Ar Jonas Vaitkus taps informacinio karo auka?

propatria.lt nuotrauka  www.respublika.lt Taps jo auka Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, Lietuvos rusų dramos teatr...

propatria.lt nuotrauka 

Taps jo auka Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, Lietuvos rusų dramos teatro vadovas Jonas Vaitkus, ar netaps - štai koks klausimas.

Kaip žinome, režisierius dalyvauja Kultūros ministerijos rengiamame konkurse Rusų dramos teatro vadovo pareigoms užimti; pirmasis raundas nė vienam iš dalyvių laimėjimo neatnešė. Galbūt sukliudė ir lietuvių režisieriaus neaplenkę #metoo kaltinimai, klupdantys vyriškos lyties pasaulio garsenybes, atsitiktinai ar ne sutapę su konkurso vyksmu. Galbūt, o gal tikrai, juo labiau žinant, kad į šiuos procesus įsimaišiusios ir viešųjų ryšių kompanijos. J.Vaitkus tuoj po to pagarsino savo atsaką, kuriame rašė apie kryptingą ir šiuo metu ypač suaktyvėjusią šmeižto kampaniją prieš Lietuvos rusų dramos teatro veiklą, ir konkrečiai prieš jį, teatro vadovą. Jis teigė: „Šią kampaniją sistemingai vykdo nedraugiškų Lietuvai jėgų kontroliuojami propagandiniai portalai per savo viešojo informavimo priemones (internetinius portalus „sputnik.lt“, „baltnews.lt“, televiziją „Pervyj Baltijskij kanal“, kt.)“. Kai kurie piliečiai tik pasišaipė tame įžvelgę vien nuodėmės dangstymą nematoma Rusijos ranka.

Tačiau teatro žmonės mato kitaip. „Aš manau, kad šitie melagingi straipsniai suformavo situaciją, kurioje dabar esame: informacinis karas įžengė į mūsų teatrą“, - sako Rusų dramos teatro baletmeisterė Leokadija Dabužinskaitė; švelniai tariant, toji nuomonių poliarizacija itin juntama kasdieniame darbe, ji skaldo teatrą į priešiškas stovyklas.

Jei apie sekso skandalus visuomenė sužino beveik viską, tai šiuo atveju apie prorusiškus išpuolius teatro atžvilgiu - galima sakyti, beveik nieko, nes Lietuvoje platinamus rusiškus laikraščius ar atitinkamus interneto portalus žiūri mažuma arba nežiūri išvis. Jie turbūt nė neįtaria, koks karas vyksta dėl galimybės daryti poveikį per teatrą - juk Rusų dramos teatras yra, kaip teigia rusų visuomeninių organizacijų atstovai, „vienintelė rusų kultūros įstaiga“ Lietuvoje, kuri, jei savavališkai pratęstume šitą mintį, ideologinio karo lauke buvo išsprūdusi rusų propagandistams iš rankų, kaip įrankis, beje, puikus ideologinės sklaidos bei pasaulėžiūros formavimo įrankis (prisiminkime, kad ir Atgimimas prasidėjo su Just.Marcinkevičiaus „Mindaugu“).

Juo labiau kad visai neseniai rusų visuomeninių organizacijų (jų Lietuvoje priskaičiuojama apie 60) konferencijoje (2017 11 30) buvo skelbiami dideli rusų diasporos Lietuvoje tikslai. Rusijos užsienio reikalų ministerijos valdininkas Olegas Jegorovas tiesiai šviesiai pareiškė: „Po SSRS griūties milijonai rusų faktiškai akimoju atsidūrė užsienyje ne savo valia. Dabartiniu metu aukščiausiu valstybiniu lygiu pripažinta, kad mes esame nedaloma visuma. Atėjo nacijos sutelkimo... ir rusų vienybės laikas“ (www.kurier.lt). Konferencijos rezoliucijoje, be kita ko, pabrėžta būtinybė pagreitinti nacionalinių mažumų įstatymo peržiūrėjimą, siekiant visiškai užtikrinti nacionalinių mažumų teises, tarp jų ir kalbos kultūros, religijos atžvilgiu, įtraukiant ir asmenvardžių rašybą originalia forma.

(Gal neatsitiktinai Rusų dramos teatro tarybos posėdyje buvo pareikalauta, kad J.Vaitkus kalbėtų rusiškai?)

Toje pačioje konferencijoje 45 organizacijų atstovai pasirašė kreipimąsi prezidentei, premjerui ir kultūros ministrei, kur reiškė nusivylimą J.Vaitkaus teatru: kad nebuvo švenčiamas šio 1946 metais rusifikacijos tikslais įsteigto teatro jubiliejus, kad buvo atsisakyta (dėl Krymo aneksijos) dalyvauti Sankt Peterburge vykusiame „Baltijskij dom“ festivalyje, kad teatro autobusą puošia užrašas „Tautas vienijantis teatras“ ir t.t.

Rusų dramos teatro aktorius Valentinas Kirejevas (ir jis ne vienintelis, kuriam nepatinka, kad menkaverčiai spektakliai keičiami, anot jų, avangardiniais, kad keli iš jų vaidinami lietuvių kalba) „baltnews.lt“ (2018 01 17) tiesiai sako: „Reikalingas vadovas, kuris pakeistų vektorių“. Šis aktorius, kuris dėl savo žinomumo bene labiausiai turėtų būti dėkingas J.Vaitkui, ten pat teigia: „Deja, nematau, kad režisierius būtų suinteresuotas mūsų aktorių augimu. Nėra dialogo. Jam neįdomi mūsų nuomonė... Čia jis nevertina aktorių“.

Vienas iš geriausių teatro aktorių „Auksinio scenos kryžiaus“ nominantas aktorius Viačeslavas Lukjanovas nedaugžodžiauja: visa tai yra visiškas melas, ir netalentingas melas. „Vieni žmonės daug ir kūrybiškai dirba, kiti bando visokiais būdais purvą nešti. Kiek esu šiame teatre, dirbu labai daug su J.Vaitkumi ir galiu pasakyt, kad dirbdamas su juo aš augu. Na, o priekaištus dėl repertuaro galima atremti vaiko mintimi, kuo džiazas skiriasi nuo popmuzikos: popmuzika - tai trys akordai ir tūkstantis žiūrovų, o džiazas yra tūkstantis akordų ir trys žiūrovai. Taip, J.Vaitkaus spektakliuose matysime sudėtingas teatrines struktūras, kurios gal ir bus sunkiau įkandamos tiems, kurie pripratę žiūrėti televizorių ir humorų šou, bet man asmeniškai patinka šitie spektakliai. Į kiekvieną jų būna įdėta labai daug darbo, ir Vaitkaus, ir kai kurių aktorių, jie kelia teatro lygį ir skatina žiūrovą pamąstyti“.

Aktorės Ingos Stankaitytės nuomone, teatro bendruomenę pirmiausia skaldo skirtingas požiūris į pačią profesiją: „Norinti tobulėti aktorių grupė palaiko režisierių ir yra jam dėkingi, nes pati profesija skatina mokytis ir turtinti save iki paskutinės frazės. Su kita grupe žmonių, kurie tariasi pasiekę aktorystės viršūnę, jaučiasi profesionalais, tampa nemalonu net bendrauti. Nesu ta aktorė, kuri turėčiau J.Vaitkui labai dėkoti ar labai pykti, bet negaliu nepasakyti, kokia graži jo pedagogika. Jei paimtum kokį kursą ir pasektum jo kelią teatre, matytum, kaip kokį aktorių režisierius atvėrė, kaip jis nukreipė - kaip šlifavo jį ne tik kaip aktorių, bet ir kaip žmogų, asmenybę. Tokių režisierių, kurie augintų asmenybę tavyje, kurie plėstų tavo matymą ir mąstymą, yra labai nedaug. Juk jis apie kiekvieną iš mūsų žino, kaip kas gyvena, tiesą sakant. Kas kaip sutaria, kam dabar reikia atsikvėpti, o ką galima mesti į darbo sūkurį“.

Nėra tikslo vardinti J.Vaitkaus nuopelnų teatro ir ne tik kultūrai, jie akivaizdūs net eiliniam žiūrovui, nekalbant apie profesionalius kritikus, - jo rankose Rusų dramos teatras atsigavo, tapo mąslesnis, pritraukė ir lietuvių, ir jaunesnį žiūrovą, tapo įdomus teatro tyrinėtojams. Jau vien tas faktas, kad „Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimuose šio teatro aktoriai ir spektaklių kūrėjai iki 2008-ųjų ne tik nebuvo laimėję jokių premijų, bet nebuvo netgi nominuoti (vienintelė išimtis - 2007 metais „Auksiniu scenos kryžiumi“ apdovanotas spektaklio „Dviejų pasaulių viešbutis“ kompozitorius Giedrius Puskunigis). Jau vien tas faktas, kad teatras nuo 2008-ųjų iki šiol buvo nominuotas 36-iose „Auksinių scenos kryžių“ kategorijose, iš kurių gavo 14 apdovanojimų, neleidžia abejoti, kad teatras yra kylantis ir netgi lenkiantis savo menine branda kai kuriuos kitus valstybinius Lietuvos teatrus. Kad čia gimstantis menas suprantamas ir sodiečiui, paliudytų ir kone kasmet gaunami festivalio „Vaidiname žemdirbiams“ prizai. Būtent profesionalumas ir J.Vaitkaus lietuviškumas tiek kuriant teatrą, tiek ugdant aktorius yra priežastis nedviprasmiškai „baltnews.lt“ (2018 01 17) straipsnio išvadai: „Žinoma, Jono Vaitkaus teatras turi teisę egzistuoti. Režisierius turi teisę perduoti savo patirtį naujoms lietuvių aktorių kartoms, turi garsinti Lietuvos vardą Europos ir pasaulio scenose. Bet ar nebūtų sąžiningiau, jei jis paliktų Rusų dramos teatrą... ir leistų jam eiti savo keliu? Juk, priešingu atveju, teatras pasmerktas amžinam negyvam sezonui“. Ką reiškia „negyvas sezonas“ prorusiškam propagandistui, turbūt suprantama ir be komentarų. Tad darosi visiškai akivaizdu: jeigu būsimose Rusų dramos teatro vadovo rinkiminėse batalijose režisierius J. Vaitkus bus paaukotas, tai nutiks tikrai ne informacinio karo su kaimynine valstybe fronte ir tikrai ne dėl tikrovės neatitinkančios šmeižikiškos propagandos. Ir jei jis vis dėlto bus sužeistas, greičiausiai bus sužeistas „kulka“, paleista iš vidaus.

Parengė Danutė Šepetytė


Susiję

Jonas Vaitkus 4236043163626677710

Rašyti komentarą

 1. Anonimiškas2018-03-29 10:06

  parazitas sitas vingiu jonas tam rusu tratre o ne auka

  AtsakytiPanaikinti
 2. Anonimiškas2018-03-29 10:31

  Didžiuojamės garsiu menininku, talentingu režisieriumi Jonu Vaitkum. Jis yra vienas geriausių Lietuvos, o gal ir Europos režisierius. Nejaugi Lietuvos rusakalbiams ir lietuviams, kurie pastaruoju metu pradėjo lankyti šį teatrą vien dėl Vaitkaus asmenybės, nerūpi aukštas meninis lygis? Nejaugi jie pakibo ant propagandos kabliuko. Gal tokio teatro iš viso nereikia? Pervadinkim Vilniaus teatru ir bus gerai. Tad Jonas Vaitkus galės dirbti be nepagrįstos kritikos ir "priežiūros", o žiūrovai galės matyti pasaulinio lygio spektaklius.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2018-03-29 10:53

   tai gal geriau jau tegu jis sukuria "vilniaus" kita teatra ir tada jam vadovauja ko jam cia rusu teatre smirdeti

   Panaikinti
  2. "ko jam cia rusu teatre smirdeti" citata. Šiuo sakiniu tamsta kultūriškai apnuoginai save. Ir ką sakai, ir kaip rašai. Kultūra nėra stiprioji tamstos pusė. Nenorėjau įskaudinti, bet kažkas turi jums tai pasakyti.

   Panaikinti
  3. Anonimiškas2018-03-29 14:08

   Aini, argi yra prasmė vertinti čia kiekvieno anonimo kompetenciją vienu ar kitu klausimu? Kalba juk eina apie konkretaus antirusiškai nusiteikusio asmens vadovavimą(?) rusų teatrui, - apie rusų kultūrai atstovauti/pristatyti galimybės nebuvimą. O Jūs, kaip tam anekdote, kur per egzaminą studentas - vis apie tą blusą. Matyt, realybės priėmimo mechanizmas pas jus sugadintas, nes įvertinti situacijos savarankiškai negalite, - tik deklaruojate, kaip liepta.

   Panaikinti
  4. Ale, turbūt Vaitkaus antirusiškumas reiškiasi tuo, kad Rusų dramos teatre 95% spektaklių yra rusų kalba? ar kad 50% tekstų autorių yra rusai? O gal tuo kad Jonas Vaitkus "nemarširuoja" po sceną su koloradke ant krūtinės ir neskanduoja "krym naš"? Įvertinkite situaciją pats, ar viso pasaulio rusų teatrai tam, kad "atstovautų" rusų kultūrai privalo tiražuoti Dugino, Lavrovo, Putino propogandą?

   Panaikinti
  5. Anonimiškas2018-03-29 19:18

   o kodėl Lietuvoje spektakliai turi būti prorusiški? Teatras nėra politinė partija, užtenka tų 60 rusų organizacijų skleidžiančių prorusiškumą

   Panaikinti
  6. Anonimiškas2018-03-29 21:07

   Ir kaip Jums pavyksta tokiuose paprastuose dalykuose nesusigaudyti? Juk rusai negali būti prorusiški. Rusai yra rusai, juos gal būtų galima vadinti rusiškais, bet jokiu būtu ne prorusiškais. Tik pakalikai-koloborantai gali būti prorusiški, proamerikoniški, ar dar kokie pro... Jei jau yra rusų dramos teatras, tai natūralu, kad jis reikalingas tam, kad padėtų mums pažinti rusų kultūrą. Pažįstant vienas kitą galima būti draugais ir gyventi ramiai, o nepažistant įmanoma tik baidytis nežinomybės, kaip arkliui vėjo draikomo popieriaus lapo. - Todėl mes ir stebime "rusai puola" isteriją.

   Panaikinti
  7. Anonimiškas2018-03-29 23:23

   nejau norintems pažinti rusų kultūrą reikalingas specialus rusų teatras? Pagal tokią logiką,besidomintiems kitų šalių kūryba, reikėtų Lietuvoje : anglų, prancūzų, lenkų, rumunų, vengrų ir tt. teatrų?O jeigu teatras turi tarnauti tik rusams, tai irgi absurdas: juk jie moka lietuvių kalbą ir gali kaip visi kiti Lietuvos piliečiai, lankyti kokius tik nori spektaklius , juolab, kad Lietuvoje dažnai statomi rusų dramaturgų kūriniai. Peritariu "paprastas žmogui"- išties keistas tai reiškinys - "rusų teatras" Vilniuje. Palikimas sovietijos

   Panaikinti
  8. Anonimiškas2018-03-30 15:09

   Tikrai taip. Visos priemonės ir visi pažinimo būdai yra reikalingi, kad kaip tik įmanoma tiksliau pažintume aplinką, kurioje gyvename. Juk gamta sukūrė žmogui ne vien ausis, bet ir kitus jutimo organus galinčius priimti visais būdais plintančią informaciją. Jei jūs manote, kad to Jums per daug, kodėl gi akių sau neišsibadote? O jei to nedarote todėl, nes tas padeda orientuotis, tai kodėl dabar vietoj to, ką patys rusai galėtų byloti Jums apie save, Jūs linkęs klausytis vien to, ką apie rusus skelbs pataikaujantis kitiems - neigiantiems rusų civilizacijai turėti savastį ir teisę tokiais būti? Jūs tikras, kad taip elgtis (neigti kitų teisę į gyvenimą) yra teisinga? Tada kodėl neinate pats nusiskandinti ar pasikarti.., juk yra daugybė ir tokių, kurie analogiškai linkę neigti tokių, kaip kad Jūs teisę į gyvenimą? Juk jei Jūs esate tuo teisus, tai ir Jūsų atžvilgiu taip pat galvojantys turi būti teisūs. - Tad eikite ir...

   Panaikinti
  9. Kas čia per liguisti nusišnekėjimai? Panašu, kad dar vienas iš "za vatnost ir duchvnost" nuopušų šutvės, garbinančios vatinę-koloradinę rasiejos šizofreniją kaip "Rusijos civilizaciją". Šitie kliedesiai tikrai jau klinikiniu atveju trenkia - na, negali psichiškai sveikas žmogus ŠITAIP nusišnekėti.
   Beje, dėl "prorusiškumo vs. antirusiškumo" - kadangi kiauriems vatnykams bet kokia kritika vatinio-koloradinio debilizmo ar jų dievuko rasiejos chano atžvilgiu yra "antirusiškumas", jų oponentas iš inercijos pavartojo terminą "prorusiškumas", kuris rusų atveju tikrai netaikytinas - čia galima kalbėti apie šovinizmą ar tą patį koloradiškumą, priklausomai nuo situacijos.

   Panaikinti
  10. Anonimiškas2018-03-30 19:40

   Akivaizdu, kad Pikc pažino tiesą, jog jam pirmam derėtų "eiti ir..." Deja, net ir po to, kaip paskutinis bailys, bando teisintis ir tikinti kitus, kad būtent jis yra "išrinktasis" ir todėl tik jis turi teisę siuntinėti, ką užsimanęs. Pikc, galėjai bent jau patylėti ir neišsiduoti, kad į kelnes padarei, jei jau negali garbingai prisipažinti klydęs. Negražu, Pikc, ir toliau, lyg niekur nieko, be jokių argumentų dergti kitų, vadinti nuopušom.., nesveikais. Argi taip jau sudėtinga būtų argumentuotai parodyti, kur kuo oponentas neteisus, jei bent koks realus pagrindas tam yra?
   Sakau, gal jau "iš(si)rinktasis" pats keliauk į tą sau "pa(si)žadėtąją žemę", nesmirdėk čia.., vis vien čia nieko nepeši, su savo dvigubais standartais.

   Panaikinti
  11. Sakiau, kad klinikinis atvejis. :D

   Panaikinti
  12. Anonimiškas2018-03-30 20:49

   Ką gi, Pikc, atsiprašau, jei jau toks beviltiškas Jūsų psichikos atvejis, priimkite gilią užuojautą. Daugiau Jums nieko net nebandysiu įrodinėti...

   Panaikinti
  13. Įrodinėti :D:D:D Pasirodo, liguisti kliedesiai - įrodinėjimas. :D

   Panaikinti
  14. Ką kliedesiais ar nesąmonėmis vadina normalūs žmonės? - Aišku, kad neatitinkančias tikrovės fantazijas. Tuo tarpu neišmanėliams kliedesių aibė atrodo esanti ženkliai platesnė, nes jie viską, ko neįstengia suvokti, laiko kliedesiais, todėl ir piktinasi tais, kurie tokias "nesąmones" skelbia.

   Panaikinti
 3. Paprastas Žmogus2018-03-29 11:05

  Man visoje toje istorijoje tik keista, kad laisvoje Lietuvoje egzistuoja specialus vienos privilegijuotos tautinės mažumos teatras.

  Jei visos tautinės mažumos lygios, tai kur tada, po galais, lenkų, žydų, karaimų, čigonų, baltarusių / gudų teatrai? Mielai apsilankyčiau tuteišių operetėje, pavyzdžiui.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2018-03-29 11:10

   O prie ko čia privilegijos? Kas gi draudžia steigti teatrus kitoms mažumoms?

   Panaikinti
 4. Anonimiškas2018-03-29 14:07

  Čia vienas tų kur savo penį duoda mergaitėms į delną palaikyti ir vadina tai charakterio grūdinimu?

  AtsakytiPanaikinti
 5. Anonimiškas2018-03-29 15:01

  Anonimiškam

  o tamsta viską vertini kitu galu?

  AtsakytiPanaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item