G. Landsbergio konservatoriai privalės balsuoti taip, kaip pasakys partijos vyresnybė

Propatria.lt nuotrauka Konservatoriai didžiuojasi savo demokratija. Buvęs šios partijos lyderis Andrius Kubilius kadaise pasiūlė part...

Propatria.lt nuotrauka
Konservatoriai didžiuojasi savo demokratija. Buvęs šios partijos lyderis Andrius Kubilius kadaise pasiūlė partijai rinkti pirmininką visuotiniuose rinkimuose ir populiariai pavadino tai „demokratijos švente“.

Esamas lyderis Gabrielius Landsbergis pasiūlė demokratiją plėsti dar labiau – pirmininką ir kandidatus prezidento, mero, Europos Parlamento nario ar parlamentaro, renkamo vienmandatėje apygardoje, pareigoms parinkti nepaisant partinio bilieto – ateityje balsuoti šiais klausimais galės ir partijai nepriklausantys nariai.

Tačiau demokratizacijos procesas Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų gretose turi ir kitų atspalvių. Partijos nariai įpareigojami privalomai balsuoti ir viešai pasisakyti taip, kaip tai nurodo partijos prezidiumas arba taryba.

Pavyzdžiui, Priežiūros komitetas yra kiek anksčiau išaiškinęs, o komiteto išaiškinimas tampa sudėtine įstatų dalimi, kad partijos nariai privalo laikytis prezidiumo ar tarybos priesakų ir negali dangstytis laisvu Seimo nario mandatu balsuodami ar pasisakydami prieš partijos valią. Priešingu atveju, jie rizikuoja būti baudžiami partijoje, kraštutiniu atveju net pašalinami iš organizacijos.

Tai susiję su buvusia situacija, kai du konservatorių nariai – Vida Marija Čigriejienė ir Arimantas Dumčius – palaikė socialdemokratų biudžeto projektą, nors konservatoriai buvo nutarę balsuoti prieš jį.

Apie tai neseniai vykusiame suvažiavime kalbėjo Priežiūros komiteto pirmininkas Valdas Benkunskas, pabrėždamas, kad tokia tvarka galioja ne tik Seimo nariams, bet ir savivaldybių tarybų atstovams, merams ir kitiems konservatoriams, užimantiems viešas pareigas.

Pasak V. Benkunsko, ateityje konservatoriai apskritai planuoja visiškai reformuoti įstatus ir įrašyti Priežiūros komiteto išaiškinimus „juodu ant balto“. Įstatai registruojami Teisingumo ministerijoje ir neturi prieštarauti Lietuvos įstatymams.

V. Sinkevičius: taip Seimo narys yra spaudžiamas

Mykolo Romerio universiteto profesorius, konstitucinės teisės specialistas Vytautas Sinkevičius abejoja, ar tai nėra Seimo nario spaudimas. Vienaip ar kitaip, jei Seimo narys balsuodamas nesutinka vadovautis partijos nurodymu, jam gresia net pašalinimas iš partijos. Politikui tai didelis praradimas, mat be partijos paramos jam sunkiau dalyvauti rinkimuose, sumažėja tikimybė užimti svarbias pareigas.

„Turėtume matyti du aspektus: Konstitucinis Teismas yra išaiškinęs, kad laisvas Seimo nario mandatas Konstitucijoje numatytas tam, kad Seimo narys atstovautų ne kokiais nors vienai politinei partijai, grupei ar rinkėjų daliai, bet atstovautų visai tautai. Kitaip tariant, Seimo narys yra tautos atstovas ir jis turi turėti laisvą mandatą, kad galėtų reikšti visos visuomenės, visos tautos interesą“, - sako profesorius.

Pasak V. Sinkevičiaus, Seimo narys negali būti saistomas jokių įsipareigojimų: draudžiama jam duoti pavedimus, nurodyti ar spausti, kaip balsuoti.

Kitas aspektas, kad Seimo narys ar šiaip politikas į partiją stoja laisva valia. Tai reiškia, kad jis sutinka su partijos požiūriu, ideologija bei siekiamais tikslais. Kai kyla konfliktas – Seimo nario nuomonė yra priešinga partijos nuomonei – parlamentarui tenka apsispręsti: jeigu jam partijos ideologija ar tikslai yra nepriimtini, jis turi galimybę pasitraukti.

„Bet ar galima bausti asmenį už tai, kad jis įgyvendina Konstitucijoje jam nustatytą teisę – būti visos tautos atstovu ir turėti laisvą mandatą? Aš manyčiau, kad iš Konstitucijos nekyla, jog Seimo narys už tai galėtų būti baudžiamas. Matote, vienaip ar kitaip, Seimo narys tada yra spaudžiamas, jam daromas spaudimas, jis raginamas vienaip ar kitaip balsuoti ir turi paklusti partijos nurodymams, o ne savo sąžinei. Tačiau Seimo narys turi vadovautis trimis dalykais: Konstitucija, valstybės interesais ir savo sąžine. Konstitucijoje nėra parašyta, kad jis turi vadovautis partijos nurodymais“, - sako V. Sinkevičius.


Susiję

Politika 6722580275371023644

Rašyti komentarą

 1. Anūkas, beje, sau į pavaduotojus išsirinko "pagarsėjusį" Bužinską: http://www.tiesos.lt/index.php/tinklarastis/straipsnis/naujieji-valstybes-vadeliotojai

  AtsakytiPanaikinti
 2. Nežiniukas2017-03-08 21:17

  Šiaip bėda yra kur kas didesnė, nei tas komandavimas partiniam Seimo nariui.

  Nors viską puikiai išaiškino profesorius V. Sinkevičius, bet blogybė yra kitur.

  1. Yra pažeistas principas - vienas rinkėjas, vienas balsas. Taigi, rinkėjas turi du balsus. Todėl turėtų būti balsuojama arba už atskirus kandidatus, arba už partijos parinktus kandidatus.
  2. Dabartinė rinkimų sistema aiškiai proteguoja partijas, sudarydama diskriminacines sąlygas nepartiniams kandidatams. T.y. partinis kandidatas gali eiti tiek vienmandatėje, tiek partiniuose sąrašuose. Būtent tai ir sąlygojo, kad Lietuvą vis labiau atstovauja ne asmuo, o partija. Tai, kaip žinia daugiau ar mažiau kvepia netolimais laikais. Todėl turėtų kandidatas apsispręsti ar jis kandidatuoja vienmandatėje, ar partiniuose sąrašuose, bet ne abiejuose iš karto. Arba nepartinius kandidatus vienmandatėje apylinkėje automatiškai įrašyti į nepartinių bloką už kurį irgi būtų balsuojama šalia partinių sąrašų (nors šis siūlymas nėra praktiškas. Labiau praktiškas yra pasirinkimas kur kandidatuoti).

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Taip, kaip pastebėjo toks dr. Jonas Ramanauskas, šitaip pažeidžiamas LR Konstitucijos 55 straipsnis ("Seimą sudaro Tautos atstovai - 141 Seimo narys, kurie renkami ketveriems metams remiantis visuotine, lygia, tiesiogine rinkimų teise ir slaptu balsavimu.", nes tokiu būdu ta teisė niekaip nėra lygi. Be to, partijos rinkimų kampanijai gauna finansavimą iš mokesčių mokėtojų (čia irgi įdomus variantas - žmonės patys susimoka už tai, kad kandidatai jiems reklamuotųsi :)), o nepartiniai viską dengia iš savo kišenės.
   O grįžtant prie to komandavimo: reikalas tas, kad šitie "konservatoriai" nėra vienalytė partija - pvz. prieš rinkimus bent keli kažkodėl į mano pašto dėžutę rašę libkonų kandidatai prisistatė kaip krikščioniškų vertybių gynėjai (spėju, iš krikdemų sparno buvo). Tarkim, žmogelis patiki ir už juos nubalsuoja, jie išrenkami - o Anūkas jiems liepia balsuoti už pederastų santuokas, nes reikia ne "pagal sąžinę", o "pagal partijos liniją". Taigi, rinkėjas apgaunamas.

   Panaikinti
  2. Anonimiškas2017-03-10 09:39

   Praktiškiausias variantas panaikinti galimybę kandidatuoti 2-uose rinkimuose yra panaikinti 2-us rinkimus. Palikus tik proporcinius rinkimus, neliktų nei dvigubo kandidatavimo, nei kokio nepartinių diskriminavimo. Aišku, pereinant prie kelių geografinių apygardų, atšaukiant balsavimą už 1 sąrašą ir suteikiant teisę rinkėjams laisvai paskirstyti savo 5 balsus kandidatams, neverčiant visų 5 balsų atiduoti vienos partijos kandidatams.

   Panaikinti
  3. Visos šitos, neva, mūsų partijos, tai tik maskaradas - gaidžiai, kuriuos sukčių (tik oficialiai neegzistuojančios - niekaip neįformintos) sukčių grupuotės priverčia peštis tarpusavyje. Liaudis užimama demokratijos spektaklio peržiūrom, o tuo tarpu sukčiai sau tvarkosi, kaip tinkami. Kaip jiems tas pavyksta? - O gi, į visas tas partijėles infiltruojant savus statytinius. Ir tinkama priemonė tam - ta pati vien tik vaidinama "demokratija" - sudirbant nepaklusnius kandidatus ir liaupsinant sutinkančius kolobaruoti. Tas daroma visais, tik taip vadinamais nepriklausomais masinio informavimo kanalais. Praktiškai, jie nepriklauso tik valstybei, kuri nebeturi teisės jais disponuoti.

   Panaikinti
  4. Anonimiškas2017-03-12 18:49

   Pamatysim, kaip jie siūlys keisti rinkimų įstatymą įvedant tuos "open primaries". Vienintelis įmanomas atvejis - kad "primaries" prižiūrės ir balsus skaičiuos oficialios rinkimų komisijos, o nebe partinės komisijos. Tai pirmas žingsnis. Ar partija norės "open primaries" ar "closed primaries", antraeilis klausimas. Bet kuriuo atveju, kažkas turi prižiūrėti, kad rinkėjas užsiregistruotų tik kažkurios vienos partijos "primaries".

   Panaikinti
 3. Kažkaip liūdna, kad partija už kurią balsuodavai, taip išsigimsta ...

  AtsakytiPanaikinti
 4. Anonimiškas2017-03-09 21:58

  Jaunėlis aišku ne senelis, senais laikais sudėtingus dalykus spręsdavo žiniai, kurie jauni tikrai nebuvo, jaunoj galvoje visada vėjas švilpia.

  AtsakytiPanaikinti
 5. Anonimiškas2017-03-09 22:31

  Gabrielius pergyveno, kad "valstiečiai" balsuos kaip Ramūnas pasakys. Juokinga, pikta, graudu

  AtsakytiPanaikinti
 6. Balsuos taip "kaip pasakys partijos vyresnybė". O tai kuriems galams tada išvis tas balsavimas?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Sakyč, labai logiškas klausimas. Iš tikrųjų - būtų lygiai tas pats, jei vienas Anūkas mygtukus spaudytų - ir pigiau, ir daug paprasčiau. :)

   Panaikinti
  2. Anonimiškas2017-03-13 01:34

   Jei visos partijos vadovautųsi tokiu principu, tai tuomet Seime užtektų palikti tik partijų tarybų narius, ir jie balsuotų už visą partiją. Šitaip būtų sutaupyta daug mokesčių mokėtojų pinigų.

   Panaikinti
 7. Anonimiškas2017-03-10 18:24

  Keiskit supratimą, partija jums ne balaganas o komanda,kas būtų jei krepšininkai mėtytu į savo krepšį,ar išloši tada?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Ne, tai ir sakau: jeigu Vadas liepia - tai kokia dar sąžinė? Viskas Partijai, viskas Vadui, viskas Pergalei!

   Panaikinti
 8. Anonimiškas2017-03-10 21:04

  Šitas pacukas į fiurerius taikosi. Matyt, ne už kalnų ir fašizmas...

  AtsakytiPanaikinti
 9. Anonimiškas2017-03-12 23:29

  Per daug ofšorinio politikavimo ir per mažai praktinės ekonominės veiklos. TS-LKD jau seniai turėjo matyti, ka Uspaskichas ir Karbauskis veikia Lietuvos provincijose. O esant mažoritarinei rinkimų sistemai, tai ir suveikė.

  AtsakytiPanaikinti

Pastaba: tik šio tinklaraščio narys gali skelbti komentarus.

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

PRISIJUNKITE

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item