Algimantas Rusteika. Karalius nuogas

Po „mytiūčių“ isterijos nauja žaidimo taisyklė – kalbėk ką nori, ir nieko tau už tai nebus. Popierinė „Respublika“ skelbia „Įtariamųjų be...

Po „mytiūčių“ isterijos nauja žaidimo taisyklė – kalbėk ką nori, ir nieko tau už tai nebus. Popierinė „Respublika“ skelbia „Įtariamųjų bendradarbiavus su KGB sąrašą“. Na, tų, suprantat, kuriuos įtaria.

O kur uždrausta kam nors ką nors įtarti? Kur Baudžiamojo kodekso straipsnis, pagal kurį už įtarimus galima nuteisti, jei tai tik tokia pilietiško piliečio pilietiška nuomonė? Ar jau nuomonės negalima turėti? „Mitiūtėms“ galima, o V.Tomkui ne?

Raktinis žodis – „bendradarbiavus“. Nors kartą parašei ataskaitą apie kelionę, atsakei į klausimus, kai tave pakvietė pasikalbėti – tai juk bendradarbiavai. Bet koks kontaktas, kaip S.Sondeckio, D.Banionio, V.Sladkevičiaus atveju, bet koks pabendravimas net ne savo noru gali būti vadinamas ir „bendradarbiavimu“, ar ne?

Tai kur čia neteisybė? Juridiškai sunku prikibti. Norit – bylinėkitės, ponai politikai ir svarbuoliai, o mes su D.Banionio ir kitų apspjaudytųjų artimaisiais nusipirksim spragėsių ir stebėsim. Viso pasaulio ekranai parodys, kaip Lietuvoj žurnalistus teisia.

V.Tomkus – intrigų meistras: „Kitame šeštadieniniame „Respublikos“ numeryje sužinosite, ką reiškia pajuodintos pavardės, kaip Lietuvoje atsirado jaunesnio amžiaus KGB atstovai…“

Nors ir taip beveik aišku, kad atsirado per savo nenaudėlius tėvus, nes buvo paminėti KGB dokumentuose kaip jų vaikai.

V.Tomkus gudriai sudėliojo figūras lentoje, kai visi priešininko ėjimai yra blogi. Jei ims teisiškai persekioti, vadinasi, sąrašas yra tikras. Jau pats VSD įspėjimas buvo beprotiškai fantastiška ir nemokama reklama, o jį pasirašęs direktoriaus pavaduotojas V.Mažeika drąsiai gali pretenduoti į Auksinius svogūnus nominacijoje „Praleido Progą Patylėti“.

Jei nieko nedarys – V.Tomkus ir toliau sąrašą skelbs. Jei ims aškinti, kad vieni įtraukti teisingai, kiti neteisingai, kad tariamą bendradarbių sąrašą kaip provokaciją pateikė FSB nurodymu KGB agentas Vitas Tomkus – ramiai atsakinės į konkretiką ir trauks savo konkretiką, kurios, be abejonės, turi.

Taip, panašu kaip Lenkijoj apie L.Valensą, bent jau toks pabandymas. Gali būti nešvaru, gali būti visaip prisidėjusi kita pusė. Tačiau kiekvienas suprantam – pati tokia diskusija visuomenėje pribrendusi. Kokiu būdu ji bevyktų, kaip tai momentiškai būtų kam nors nenaudinga ar nepatogu, perspektyvos valstybei atžvilgiu to reikia.

Viską išspręstų oficialus paskelbimas, kurio nebus, nes daug smagiau laikyti pėstininkus pakabintus ir šantažuoti, negu paskelbti ir prarasti įtaką. Dar baisiau, kai patys sprendimų priėmėjai gali būti pakabinti. Vien tik slaptumas išlaiko šmeižto ir šantažo galimybę, todėl paskelbtieji galėtų V.Tomkui ir padėkoti už išvadavimą.

Nuo penktadienio laukėm, kaip vystysis situacija, kol jie ten užsidangstę langus ir išsijungę išmaniuosius, sukišę nosis tarėsi ką daryti. Galvojom – vakare per Vremia tikrai matoniai su pugačiauskais gaus vertingų nurodymų ir pasakys.

Praėjo para, kita – ir nieko. Svarbu juk ne pats sąrašas, o valdžios ir visuomenės reakcija. Valstybei tai kaip medicininis tyrimas – gyvas organizmas reaguoja į stiprius dirgiklius, numirėlis – ne. Jokio spaudimo, vyzdžiai be reflekso, pulso ir kvėpavimo nėra, kūno išglebimas, pereinantis į sąstingį.

Jie pasirinko tylą. Skandalų organizavimo klasikai ir lyderiai, pasirodo, patys labiausiai pasaulyje bijo skandalų.Tokio visuotinio, įnirtingo tylėjimo apie rezonansinę, visuomenėje įtampą keliančią informaciją nebuvo net SSSR laikais – anie bolševikai bent sugalvodavo kokį pasmerkimą ar pasityčiojimą.

Ką gi, tylėjimas irgi yra atsakymai. Pirmasis – jie paprasčiausiai neturi ką pasakyti ir atsakyti. Pati viešos diskusijos galimybė kelia jiems panišką siaubą ir norą pabėgti. Net didieji nuomonių formuotojai ir kiti kiškiai drąsuoliai, kas savaitę apspjaudantys nuo galvos iki kojų valdžios neįtikėlius, pridėję kelnes tyli. Nes atsakymai keltų naujus klausimus ir Nifnifo namelis sugriūtų.

Antrasis atsakymas – nepriklausomos žiniasklaidos nebeturim. Užvaldyta, įbauginta, indoktrinuota ir bulvarinė visa – ir internetinė, ir telekomunikacinė, ir popierinė. Jeigu sąrašas būtų melagingas – demaskuotų, jeigu tiesa – kalbėtų, jei nesąmonė – skaniai pasišaipytų. Tą darytų bet kurios šalies žiniasklaida. Net Rusijos ir Šiaurės Korėjos.

Liūdna stebėti, kaip Lietuva po truputį grimzta į sastingį, kai niekas nebesuvaldo įvykių ir nekontroliuoja padėties. Jiems nėra net ko apkaltinti – sumaištis dėl KGB bendradarbių seniai užprogramuotas liustracijos spektaklyje. Ir tokią situaciją, ir tokio skandalo galimybę sukūrė pati valdžia. Pūlinys kada nors turi pratrūkti.

O gyvenimas nesustos – ir toliau skambės paraduose maršai, griaudės ovacijos, išpuoštomis gatvėmis lėks prigrūsti stilingų ponių ir svarbių ponų blizgūs kortežai. Mes žinosim, kad jie žino, ir jie žinos, kad mes žinom.

Visi supratom atsakymą – karalius nuogas.


Susiję

Įžvalgos 5198712075168456992

Rašyti komentarą

 1. Anonimiškas2018-02-26 20:31

  Kad kitaip būna labai retai, kažkodėl daugiausiai jie nuogi,o vaizduoja kad ne, tikriausiai kitaip ir nebus, o juokdarių, tokių kaip Tomkus visada būdavo ir karalijoje, istorija mėgsta kartotis tik kitomis spalvomis.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Anonimiškas2018-02-26 23:28

  Dabar situacija tokia kaip pribezdėtoje pirtyje- visiems smirda , bet nė vienas nenori prisipažinti ir nerti į šaltą eketęDD. O jeigu rimtai tai paskelbti tuos sąrašus seniai reikėjo ,BET TŲ KURIE TIKRAI BENDRADARBIAVO . o JEIGU IMSIME VISUS IŠ EILĖS ĮTARINĖTI TAI KUO TAS PASIBAIGS? Aišku kad gali būti daug neaiškumų , gali būti pradanginti dokumentai. Bet TIK TIESA PADARYS JUS LAISVUS.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Visa nebaudžiamai platinama bet kokia dezinformacija palaikoma ir net inicijuojama iš vieno vienintelio centro. Ir būti kitaip negali, nes vos tik kažkas kitas atsakydamas į jų skleidžiamą absurdą pateikia kažką prieš, tai visa ta pati "laisva" žiniasklaida(sunkiai liežuvis verčiasi purvasklaidą vadinti taip) vieningai užpuola (lyg šunims davus komandą "fas") tą nei kieno neginamą atskirai veikiančią/"kovojančią" auką. Ir tik durnius gali tikėti, jog be astronominio masto investicijų gali vykti tokie "paviešinimai", tokie porno paradai.., tokie istorijos klastojimai, bei "nekaltų" trijų raidžių kombinacijos-inkriminacijos ... Tik klasta uzurpavę PASAULINIŲ "pinigų" monopolį galėjo savo įtakon pajungti/nupirkti visą "laisvą" (todėl dabar jau) purvasklaidą. Tik todėl, kad jiems patiems pinigų nereikia užsidirbti - gali "skolinti", "skolinti", "skolinti" ... tiesiog į kažkieno sąskaitą iš lubų įrašydami skaičiukus, kuriuos, kaip nebūtų keista, vargšės aukos privalo jau uždirbtais grąžinti tiems, kurie išvis nieko neturėjo, o tik įmitavo skolinimą. Maža to, dar ir palūkanas turi mokėti nei už ką. Juk taip, bankai skolino(?) nieko neturėdami realaus, o atgauna/pasisavina jau sukurtą produktą, lyg tai būtų tikrus savus skolinę. Kažkas pasakys: viskas gerai, be paskolos nebūtų sukurta jokio produkto. Tik va, nebuvo jokios paskolos - tai iliuzija. Šio fokuso priedangoje žydai padarė emisiją, kurią 1000 procentų pasisavino (o tai reiškia, kad dar ir devynis kartus tiek apvogė visą žmoniją - tas iššaukė infliaciją ir kainos pakilo/pakėlė) ir dar palūkanas apgautiesiems skaičiavo. Kibsite, kad čia žydai ne prie ko? - Taip, žydai jokių nusikaltimų savo vardu nedaro. Už juos mūsų parsidavėliai judo darbus padaro.

   Panaikinti
 3. Na, šiaip, Vitas Tomkus greičiausiai pats buvo KGB agentas arba bent jau informatorius. Bet kuriuo atveju, nelabai garbingas žmogus, nes dar gerai atsimenu, kaip jis iš Sąjūdžio susiprichvatizavo "Respubliką", kuri nuo pat pradžių buvo kiršinimo priemonė. Kaip ir dabar, deja. Parašo gerų patriotinių straipsnių, paskelbia išties gerus patriotinius interviu, kurių kitur nelabai rasi, o šalia deda atvirą paskvilį ir pasityčiojimą iš tos pačios Lietuvos. Taip ir su šituo Vito Tomkaus sąrašo. Prisipažinsiu, kad jo nei skaičiau, nei ketinu tai daryti.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Anonimiškas2018-02-27 14:42

  AŠ VADINAMOSIOS "RESPUBLIKOS" NESKAITAU BEVEIK NUO PIRMŲJŲ NUMERIŲ, KAI TIK TAPO AIŠKU, KAD TAI NE SĄJŪDŽIO LAIKRAŠTIS, KAIP BUVO IŠ PRADŽIŲ PLANUOTA, O KAGĖBISTŲ RUPORAS, PERIMTAS KGB, PASITELKUS TAM NUSIKALTĖLĮ, SĖDĖJUSI CYPĖJ, TOMKŲ, KURIS IR VAIZDAVO SĄJŪDIETĮ KGB NURODYMU, KOL GALĖJO PRIEITI PRIE PLANUOJAMO SĄJŪDŽIO LAIKRAŠČIO. Ir visus, kurie šį laikraštpalaikį skaitė ar dar vis skaito, laikau antivalstybininkais, nesusigaudančiais politinėje situacijoje arba atvirais Lietuvos priešais. Jei kas prisimena, tai leidėjai buvo trys, vadinami TTT. Du TT išnyko , vienas buvo "patvarkytas", kai pamatė, kas iš tiesų yra "Respublika ir kam ji tarnauja (manau kad be Tomkaus čia neapsieita - TAI MANO NUOMONĖ), kitas "T" pats pasitraukė, pamatęs kuo baigiasi nesutarimai su tikruoju laikraščio šeimininku. Žinant visus šiuos faktus, manau nesudėtinga suprasti, ką reiškia tokio "Sąrašo" paskelbimas. Linkiu sėkmės "skaitytojams", tik neužmirškit skaitydami matomos vadinamame laikraštpalaikyje medžiagos sujungti su smegenimis.

  AtsakytiPanaikinti
 5. Lietuvoje buvo apie 100 tūkst. KGB bendradarbių. LGGTC skelbia iš žurnalo, kurio maksimumas - 1669 žmonės. Kito žurnalo, jei teisingai supratau, kagėbistai nepaliko. Be to, sąraše paviešintieji iškilūs žmonės - D. Banionis ir S. Sondeckis - tikrai ne tie - patys kenksmingiausi Lietuvai KGB bendradarbiai. O rimti KGB bendradarbiai, prisipažinę, į sąrašą neįtraukti. Be to, nors KGB 1991 gruodžio mėn. oficialiai buvo paleista, tai nereiškia, jog verbavimas sustojo.

  AtsakytiPanaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item