V. Adamkus: tokia ES nebegalės egzistuoti

Vdu.lt nuotr. Keista stebėti, kaip kai kurie ES šalių lyderiai perima Vladimiro Putino retoriką ar net gina jo interesus, bet negina Eu...

Vdu.lt nuotr.
Keista stebėti, kaip kai kurie ES šalių lyderiai perima Vladimiro Putino retoriką ar net gina jo interesus, bet negina Europos siekių ir vienybės, teigia prezidentas Valdas Adamkus. „Tokia, kaip iki šiol, business as usual, technokratijos užgrobta, su aiškiu demokratijos deficitu ES negalės egzistuoti“, – prezidento V. Adamkaus vardo konferencijoje „Regioninės lyderystės atkūrimas“ sako buvęs šalies vadovas.

Prezidentas V. Adamkus prisimena keliolikos ar kelių dešimtmečių senumo Lietuvos, Europos, pasaulio istoriją, kada daug kas atrodė viltingiau, o viltys turėjo realų pagrindą. Tačiau šiandieną, pasak V. Adamkaus, matome absoliučiai atvirkščią vaizdą: Europa ieško savęs ir mėgina atsispirti fragmentacijos, skilimo tendencijoms, tuo metu Rusija, vykdydama politiką „skaldyk ir valdyk“ Vakarų Europoje, visame pasaulyje rengia kibernetines atakas, pietinių kaimynių teritorijas atvirai grobia ir aneksuoja, remia autoritarinius režimus ir provokuoja konfliktus Artimuosiuose Rytuose.

„O kas man asmeniškai itin skaudu ir apmaudu – Lietuvos ir Lenkijos santykiai iš pasitikėjimo ir pagarbos lygio per keletą metų nedovanotinai nukrito į priekaištų, kaltinimų, nepasitikėjimo ir senų nuoskaudų eskalavimo lygį, bet tai dar viena dovana Maskvai“, – kalba jis.   

V. Adamkus pabrėžia, kad Lietuva kartu su Lenkija, posovietinėmis valstybėmis nuėjo nemažą kelią, pasiekė daug strateginių tikslų. Tačiau šiandieną, pasak jo, reikia pripažinti realybę, kad vis rečiau ir silpniau dalyvaujame formuojant užsienio ir saugumo politikos darbotvarkes regione, prarandame iniciatyvą, lyderystę, o mūsų pavieniai taktiniai laimėjimai neatsveria strateginių praradimų ir vizijos regione bei Europoje stokos.  

V. Putinui pavyksta stabdyti laisvės žygį

„Turime atvirai pripažinti, kad V. Putinui vis labiau pavyksta stabdyti laisvės žygį, pradėtą prezidento Ronaldo Reagano ir tęstą iki pat prezidento Georgo Busho laikų. V. Putino kėslai apriboti JAV lyderystę ir sukurti vadinamąjį multipolinį ir nestabilų pasaulį šiandien tampa nepageidaujama  realybe.

Keista stebėti, kaip kai kurie ES šalių lyderiai perima V. Putino retoriką ar net gina jo interesus, bet negina Europos siekių ir vienybės. [...] Tokia, kaip iki šiol, business as usual, technokratijos užgrobta, su aiškiu demokratijos deficitu ES negalės egzistuoti“, – teigia V. Adamkus.

Lietuva praranda ne tik Lenkiją

Lietuva, pasak V. Adamkaus, kaip niekada anksčiau demonstruoja negebėjimą susitarti su savo natūraliais strateginiais partneriais bei kaimynais, nebekuria bendrų interesų aljansų, lieka vis labiau vieniša su savo nevisavertiškumo kompleksais, akcentuoja ne bendradarbiavimą, o iliuzinę pasipriešinimo įvairiems „diktatams iš šalies“ politiką.

„Kažkas ne taip, jei prarandame draugus tiek Vidurio Europos sostinėse, tiek Rygoje ar Taline – net Baltijos šalys mūsų neparemia dėl gyvybinių energetinių klausimų. Rusija baltarusių rankomis stato atominę bombą prie pat Vilniaus prieigų, o mes nesugebame įtikinti ES šalių dėl mūsų susirūpinimo, nei tartis su artimiausiais kaimynais.

Pribrendo būtinų sprendimų laikas, europinių vertybių lyderystės laikas. Lietuva turi vėl aktyviai dalyvauti, priimant visus svarbiausius mūsų transatlantinei šeimai, Europai, regionui sprendimus, o ne nusišalinti ar atsiriboti nuo jų“, – tikina prezidentas.

Svarbiausi tikslai – suvienyti Europą ir apriboti Rusijos įtaką

Svarbiausias mūsų tikslas, pasak V. Adamkaus, – sustiprinti Europą. „Turime ne tik aktyviai dalyvauti, bet ir susitelkti kuriant įvairius ES stiprinimo projektus, ir, žinoma, būti jei ne jų avangarde, tai – branduolyje. Turime aktyviai dalyvauti ir „Brexit“ derybose. Pasakysiu atvirai, turime daryti viską, kad įvyktų kuo mažesnis „Brexit“ – dabartinė mūsų pozicija derybose slėptis už Briuselio atstovų nugarų man nepriimtina.

Dar vienas svarbiausių šiandienos uždavinių – apriboti neigiamą Rusijos įtaką Lietuvai, regionui, ES. Turime gausybę karinių, energetinių, kibernetinių, juridinių priemonių šiam tikslui pasiekti, tačiau pirmiausiai tiek mūsų regione, tiek Vašingtone, tiek Briuselyje visi turime dėl šio tikslo sutarti. Privalome užkardyti ir korupcinių Rusijos pinigų dalyvavimą mūsų politinėse kampanijose, bandymą daryti poveikį mūsų rinkimams ar kitokiems pasirinkimams – taip pat ir energetikos sektoriuje. Kartu galėtume tokį korupcinį poveikį tirti ir vėliau užkardyti ES lygiu“, – teigia V. Adamkus.    

Taip pat, pasak prezidento, būtina visomis įmanomomis priemonėmis užtikrinti reformų tęstinumą Ukrainoje, Gruzijoje, Moldovoje, o galutinė mūsų veiklos stotelė turi būti šių šalių narystė NATO ir ES.

„Privalome įgyvendinti inovatyvius sprendimus suskystintų gamtinių dujų sektoriuje ir strateginėje energetikos srityje galutinai įtvirtinti demokratiją. Vakar į Klaipėdą atgabenta pirmoji suskystintų dujų siunta iš JAV yra dar vienas reikšmingas žingsnis link šio tikslo. Tam, kad pavyktų šiuos tikslus pasiekti, regiono valstybių ir vyriausybių vadovai galėtų, o ir turėtų imtis naujų regioninės lyderystės iniciatyvų, aktyviai prisidėti prie mūsų bendro regiono kūrimo.

Kibernetinio saugumo srityje taip pat privalome sujungti savo jėgas. Kol kas žengiame pirmuosius žingsnius savo šalyse, tačiau ši grėsmė jau seniai nepaiso valstybių sienų, todėl privalome kurti bendras pajėgas – naujus bendrus kariuomenių junginius šioms grėsmės įveikti“, – kalba V. Adamkus. 


Susiję

Užsienio politika 5331361441050504845

Rašyti komentarą

 1. Anonimiškas2017-08-22 12:15

  joo,nereikėjo lenkams žadėti antikonstitucinio įstatymo dėl raidžių,tai nebūtų dabar "priekaištų" ir "kaltinimų".O "senų nuoskaudų" irgi siūlyčiau labai nepamiršti,nes nepasimokant iš Istorijos,nuolat lipsime ant to paties grėblio.Yra neblogų p.Adamkaus pamąstymų,bet iš jo,kaip iš žmogaus ,gyvenusio Vakaruose,tikėjomės daugiau-o gavosi,kad atvykęs į Lietuvą,sėkmingai perėmė nomenklatūrines "madas"-pas gydytojus lankosi per "kitas duris" ir eilėje,kaip paprastiems mirtingiesiems laukti nereikia(Valstybinėse gydymo įstaigose),ir gyvena "rezervate" už mokesčių mokėtojų pinigus.Beje,ar JAV nors vienas prezidentas liko gyventi Baltuosiuose Rūmuose.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Anonimiškas2017-08-25 00:36

  ...ir iš kur šitie atsiranda?...

  AtsakytiPanaikinti
 3. Anonimiškas2017-08-27 15:01

  Adamkus - aiškus lenkomanas.Kaip Lietuvos Prezidentas savo "pažadais" tiesiog neadekvačiai pakenkęs Lietuvai (tuo pačiu pasitarnaudamas Lenkijai) .Todėl visiškai nesuprantama ta nelogiška karts nuo karto išlendanti panegyrika šio veikėjo adresu -gi ne Lenkijos ,o Lietuvos interesus jam buvo pavesta atstovauti.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2017-08-28 00:34

   ,,panegyrika'' tu, ,,panegyrika''.

   Panaikinti
 4. Anonimiškas2017-08-29 00:44

  Tiek žadėjo prisižadėjo, laiko pritrūko pažadams įgyvendinti, tai tenka dabar krokodilo ašaras lieti, strateginis partneris žlugdomas be įgyvendintų pažadų.

  AtsakytiPanaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

PRISIJUNKITE

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item