklausomybės siūlomomis galimybėmis:

„Dabar nėra laikas bijoti. Nėra laikas jaustis pralaimėtojais ar save menkinti… Jūs turite retą galimybę eiti savo keliu ir patys nuspręsti kuo jūs norite tapti bei ką jūs norite pasiekti. Tai puiki galimybė.  Tad neprarask drąsos, Britanija.  Tu esi didelių dalykų priešaušryje. Linkiu jums visiems puikios Nepriklausomybės dienos.“

Šios JAV administracijos tonas radikaliai skiriasi nuo jos pirmtakės.  „Kai po savaitės prezidentas Trumpas aplankys JK, jis aplankys šalį, ne mažiau svarbią Amerikos ateičiai nei jos praeičiai,“ rašo Johnsonas. „Mūsų ir jūsų gerovė bei saugumas yra persipynę.“  Tokia ateities vizija prieštarauja prezidento Baracko Obamos, 2016 m. pažadui, kad po Brexito JK atsidurs JAV prekybos ir užsienio politikos „eilės gale“. Benas Rohodesas, buvęs Obamos administracijos darbuotojas, atskleidė, kad Obama taip išsireiškė paprašytas buvusio JK premjero Davido Camerono, kurio vyriausybė pateikė tikslią formuluotę.

Ambasadoriaus laiškas pasirodo ne vien per 242-ąsias JAV atsiskyrimo nuo Didžiosios Britanijos metines bet ir laikotarpiu kai Theresa‘os May vyriausybė negali pasirinkti tarp kelių Brexito variantų.  May, atrodo, prarado viltį pasiekti pageidaujamą prekybos susitarimą su ES, tačiau lieka neaišku kokią alternatyvą ji tikisi pasiekti.

Kaip Times laikraščiui sakė vienas vyriausybės darbuotojas „Downing Streetas linksta pasirinkti norvegiškąjį modelį“. Norvegija gali prekiauti bendroje Europos rinkoje, tačiau privalo priimti daugumą ES taisyklių, laisvą imigrantų judėjimą bei mokėti įnašus į ES biudžetą; tačiau neturi balso formuojant ES politiką.

May, tuo tarpu, susiduria su maištu savo partijoje: toriai Jacobas Rees-Moggas ir Borisas Johnsonas energingai pasisako už ryžtingo atsiskyrimo ir nepriklausomybės viziją.  Kai kurie iš šių Brexito šalininkų neseniai grasino, kad May negebėjimas prasmingai atsiskirti nuo ES reiškia konservatorių partijos „galą“. […]

Visą ambasadoriaus Johnsono laišką galite perskaityti čia.

Parengta pagal acton.org informaciją.

Susiję

Demokratija ir valdymas 6309504155441041051

Rašyti komentarą

2 komentarai

Anonimiškas rašė...

Kol kas Trumpas dar nepasirašė jokios prekybos sutarties, tik sukūrė barjerus tarptautinei prekybai.

Anonimiškas rašė...

Ane :) kai kas tikėjosi, kad bus kitaip, bet išėjo priešingai :))

item