Prof. David Leon: pagal alkoholio sukeliamų mirčių kiekį Lietuva yra antra po Rusijos

Lietuva turi suprasti turinti didelių problemų – pagal alkoholio sukeliamų mirčių kiekį yra antra po Rusijos, sako Londono higienos ir tr...

Lietuva turi suprasti turinti didelių problemų – pagal alkoholio sukeliamų mirčių kiekį yra antra po Rusijos, sako Londono higienos ir tropinės medicinos mokyklos profesorius Davidas Leonas. Jo kolega iš Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Domantas Jasilionis priduria: vyrauja besaikio alkoholio vartojimo modelis, pagrindinė problema – ne išgerti litrai, o alkoholio sukeltos priešlaikinės mirtys.

VDU, Nacionalinio vėžio instituto ir Londono higienos ir tropinės medicinos mokyklos Vilniuje surengtame tarptautiniame seminare kalbama apie alkoholio sukeliamas problemas Centrinėje ir Rytų Europoje.

„Lietuva turi suprasti, kad turi ypatingai didelių problemų. Ir ne Lietuva viena, čia, konferencijoje, kalbėjome apie rimtas problemas Estijoje, Rusijoje, Baltarusijoje. Lietuva, kartu su Rusija, Estija, Latvija, Baltarusija ir Ukraina – visose šiose šalyse šiandien labai aukštas mirtingumas dėl priežasčių, tiesiogiai susijusių su alkoholiu – kepenų cirozė, apsinuodijimai alkoholiu, priklausomybė nuo alkoholio, kuri gali lemti mirtį, taip pat širdies ligos, pavyzdžiui, kardiomiopatija. Visi šie rodikliai minėtose šalyse labai aukšti ir Lietuva antra sąraše po Rusijos pagal mirties priežastis nuo šių ligų“, – DELFI kalbėjo D. Leonas.

Alkoholio pasekmes širdies ir kraujagyslių sistemos ligoms tyrinėjantis profesorius aiškina į visa tai žiūrintis ne per suvartojamo alkoholio kiekį, o per alkoholio sukeltų mirčių prizmę.

„Alkoholio pramonė kovos, ir jie kovoja, pavyzdžiui, bandydami įrodyti, kad duomenys apie alkoholio suvartojimą netikslūs. Tačiau jie nieko nesako apie faktus, duomenis, grįstus tuo, ką jūsų gydytojai įrašo mirties liudijimuose. O tai atskleidžia labai blogą paveikslą – jūs antri po Rusijos“, – kalbėjo D. Leonas.

Svečias iš Anglijos turi kitų šalių patirtimi ir mokslu grįstų patarimų Lietuvai.

„Mano patarimas Lietuvai būtų toks. Kovoje su alkoholio problema, turite riboti alkoholio prieinamumą, o tai reiškia prekybos alkoholiu laiko ribojimą. Taip pat turite didinti alkoholio kainą bei imtis alkoholio reklamos ribojimų“, – pataria Londono higienos ir tropinės medicinos mokyklos profesorius.

Į argumentus, kad pabranginus alkoholį, pigesnio alkoholio bus galima nusipirkti Latvijoje ar Lenkijoje, profesorius atsako klausimu, kiek paprastų Vilniuje gyvenančių piliečių sės į automobilį ir važiuos pirkti alkoholio į užsienį. Jo nuomone, dalis alkoholio Lietuvoje per pigus, ypač kai kurių rūšių vynas, taip pat alus.

Tačiau, dėsto pašnekovas, neužtenka pakelti alkoholio kainų, mat žmonės gali ieškoti nelegalaus alkoholio: reikia kontroliuoti ir nelegalaus alkoholio plitimą.

„Visi šie dalykai veda į mažus pokyčius, kurie atsilieps didžiuliams mirtingumo praradimams. Nepamirškite – Lietuva antra po Rusijos pagal alkoholio sąlygotų mirčių skaičių, su kiekviena mirtimi atsiranda kur kas daugiau žmonių, kurių gyvenimai skaudžiai suardomi“, – dėstė D. Leonas.

Pašnekovas pabrėžia, kad visi šie siūlymai grįsti kitų šalių patirtimi. Jo nuomone, mūsų valstybei reikia drąsių sprendimų, kokių praeityje ėmėsi Škotija. Nors Škotijos vyriausybė sulaukė daugybės pasipriešinimo iš alkoholio pramonės, kuri Vyriausybę net padavė į teismą, tačiau, kovodama su alkoholio sukeliamos kepenų cirozės paplitimu, pasiekė pastebimų rezultatų.

Pasak D. Leono, dažnai sakoma, kad geriausia išeitis – jaunų žmonių edukacija. Tačiau, sako profesorius, mažai įrodymų, kad tai keičia gėrimo įpročius.

„Alkoholis turi tapti mažiau prieinamas“, – kalbėdamas su DELFI, kartojo profesorius.

Susiję

Politika 66039739396231344

Rašyti komentarą

 1. Anonimiškas2017-07-04 01:31

  bet vis tiek del visko kalti gejai ir musulmonai... lietuves moterys jau masiskai teka uz uzsienieciu vyru nes truksta Lietuvoje vyru. bet patriotai kaltina kitus tik ne save...

  AtsakytiPanaikinti
 2. Anonimiškas2017-07-04 01:36

  dar pamirso pasakyti kad Lietuvoje yra 10 000 vyru su alkoholio psichoze ir 150 000 potencialiu su alkoholio psichoze. kas reiskia kad Lietuvoje TERORISTU daranciu TERORO atakas pries moteris ir vaikus yra daugiau negu vakaru europoje. jau geriau 200 musulmonu, negu 10 000 alkasu su psichoze.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. 01:31 ir 01:36 komentarai rodo, kad alkoholizmas psichozei toli gražu nėra būtina sąlyga. Antra vertus, gi nepatikrinsi, kokios būklės komentatorius juos rašė. :)

   Panaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

Savaitės pokalbis

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item