Algimantas Zolubas. Antisemitizmo skatinimo vajus tęsiasi

Kaip skelbia žiniasklaida, Lenkijoje padaugėjo antisemitizmo apraiškų. Varšuvos universiteto tyrimų centras nustatė, kad 2014–2016 metais...

Kaip skelbia žiniasklaida, Lenkijoje padaugėjo antisemitizmo apraiškų. Varšuvos universiteto tyrimų centras nustatė, kad 2014–2016 metais padidėjo tolerancija kalboms, kurstančioms neapykantą žydams. Tai ypač būdinga jauniems lenkams, interneto vartotojams. Šį tyrimą atliekant buvę apklausta 1000 suaugusiųjų ir 700 jaunuolių. Tik 23 proc. apklaustų lenkų prisipažino teigiamai vertinantys žydų tautybės žmones. 2015 metais šis skaičius buvo penkiais procentiniais punktais didesnis. Tyrimo autoriai tolerancijos antisemitizmui augimą sieja su islamofobijos paaštrėjimu ir didesniu nusiteikimu prieš migrantus. Varšuvos universiteto mokslininkai padarė išvadą, kad musulmonų baimė, kilusi 2014–2016 metais, dar pakurstė žmonių nusistatymą prieš žydus. Tai nepriklauso nuo jų amžiaus ar politinių pažiūrų. Tyrimas rodo, kad 2016 metais 37 proc. apklaustųjų išreiškė neigiamą požiūrį į žydus, o pernai tokių žmonių buvo 32 procentai. Daugiau kaip pusė (56 proc.) respondentų teigė, kad nepriimtų į savo šeimą žydo. Tai 10 proc. daugiau negu 2014-aisiais. Apie trečdalį apklaustųjų tvirtino, kad jie nenorėtų gyventi žydų kaimynystėje. Apie 11 proc. suaugusiųjų ir 24 proc. jaunesnių lenkų prisipažino retkarčiais pasisakantys prieš žydus.

Antisemitizmo apraiškų padaugėjimo susiejimas su islamofobija, regis, neturi pagrindo, nes žydams islamas tiek pat artimas kaip lenkams budizmas, todėl kaltinti žydus islamo plėtra Lenkijoje turėtų būti absurdiška.

Jei čia pat palyginimui padarytume apklausą Lietuvoje, įtariu, kad gautume panašius rezultatus, nors čia islamofobijos apraiškų neteko girdėti. Priežasties reikėtų ieškoti kitur.

Pastaruoju metu žiniasklaida, tarsi gardžiuodamasi savinieka, skelbia vis naujus rašinius, kaip lietuviai kolaboravo su naciais, kaip išduodavo bei žudė žydus, kaip grobstė jų turtą. Nors žinotina, jog tie vagys nebuvo nacionalistai, jog ir į Sibirą ištremtų lietuvių turtu nesibjaurėjo, jog jie drauge buvo entuziastingas stribų rezervas. Pasiskaičius tų rašinių komentarus, rasime pakankamai ir antisemitinių, deja, išprovokuotų. Antai Rūtos Vanagaitės knyga jau pačiu provokuojančiu pavadinimu „Mūsiškiai“ skatino lieti neadekvačias tiek dėl antraštės, tiek dėl turinio emocijas. Neseniai aktyviai viešintos žinios, interviu, reportažai apie „pasaulinį sąskrydį“ Molėtuose, primenant, kaip lietuviai (molėtiškiai) žudė ir naikino žydus. Panašų „sąskrydį“ Veliučionyse netoli Vilniaus vėl skelbė Rūta Vanagaitė. Ar tai tautos kaltės išpažinimo bei  atgailos apeigos, ar tautinio kiršinimo vajaus sudedamoji dalis? Tarsi mūsų kiršintojams neaišku, kad ne Lietuva vykdė tuos nusikaltimus, nes mūsų valstybė buvo okupuota vokiečių nacių ir tik okupacinei valdžiai verčiant būta talkininkų iš lietuvių, lenkų, rusų ir net žydų pusės. Todėl po panašių rašinių ar akcijų pasipila komentarai, tarp kurių pakanka antisemitinių ir net teisėsaugos dėmesio vertų. Panaši padėtis Lenkijoje, todėl ir vertinimai atitinkami.

Paskutiniojoje Virginijaus Savukyno, LRT televizijos laidoje „Istorijos detektyvai“ buvo pristatyta Arkadijaus Vinokuro knyga „Mes nežudėme“. Kalbintas knygos autorius pasakojo, kaip jis apklausinėjo žydšaudžių vaikus bei anūkus dėl holokausto vertinimo. Jis perskaitęs 426 LAT Aukščiausiojo teismo nutartis ir 75 tomus baudžiamųjų sovietinių metų bylų, iš jų atrinkęs 35, su kuriomis susijusius holokausto dalyvių artimuosius ir kalbinęs. Ar autoriaus siekis buvo nuoširdžiai užjausti nekaltus holokausto dalyvių artimuosius? Tai labiau panašu į keršto siekį tiems artimiesiems, kad jie ir kiti žinotų, jog jo tėvas ar senelis buvo žydšaudys. Juk A. Vinokuro interviu su vaikais, vaikaičiais yra autentiškas KGB persekiojimams. Ko nepadarė sovietai, dabar daro Vinokuras su Savukynu.

Dera užjausti autorių dėl jo šeimos tragiško likimo, tačiau ar žuvusiųjų atmintį p. Vinokuras savo knyga įamžino, ar tik esmingai prisidėjo prie besitęsiančio antisemitizmo skatinimo vajaus? Skaitytojas nesunkiai ras delfi.lt, 15 min.lt interviu (Arkadijus Vinokuras: Holokausto vykdytojų palikuonys – irgi aukos), kurio komentaruose pakankamai antisemitinių pasisakymų, nes Vinokuras kagėbistiniu būdu galimai prievartavo žydšaudžių palikuonius. Kita vertus, sukeltas šaršalas komentaruose - gera dirva antisemitizmo provokatoriams kedenti juos, rodyti, kokie antisemitai tie lietuviai.

Išvešėjęs lietuvių kaltintojų žydšaudyste vajus – bevaisis, jis tik kiršina, provokuoja antisemitizmą. Bet juk tai gali būti zadanija (užduotis) – sukelti neįmanomą sugyventi atmosferą, juolab kokius išpuolius. Nejaugi zadanijos vykdytojai nenutuokia kokios nedraugiškos šalies užduotį vykdo? Patys ir per draugiškos šalies nedraugišką „žydšaudžių medžiotoją“.

Žydiškos ar kitokios kilmės Lietuvos piliečiai turi būti vertinami vienodai kaip lietuviškos kilmės lietuviai, todėl kiršinimus, nesantaikos provokavimus būtina atpažinti, juos pasmerkti.


Susiję

Politika 2471708269246649278

Rašyti komentarą

 1. Straipsnis teisingas, bet yra keletas punktų. Pirma, autoriui nederėtų vartoti "progresyviųjų" naujakalbės - turiu omenyje "islamofobiją". Tai multi-kulti entuziastų sukurpta etiketė, siekiant pavaizduoti prieš nelegalų importą nusistačiusius žmones kaip liguistai ir nepagrįstai bijančius islamo. Jei taip būtų, totorių trobos jau būtų supleškėjusios.
  Antra, nesantaikos provokavimus būtina ne tik "atpažinti, juos pasmerkti", bet ir tuos provokatorius bausti. Griežtai. Kad bausmės baimė nusvertų iš kurstymo gaunamą naudą - kitaip jie nesustos.
  O dėl "zadanijos" - manau, puikiai supranta. Ir ne tik supranta, bet ir apčiuopiamos "paramos" gauna. Tik abejoju, ar vien iš tos "nedraugiškos šalies" - pilna žydų organizacijų, iš antisemitizmo kurstymo gaunančių finansinę ir ideologinę naudą ar apskritai iš to išsilaikančių (pvz. "anti-defamation league", "defending history", didele dalimi - Vyzentalio centras).

  AtsakytiPanaikinti
 2. Anonimiškas2017-01-27 18:02

  Daug suinteresuotu sukti malūną, iš kurio byra babkės.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Manau, minėtas antisemitizmo provokavimas iš tikrųjų yra nukreiptas prieš Izraelį. Izraelio padėtis sunki ir toliau sunkėja, atsižvelgiant į tai, kas vyksta jo pašonėje; Vakarų pasaulyje Izraelis paramą jau faktiškai yra praradęs - leftistai reiškia simpatijas palestiniečiams ir musulmonams apskrtitai, o mūsų regione tautos erzinamos nuolatiniais raginimais prisiimti kaltę dėl Holokausto ir išmokėti kompensacijas įvairioms abejotino skaidrumo oranizacijoms. Aišku, dėl šito žydai, į kuriuos sovietmečiu buvo žiūrima palankiai, kaip į nelaimės brolius bei natūralius sąjungininkus, tampa dirginančia ašaka gerklėje. Tai naudinga pirmiausia fondų čiulpikams, bet dar didesnę naudą gauna arabai ir jų nuolatinė sąjungininkė Rusija, kuri neatleido ir neatleis Izraleliui už jo sąjungą su JAV. Kuriama atmosfera kurioje arabai ne tik galėtų pulti Izraelį ir sunaikinti žydų valstybę su visais jos gyventojais, bet ir gautų tam moralinį NATO sudarnačių šalių palaikymą ar bent jau užsitikrintų šių šalių visuomenių ir vyriausybių abejungumą tokio karo aveju. Kol kas arabų ir apskritai musulmonų paaulis vis dar užsiėmęs vidaus konfliktais, bet aiškėja tendencija, kad valstybės ir jėgos, galiličios pridaryti Izraeliui rimtų bėdų, šiose vidaus rietenose tik grūdinasi ir stiprėja, o JAV ir NATO stiprėja pagunda palikti šį regioną jo paties likimui. Vienžo, Izralelio padėtis rimta, ir jeigu Mosadas nori užtikrinti savo valstybės išlikimą, tai jam pirmiausiai reikia imtis priemonių prieš visokius Zurofus bei rabinus-virgulininkus, nes labai greitai jam gali prireikti moralinės (ir ne tik) paramos, kurią bus pajėgios suteikti tik CRE tautinės valstybės. Vakarų Europa šoks (jau dabar šoka) pagal musulmonų imigrantų dūdelę, o JAV tendenticios irgi lieka neaiškios, nors prezidentas Trumpas teikia vilčių, kad dar ne viskas prarasta.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Kažkiek suprantu nuogąstavimus, bet:
   KAS knisa visiems protą "nuolatiniais raginimais prisiimti kaltę dėl Holokausto ir išmokėti kompensacijas įvairioms abejotino skaidrumo organizacijoms"? KAS provokuoja tą "antisemitizmą"? KAS yra tie "fondų čiulpikai"? visus nervina KSA nuolatiniais raginimais prisiimti kaltę dėl Holokausto ir išmokėti kompensacijas, jeknas ski "įvairioms abejotino skaidrumo oran
   s";)

   Panaikinti
 4. Anonimiškas2017-01-28 05:46

  Tas "anti" skatinimas ir vajus jau tesiasi senokai. Tiksliau , nuo 91-uju kai susikure "nepriklausoama" spauda. Paaiskinima kodel jis toks gajus ne taip sunku rasti prisiminus ta dar romenu viespatavimo laikais paplitusi klausima- kam tai naudinga?
  Siaip jau bet koks kaltinimas yra naudingas tuo kad pakelia kaltintoja I zymmiai aukstesne moraline pozicija. Jis "zaidzia" tikrais koziriais ir gali menkinti priesininka nesivarzydamas.
  Ta zaidima tie visi vynokurai ir vykdo.
  Ju nelaimei ilgai tokia apgaule negali testis, anksciau at veliau tai tampa aisku daugumai jei ne visiems.
  Tai ypac akyvaizdu pono Vynokuro atveju.

  AtsakytiPanaikinti
 5. Dėl antisemitizmo apie 80 proc. kalti patys žydai.

  AtsakytiPanaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

SKAITYKITE

KVIEČIAME ĮSIGYTI!

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item