Vytautas Radžvilas. „Dvigubos pilietybės įteisinimu siekiama, kaip sovietmečiu, pagražinti statistiką“

Propatria.lt nuotr. „Kodėl politikams staiga prireikė įteisinti dvigubą pilietybę? Todėl, kad pagaliau pamatė, jog Lietuvą ištiko demog...

Propatria.lt nuotr.
„Kodėl politikams staiga prireikė įteisinti dvigubą pilietybę? Todėl, kad pagaliau pamatė, jog Lietuvą ištiko demografinė katastrofa. Kita vertus, jie siekia, kaip sovietmečiu, pagražinti gyventojų statistiką“, – LRT.lt teigė filosofas ir politologas Vytautas Radžvilas, komentuodamas konservatorių inicijuotas Pilietybės įstatymo pataisas. 

Didžioji dauguma Seimo narių pasirašė konservatorių inicijuotas Pilietybės įstatymo pataisas, kurios leistų išsaugoti Lietuvos pilietybę po 1990 m. kovo 11 d. emigravusiems tautiečiams, įgijusiems užsienio šalies pilietybę. Tiesa, tik tokiu atveju, jei ta šalis yra Europos Sąjungos arba NATO narė. Tačiau prezidentė Dalia Grybauskaitė įsitikinusi, kad tokios įstatymo pataisos prieštarauja Konstitucijai, todėl, norint įteisinti dvigubą pilietybę, būtinas referendumas.

„Lietuvos Konstitucija nepasikeitė. Paskutinis Konstitucinio Teismo išaiškinimas šituo klausimu buvo, rodos, 2013 m., kai buvo labai aiškiai pasakyta, kad platesnis dvigubos pilietybės instituto plėtimas gali vykti tik referendumu, o ne įstatymais“, – praėjusią savaitę kalbėjo D. Grybauskaitė.

Konservatorių parengtą Pilietybės įstatymo pataisą jau parėmė visų Seimo frakcijų seniūnai, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, premjeras Saulius Skvernelis. Iš viso iniciatyvai įteisinti dvigubą pilietybę savo parašais pritarė 114 parlamentarų.

„Šiuo metu, kai dėl geresnių socialinių sąlygų užsienio šalyse Lietuvą palieka daugybė gyventojų, mums per didelė prabanga švaistytis savo piliečiais. Todėl ir siūlome išvykstantiems, jų vaikams arba anūkams palikti galimybę turėti teisę į dvigubą pilietybę. Nemanau, kad dėl dvigubos pilietybės emigravę lietuviai [dabar] plūstelės atgal į Tėvynę, tačiau manyčiau, kad, išsaugoję Lietuvos pilietybę, jie vieną dieną plūstelės atgal“, – teigė vienas iš Pilietybės įstatymo pataisų iniciatorių, konservatorių lyderis G. Landsbergis.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto vadovas socialdemokratas Julius Sabatauskas nepasirašė po iniciatyva taisyti Pilietybės įstatymą, kad jis suteiktų galimybę įteisinti dvigubą pilietybę.

Paklaustas, kodėl to nepadarė, atsakė, kad konservatorių iniciatyva įteisinti dvigubą pilietybę, taisant Pilietybės įstatymą, – opiumas liaudžiai: „Tai – žmonių apgaudinėjimas, nes dabar galiojantis Pilietybės įstatymas numato devynis atvejus, kada užsienio šalies pilietybę turintys asmenys gali būti ir Lietuvos piliečiais. Daugiau šiuo įstatymu nieko padaryti nebeįmanoma. Reikėtų keisti Konstituciją. O joje dėl dvigubos pilietybės numatytas referendumas.“

Lietuvoje jau įvyko demografinė katastrofa

Filosofas, politologas ir vienas Sąjūdžio kūrėjų V. Radžvilas LRT.lt tvirtino manąs, kad Seimas užsimojo įtvirtinti dvigubą pilietybę dėl kelių Lietuvos vidinių ir išorinių priežasčių.

Vidines priežastis, pasak jo, lemia tai, kad šiandien jau neįmanoma nuslėpti įvykusios demografinės katastrofos. Ją lėmė ištisus tris dešimtmečius šalies valdžios vykdyta neatsakinga ekonominė ir socialinė politika.

„Apie tai būdavo nutylima, o tie, kurie bandydavo šią problemą kelti, būdavo menkinami, jiems buvo klijuojamos šalies juodintojų ir apokaliptikų etiketės. Bet įvyko tai, ką ir numatė juodieji pranašai, – toks tautos išsivaikščiojimo mastas ne tik nenormalus, jis – visiškai pavojingas“, – įsitikinęs V. Radžvilas.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad emigracija iš Lietuvos pastaraisiais metais – kur kas didesnė nei iš tų šalių, kurių išsivystymo lygis toks pats arba panašus: „Lietuvos ekonomika – viena iš sparčiausiai augančių ES. Tačiau kodėl žmonių atlyginimai mažesni nei Estijoje ar Lenkijoje? Ši aplinkybė buvo slepiama, kol Lietuvoje pradėjo taip stigti darbo jėgos, kad norom nenorom teko griebtis pigių atvežtinių vergų. Todėl ir pradėta vis garsiau ir rimčiau kalbėti apie įstatymų pataisas bei dvigubos pilietybės įteisinimą.“

V. Radžvilas teigė įžvelgiąs, kad dėl verslininkų godumo ir trumparegiškumo Lietuvą palieka net ir mokūs piliečiai. Jis atkreipė dėmesį, kad dėl to provincijoje net parduotuvės užsidaro: „O kraštas virsta negyvenama dykra, kas kelia grėsmę visaverčiam ekonomikos funkcionavimui.“

Filosofo manymu, įvardinti, kas dėl to kaltas, šiuo metu būtu pakankamai sunku. Esantys valdžioje politikai greičiausiai kaltų ir neieškos, todėl jie ir griebėsi tam tikrų veiksmų: „Vienas iš jų – sovietiniams laikams  būdinga manipuliacija statistika. Su tuo susijęs ir premjero S. Skvernelio teiginys, esą, jei nebus įteisinta dviguba pilietybė, Lietuvoje drastiškai sumažės piliečių. Bet juk kiekviena valstybė gyvuoja tol, kol ją savo kasdieniu darbu išlaiko joje, o ne emigracijoje gyvenantys piliečiai.“

V. Radžvilas taip pat pabrėžė manąs, kad neįmanoma lyginti žmonių, išvykusių iš Lietuvos po 1990 m., su tais emigrantais, kurie buvo priversti trauktis iš Tėvynės prieš ir po Antrojo pasaulinio karo.

Anot filosofo, kažkodėl politikai nutyli, kad po 1990 m. emigruoti nusprendę Lietuvos piliečiai turėjo galimybę tokį sprendimą priimti kaip laisvi žmonės, o 1940 m. mūsų šalies piliečiai buvo atsidūrę agresijos ir okupacijos akivaizdoje.

Korporacijoms parankūs „išvietinti“ žmonės

Kalbėdamas apie emigracijos priežastis, V. Radžvilas atkreipė dėmesį ir į pasaulines šių dienų tendencijas, kai daugeliui stambių verslo korporacijų labai parankūs vadinamieji išvietinti, dėl daugiau eurų ar dolerių pasiryžę nors ir į pasaulio kraštą kraustytis žmonės.

„Nieko nepadarysi, tokie visuotinės globalizacijos dėsniai.  Bet vis dėlto visiems žmonėms reikalinga pasaulio vieta, kurioje jie jaustųsi saugūs, kur būtų patenkinami jų poreikiai. Todėl dar ir šios aplinkybės lemia, kad skatinamas daugialypės pilietybės institutas. Todėl, jei bus įteisinta dviguba pilietybė, tai Lietuvos pilietybė reikš ne daugiau nei sovietmečiu reiškė sovietinių socialistinių respublikų pilietybė. Kitaip tariant, bus išplaunama pilietybės instituto reikšmė ir supratimas“, – įsitikinęs V. Radžvilas.

Jis svarstė, kad, įteisinus dvigubą pilietybę, jos siekti galės bet kokius motyvus turintys ir – nebūtinai naudingus Lietuvai – asmenys.

Filosofas neatmetė galimybės, kad gali ateiti diena X, kai, pavyzdžiui, Rusijai parūps ginti Lietuvoje savo piliečius nuo diskriminacijos ar hipotetinio persekiojimo, kas jau ne kartą yra buvę buvusios SSRS teritorijoje.

Susiję

Vytautas Radžvilas 4179097337309809204

Rašyti komentarą

 1. Anonimiškas2017-04-18 15:32

  Teisingas logiškas pastebėjimas, maišalynė niekada nieko gero neatneša nebent sprogimą.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Anonimiškas2017-04-18 23:00

  Teisingai pastebėta ir dėl Rusijos. Jei dauguma Lietuvoj gyvenančių rusų tautybės žmonių( Nebūtinai ir rusų tautybės gali būti ir lietuvių ar bet kokios) tokiu būdu pasidarys Lietuvos-Rusijos piliečiais.Tada Rusijai bus labai nesunku rasti pretekstą atvažiuoti savo piliečių ginti.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Oponentai gali prieštarauti, kad daugybinė pilietybė numatoma tik sajūzo ir NATO narių piliečiams - bet čia tokia akivaizdi diskriminacija, kad tik laiko klausimas, kada kuris nors iš viršnacionalinių teismų lieps tą "klaidą" ištaisyti. Be to - koks skirtumas tarp penktakoloninio Rusijos-Lietuvos piliečio ir penktakoloninio Lenkijos-Lietuvos piliečio?

   Panaikinti
 3. Anonimiškas2017-04-18 23:48

  Ne viskas čia taip paprasta. Del dvigubos pilietybės, aišku, reikės nemažai pasukti galvas, bet tai iš tiesų aktualus klausimas. O teisinių pretekstų rasti dvigubos pilietybės limitams netrūksta. Čia reikia pastudijuoti Britų Sandraugos praktiką. Kaip tik NATO šiuo metu yra prioritetinė sąvoka, nes jei ne NATO, tai kažin ar būtų mūsų tinklalapis.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Anonimiškas2017-04-18 23:55

  Palaukite, EUREKA!!! Lietuvos pilietybė ir ES pilietybė? Tai ir yra dviguba pilietybė, todėl apie jokią diskriminaciją jokioms nacionalinėms grupėms negali būti ir kalbos - argi ne taip? O daugybinė pilietybė - tai ir NATO pilietybė. Reikalingi kai kurie straipsnių papildymai su mūsų sąjungininkais - ir to visiškai pakaks.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Na, šito "sajūz nerušymy" politbiuras tikrai apie sajūzinę pilietybę kliedi, kad ir kokia tai šyza būtų - bet NATO pilietybė??? Rimtai? Tada ir apie kokią nors PPO pilietybę reiktų kalbėti - ir šiaip, negi maža organizacijų pasauly? :)

   Panaikinti
 5. Rimantas Petrikas

  Manytina - dviguba, triguba ar dešimteriopa pilietybė, nei per plauką nesumažins emigracijos ir kaip tai galėtų atsitikti, kad du pasai žmogaus kišenėje jį skatintų grįžti į skurdo ir neteisybės šalį? O kad aukštos kvalifikacijos kitataučiai puls į išvykusių kvalifikuotų piliečių vietas - absurdų absurdas. Čia niekam nesaugu nei saviems, nei kitataučiams, netgi juodadarbiams - nėra teisėtvarkos, nėra ir valstybingumo, nėra valstybės stogo saugančio pilietį nuo Klano įnorių. Visų pirma valstybėje reiktų atstatyti ko-laboranto sugriautą teisėtvarką ir teisingumo sampratą, tai yra - nebesityčioti iš žmonių. Kiekvienos valstybės ekonomikai - teisėtvarką ir yra privataus kapitalo pamatas, verslo investicijų pagrindas ir apsauga. Koks kvailys investuos nors eurą į valstybę, kurioje oficialūs vadovai klykia, kad Lietuvą rusai puola? Kas savo nuosavas lėšas investuos į šalį, kurioje teisėtvarka nesaugo investicijų, o per - investuoja į savo užpakalines kišenes? Visų pirma reikia sustabdyti oficialų privačių antstolių plėšikavimą valstybėje. Kol Lietuvoje bus korumpuota valdžia, prokuratūra, teismai savaime ir vaikui aišku, kad jokios emigracijos su daugybine pilietybe niekas nesustabdys. Su trim pasais kišenėje ekonomikos neatgaivinsi, investicijų neprisišauksi, naujų darbo vietų nesukursi. Daugybinės pilietybės įteisinimo blefas, tai jau nuoseklus ir jau daugumai matomas tautos genocido akto tęsinys ir jis vykdomas dėl absurdiškai niekingų tikslų net tiems, kurie tikisi iš šios nusikalstamos veikos prieš mūsų seną ir garbingą tautą šviesios savo tautos ateities.

  AtsakytiPanaikinti
 6. Rimantas Petrikas

  ŽINGSNIS SKIRTAS SUSITAIKYMUI SU TAUTA

  Puiku, kad mes susimastėm apie emigraciją, bet daliniai sprendimai nėra išeitis iš radikalios situacijos, kurioje atsidūrusi Lietuvos valstybė.

  Kad žmonės grįžtų į tėvynę manytina, visų pirma būtina pažaboti antstolių veiklą nes viena iš pagrindinių emigracijos priežasčių yra ne mūsų piliečių skolos, o Civilinio proceso kodekse numatyti šių skolų išieškojimo terminai ir skubiausiai juos reikia peržiūrėti. Na kodėl žmogus skolą turi atiduoti tuoj pat arba rytoj? Kaip pavyzdį rašau: kodėl 1000 eurų žmogaus skola negalėtų būti išdėstyta metams, 2000 eurų skola 2 metams ir taip t.t?

  Tai būtų nepaprasti lengva pasiekti - išdėstyti skolas ilgesniam gražinimo terminui, privačių antstolių kontorų funkcijas perdavus Valstybinei mokesčių inspekcijai prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos, kuri ir šiandien jau turi įsivedusi svertus ir kontroliuoja skolų išieškojimo procesą?

  Privačių antstolių oficialus lupikavimas valstybėje vykdomas niekuo nepagrįstais - išlaužtais iš piršto, hipotetiniais jų darbo užmokesčio paskaičiavimais ir vien tik fizinių asmenų praturtėjimo sąskaita Civiliniam kodekse yra pagrįsti skolų išieškojimo terminai - tuoj pat arba jei gausi įrodymą kurio turinčiam skolų neįmanoma gauti, po 6 mėnesių. Tai yra nedidelio skaičiaus fizinių asmenų neadekvatus atliktam darbui uždarbis yra pagrindinė šiandienė Lietuvos demografinės padėties priežastis. Be to būtina esant tokiai milžiniškai emigracijai valstybėje, įstatymu visiškai uždrausti antstoliams parduoti paskutinį-jį žmogaus būstą.

  Perėmus privačių antstolių kontorų funkcijas Lietuvos valstybei, šiai nereikėtų niekur skubėti skolų išieškojimuose ir žmogus realiais terminais galėtų jas lengvai atiduoti. Daugybė mūsų piliečių emigruoja ir vien dėl to, kad čia - skurdo pakalnėje turi nepakeliamų skolų ir dirbdami už minimumą nebegali jų tuoj pat atiduoti.

  Vargo skolos ir privačių antstolių turtas įgytas parceliuojant žmonių viso gyvenimo triūsą už grašius - sėja neviltį, griauna šeimas, varo tautiečius iš tėvynės ieškotis teisingesnio duonos kąsnio.

  Valstybė ir jos valdantieji savo neracionaliais sprendimais ir sukūrė skurstančių, emigruojančių armiją, todėl valstybė stabdydama emigraciją ir turėtų prisiimti prievolę padėti atiduoti skolas, išdėstydama jų grąžinimą realiems periodams.

  Rasa Dasira rašo: Oi, oi kokią skaudžią temą daugeliui lietuvių jūs čia palietėt Rimantai. Tos paskolos ir išvijo didžiulę dalį mūsų tautiečių.

  Ramūnas Jazdauskas rašo: Būtent, antstoliai ir varo visus darbingus į emigracija, nes 1000 euru skola, ne-detalizuojama, o per antstolius išauga iki 3000, apribojant tau, bet kokias gyvenimo galimybes. Dažnai atimant visiškai visas pajamas nežiūrint, kad tau priklauso pragyvenimui.

  Arvydas Ugenskis rašo: Dar reiktų atšaukti liberalo Šimašiaus, buvusio teisingumo ministro, įsakymą pagal kurį bankai pardavę klientų įkeistą turtą ir neatgavę savo pinigų, turi teisę toliau piliečius smaugti atsiimant neatgautus pinigus. Nors jų pačių nekilnojamojo turto vertintojai tą turtą vertino ir rizika turėtų gulti išimtinai ant banko pečių, kaip visame pasaulyje.

  AtsakytiPanaikinti
 7. Anonimiškas2017-04-19 10:29

  "Del dvigubos pilietybės, aišku, reikės nemažai pasukti galvas, bet tai iš tiesų aktualus klausimas" citata.
  Jeigu dviguba pilietybė yra "aktuali" tai tada aktuali ir dvipatystė.
  Bus lygiai tas pats: vienai žmonai vyras uždirbs pinigus, išneš šiukšles ir atliks pareigą, o kita laistys kvietkelį ir ilgesingai žiūrės pro langelį.

  AtsakytiPanaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

PRISIJUNKITE

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item