Vytautas Radžvilas. Nietzsche, Vytis ir šiandienžmogio buvimo beprasmybė

propatria.lt nuotrauka  ,,Pažvelk į bandą, kuri ganosi šalia: ji nežino, ką reiškia ,,vakar“, ji strikinėja, žiaumoja žolę, ilsisi, vir...

propatria.lt nuotrauka 
,,Pažvelk į bandą, kuri ganosi šalia: ji nežino, ką reiškia ,,vakar“, ji strikinėja, žiaumoja žolę, ilsisi, virškina maistą, vėl strikinėja, ir taip nuo ryto iki nakties, diena po dienos. Jos džiaugsmas ir jos kančia tvirtai pririša ją prie akimirkos kuolo, todėl ji nepažįsta nei melancholijos, nei nuobodulio. Šis reginys žmogų nepaprastai slegia – mat jis didžiuojasi prieš gyvulį tuo, kad jis žmogus, ir sykiu pavyzdžiai žvelgia į gyvulio laimę, nes žmogus, kaip ir gyvulys, nori tik vieno: gyventi be nuobodulio ir skausmo, bet jo norai bergždi, nes nori jis to ne taip, kaip nori gyvulys. Žinoma, žmogus kartais klausia gyvulį: kodėl tu man nieko nesakai apie savąją laimę ir tik žiūri į mane? Gyvulys galėtų atsakyti: taip yra todėl, kad aš tuojau pat užmirštu, ką norėjau pasakyti – bet pamiršta ir šį atsakymą, o šitai ganėtinai stebina žmogų.

Tačiau žmogus stebisi ir pats savimi – tuo, kad jis neįstengia išmokti pamiršti  ir kad jis visuomet prikaustytas prie praeities <...> Tada žmogus sako: aš prisimenu, – ir pavydi gyvuliui, kuris tuojau pat pamiršta ir kuriam kiekviena akimirka tikrai miršta, grimzdama į rūką ir naktį, ir užgęsta amžiams“.

Būtų gerai, jeigu abejojantieji ir klausiantieji, kam Vilniuje reikia Valstybės aikštės ir joje stūkstančios Vyčio figūros, atidžiai perskaitytų ir apmąstytų šiuos Nietzsche‘ės žodžius. Šie žodžiai ragina nors truputį įtempti vaizduotę ir paklausti savęs: o kas nutiktų, jeigu Lietuvą užplūstų ir užgrobtų dar vieni pavergėjai? – Neabejotina, kad jie tikrai žinotų, kaip sutvarkyti Lukiškių aikštę. Jos lankytojus  ramintų melodingas čia įrengtų margaspalvių fontanų ošimas. Jaukiose kavinukėse ar ant gražių suolelių sėdėtų nerūpestingos įsimylėjėlių porelės. Atsipalaidavusius tėvelius džiugintų linksmas karuselėse ir supynėse krykštaujančių atžalų klegesys. Visiems šiems lankytojams kasdien būtų rengiama gyvenimo šventė. Būtų paslaugiai parūpinta viskas, ko reikia, kad jie pamirštų esą Tauta ir net nebeįtartų, jog kadaise čia buvo ir tokia Lietuvos valstybė. Nebesuprastų, kad gyvena krašte, kurį jiems dovanojo – apgynė ir iškovojo – tie, kurie gyveno prieš juos, ir nebetrokštų šį kraštą dovanoti – perduoti dar gražesnį ir geresnį tiems, kurie čia gyvens po jų. Aikštė būtų sutvarkyta taip, kad neleistų jiems suvokti, jog Lietuvą – kalaviju praskindamas kelią iš Praeities į Dabartį – dovanojo Vytis ir kad gali nutikti taip, kad tik jis ir vėl tik kalaviju turės praskinti kelią iš Dabarties į Ateitį. 

Jeigu tai bus pamiršta, ši kelionė nutrūks. Ji pasibaigs nepabaigiamame šiandien. Panardintas į ,,gyvenimo džiaugsmo“ sukūrį aikštės lankytojas turi būti įkalintas biologinio gyvenimo ciklo – gimti, maitintis, daugintis, pramogauti ir galop mirti – tuštumos beprasmybėje. Kuo taptų ir kas dar galėtų būti nebepajėgiantys atsiminti Praeities ir nebedrįstantys įsivaizduoti Ateities absoliučios Dabarties kaliniai, jei ne šiandienžmogių minia, kuriais taip lengva paversti laisvus žmones? Nietzsche sako žiaurią, bet neabejotiną  tiesą: atimkite iš jų atmintį, ir jie neišvengiamais taps tokie.Susiję

Vytautas Radžvilas 7624886877708509207

Rašyti komentarą

 1. Ne įtemą , bet užkniso ta "original'i" rašyba2017-10-13 22:49

  Nietzsche‘ės,Nietzsche...

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2017-10-13 23:03

   Tikiuosi, kad ir turinį įžvelgiate. Man baisiau, kad ši pranašystė arti išsipildymo.

   Panaikinti
  2. Deja, bet turiu sutikti: išties, gyvulėjimo ideologija itin stipri. Tas ir nenuostabu: degraduoti visada lengviau, negu tobulėti - o dar kai per visus kanalus ta degradacija reklamuojama kaip itin "modernus" bei "progresyvus" dalykas, tuo pat metu niekinant jai besipriešinančius kaip "retrogradus", "tamsuolius", "fošystus", "neonacius" bei visokius "-fobus"...

   Panaikinti
 2. Anonimiškas2017-10-14 01:43

  Tai Nyčė rekomenduoja statyti Vyti dėl melancholijos?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Nesuk sau galvos - strikinėk, žiaumok (ar dar geriau - rūkyk) žolę, ilsėkis, virškink maistą, vėl strikinėk.. ;)

   Panaikinti
  2. Anonimiškas2017-10-14 13:05

   Kai žmonės bijo ateities arba neturi fantazijos tada jie šlovina praeitį.

   Panaikinti
  3. Ak, tas neobolševikų pomėgis "mąstyti" lozungais! Na, pagal jūsų "logiką", Rusijos bolševikai kaip sykis buvo drąsūs žmonės su fantazija. Griekas būtų nesekti jų pėdomis, ne? ;)

   Panaikinti
  4. Anonimiškas2017-10-14 18:37

   Būtent rusai ir gyvena praeityje ir statė paminklus savo didvyriams.

   Panaikinti
  5. VISOS tautos gerbia savo praeitį ir didvyrius - o štai rusų bolševikai ir dabartiniai neobolševikai vadovaujasi šūkiu "pasaulį seną išardysim!". Ir ateities nei tie, nei tie neturi - destrukcija (dabar madingai vadinama "dekonstrukcija") yra ne tik jų modus operandi, bet ir tikslas per se, todėl kaip "komunizmo kūrėjai" jokios "šviesios ateities" nesukūrė, taip nesukurs ir "homunizmo kūrėjai".
   Pasikartosiu, bet V. Radžvilas išties LABAI taikliai juos su gyvuliais palygino - tik gyvuliai, skirtingai, negu liberastai, nėra savaime linkę į destrukciją, todėl stovi bent vienu laipteliu aukščiau liberastų.

   Panaikinti
  6. Anonimiškas2017-10-14 20:34

   Bet jūs gyvenate liberalioje Lietuvoje. Jūs jau sėdite traukinyje į šviesų rytojų, tik dar nenorite to pripažinti sau.

   Panaikinti
 3. Anonimiškas2017-10-14 03:32

  Pranasyste pildosi, parodydama kokie stuobriai ir idiotai mes esame, kad taip apsileidome ir kad prisileidome visokiems ishsigimeliams, nutasius protingus veidus mus valdyti, mus mulkinti, durninti ir apvogti. Malonu kalbeti apie musu didinga istorija, bet tai praeitis. Siandien mes bedziu ir "vargo jauciu" tauta be ateities. Netgi ne tauta, o tik ismirstantis etnosas kalbantis viena kalba. Tauta- tai vieninga bendruomene, o mes siandien net mirtino pavojaus atveju nesugebame susivienyti. Kas is to, kad pas mus yra daug "protingu kurmiu"?- visi jie rausia savo asmeniskus urvelius, kitu nemato ir nenori matyti. O ta visa ishsigimeliu shutve netgi musu etnosui nepriklauso.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Sakyčiau, labai taikliai išryškinta žmogaus ir gyvulio skirtis - ir dar taikliau parodyta, "kuriame liniuotės gale" šiuo klausimu stovi mankurtinis liberastų homsomolas. ;)

  AtsakytiPanaikinti
 5. LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS2017-10-14 06:12

  Kaip Rusija taip Vokietija bei Lenkija turi, jųjų politikų sukurtą, valstybių plėšrūnų įvaizdį (su paukščio plėšrūno erelio herbu). Šių valstybių politikai, nuolat plėšė draskė naikino ir žemino Lietuvą. Plėšrūnai ir tokių svetimšalių vietiniai pakalikai trukdo statyti Vyčio paminklą Lukiškių aikštėje. Laabai blogai

  AtsakytiPanaikinti
 6. Labai trumpas ir taiklus straipsnis. Ir liūdnas. Didelė bėda yra su mūsų visuomene. Jei daugumai ar bent didelei daliai jos būtų svarbu, kas bus aikštėje, tada ir valdžios sprendimai būtų kitokie. Deja, daugumai visai nesvarbu, kas ten bus. Gal dar vilniečiai daugiau pergyvena. Apmaudu, kad mes tokie tapome.

  AtsakytiPanaikinti
 7. Anonimiškas2017-10-14 10:28

  Gal kas galėtų šį profesoriaus tekstą pavadinti patetišku, tačiau, deja, jis labai tiksliai parodo dabartinio mūsų būvio esmę, "politinio" mąstymo ir siekių ribas. Visa mūsų "politikų" klasė juk iš tiesų nėra pajėgi palipti aukščiau gyvuliukų gyvenimo dėsnių ir tikslų paradigmos. Todėl ir tokios prof. Radžvilo kalbos jiems sukelia tik pašaipią šypseną ar ima "nervinti".

  AtsakytiPanaikinti
 8. Skaudu stebėti žiaumojančius ir atrajojančius šiandienžmogius...be praeities ...ir be ateities...

  AtsakytiPanaikinti
 9. Anonimiškas2017-10-14 17:43

  Kartais mažas akmenėlis didelį vežimą nuverčia arba koks mažylis nuoširdžiai pasako, kad karalius nuogas. Norisi tikėtis, kad ir tas mažas Radžvilą skaičiusių būrelis kažką dar gali pakeisti. Juk sovietmečiu gyvenę irgi mažai kas tikėjo, kad iš to liūno išlipsim. Tik kad nuo vilko bėgę ant meškos užsirovėm. Patys užkliuvom už savo ydų ir šalis jose įstrigo.

  AtsakytiPanaikinti
 10. Anonimiškas2017-10-14 22:03

  O gal geriausia būtų pastatyti aikštėj didelį mėsainį- nes tų, kurie nori semtis stiprybės ne iš praeities, bet iš ateities vis daugėja...

  AtsakytiPanaikinti
 11. Anonimiškas2017-10-15 22:55

  Arba kebabų kioską...

  AtsakytiPanaikinti
 12. Anonimiškas2017-10-16 04:27

  Prasmingas ir labai reikalingas pasisakymas bei vertinimas. Aciu autoriui.
  Apdaudu kad daliai skaitytoju tokie pasisakymai atrodo "nuobodus" o ideloginio slamsto is Briuselio srautas griaunantis visuomene ir valstybe ju nestebina ir nuobudulio nesukelia?? Keista , labai keista.
  Ir dar . Man atrodo kad sio ir manyciau daugelio kitu konfliktu tarp visuomenes ir valdzioje esancio elito stukso klausimas I kuri nemaciau viesai diskutuojamo atsakymo. O butent , kaip cia iseina kad per pastaruosius kelis simtus metus musu valstybes vaira pereme elitas isduoda pacia visuomene ir ir issizada jos ir nueina statyti didziosios Lenkijos , didziosios Europos at dar kokios globalizacijos. Mano kukliu supratimu siandien butina surasti atsakyma I ta klausima . Jei dar ne per velu. Kiek kartu mes galime lipti ant to paties greblio?
  Pagarbiai .

  AtsakytiPanaikinti
 13. Anonimiškas2017-10-17 15:14

  "... lankytojus ramintų melodingas čia įrengtų margaspalvių fontanų ošimas. Jaukiose kavinukėse ar ant gražių suolelių sėdėtų nerūpestingos įsimylėjėlių porelės. Atsipalaidavusius tėvelius džiugintų linksmas karuselėse ir supynėse krykštaujančių atžalų klegesys..." Na tikrai, baisesnio košmaro ir nebeįmanoma įsivaizduoti. Profesoriau, gal kaip tik, kai žmogus jaučiasi visapusiškai laimingas savo valstybėje, iškilus grėsmei tai prarasti, niekur nebėgtų, nesislėptų, o stotų į kovą, pats taptų Vyčiu? Ar gerovė ir patriotizmas taip jau nesuderinama, ar atvirkščiai, vienas be kito neegzistuoja? Ar partizanai kovojo tik dėl kovojimo, ar su viltimi kurti savo valstybę kaip piliečių gerovės garantą?
  Jei asmeninis gyvenimas nenusisekė, kas pastūmėjo sublimuotis į patriotizmą, tai nereikia pavydėti ir nuodyti gyvenimo kitiems. Pagerkit vitaminų, gal praskaidrės nuotaika. Peace

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Dar vienas "šiandienžmogis" atrėpliojo. Apsiseiliojo nuo gerovės vaizdelio, net nepastebėjęs, kad to aprašytojo vaizdelio fonas - "jeigu Lietuvą užplūstų ir užgrobtų dar vieni pavergėjai". Kam tai rūpi? Juk bile smagu. :) Teks, ko gero, žmogeliui pakartoti: nesuk sau galvos - strikinėk, žiaumok (ar dar geriau - rūkyk) žolę, ilsėkis, virškink maistą, vėl strikinėk... ;)

   Panaikinti
 14. Anonimiškas2017-10-17 16:53

  Pikcui: "... jeigu Lietuvą užplūstų ir užgrobtų dar vieni pavergėjai..." Taigi jau užplūdo kryžiuočiai, jau užgrobė natovcai amerikosai, nes gi jau Briuselis pristatė fontanų, suoliukų, yra ir vienas kitas laimingas (bene apsirūkęs) vaikas prie fontano. Svieto pabaiga. Drožtume rūpintojėlius, niūniuotume raudas, apsiavę ekologiškomis vyžomis dūminėj pirkioj, šiktume lauko būdelėj, eitume pirtin porą kartų per metus, vat tada tikras lietuviškas gyvenimas būtų. O dabar... verčia mus akupantai civilizuotis, bobų ir vaikų mušt nebeleidžia, suoliukų pristatė, tankų privežė. Galas, katastrofa.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Et, vėl tenka kartotis: homsomolo mankurtų kiaurumas akivaizdžiai neturi ribų. :)

   Panaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

PRISIJUNKITE

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item