Vytautas Daujotis: „Duokit žmogų, VSD pažymą pritaikysime“

T.Vinicko nuotrauka Slaptosios jėgos struktūrų pažymos iki šiol buvo naudojamos kaip šantažo priemonė ar įrankis nuo valdžios nušalinti...

T.Vinicko nuotrauka
Slaptosios jėgos struktūrų pažymos iki šiol buvo naudojamos kaip šantažo priemonė ar įrankis nuo valdžios nušalinti arba prie jos neprileisti neįtinkančius asmenis. Konservatorių pirmininkas Gabrielius Landsbergis nori žengti dar toliau - nori slaptų VSD pažymų apie politikus, kuriems Tauta suteikė įgaliojimus burti valdančiąją koaliciją. Apie tai - pokalbis su Vilniaus universiteto profesoriumi Vytautu Daujočiu. 

- Konservatorių partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis iškėlė reikalavimą, kad partijų atstovai, prieš pasirašydami valdančiosios koalicijos sutartį, pereitų Valstybės saugumo departamento „filtrą“. Ar tai reiškia, kad slaptomis pažymomis jau bus nulemiama ir tai, kas gali sudaryti koaliciją ir kas negali? 

- Esu įsitikinęs, kad to siekiama, nors tai ir yra antikonstituciška.

- Slaptomis pažymomis bus kvestionuojama Tautos valia?

- Taip, nors tai yra neteisėta. Pavyzdžiui, žmonės balsavo už „valstiečius“, jais pasitikėjo, todėl jų valia turi būti gerbiama. Be to, jei specialiosios tarnybos turi ką nors prieš išrinktus Seimo narius, tai turėjo būti jau anksčiau paviešinta - kad rinkėjai galėtų teisingai pasirinkti. Na, neatmeskime varianto, kuris, beje, būna labai retai, kad kažkas „išlindo“ tik dabar. Bet tokiu atveju rinkėjai turi žinoti, kodėl vienas ar kitas jų pasirinktas politikas netinka. Negali būti jokių slaptų pažymų. Absurdas. Mūsų valstybėlė yra prikūrusi tiek slaptų pažymų, kurios tik šantažui naudojamos ar norint ką nors išguiti. Juk visiems aišku, kad jokių svarbių paslapčių Lietuva neturi, - nei atominio ginklo negaminame, nei raketų, bet kuriamas vaizdas, kad turime itin didelių paslapčių. O toks vaizdas kuriamas, kad būtų galima pateisinti slaptas pažymas, skirtas iš kelio pašalinti oponentus. Aišku, nesakau, kad viskas šimtu procentų tose pažymose yra netiesa.

- Prie slaptųjų pažymų jau esame pripratinti, tai jau vos ne norma tapo. Bet pirmą kartą, jas pasitelkiant, norima užginčyti rinkimų rezultatus...

- Jei taip atsitiktų, tai būtų dar vienas milžiniškas smūgis demokratijai. Tačiau tikiuosi, kad to neatsitiks. Manau, kad G.Landsbergis taip elgiasi, nes yra visiškai nepatyręs politikas, o bando žaisti suaugusiųjų žaidimus. Jis žino, kad yra slaptosios pažymos, todėl nori ir pats jomis pažaisti. Bet jei Vyriausioji rinkimų komisija ar kita institucija pasiduos ir pareikalaus tokios informacijos iš slaptųjų tarnybų apie koaliciją buriančius politikus, tai reikš, kad valstybė yra visiškai supuvusi.

Tada reikėtų „prašukuoti“ ir pačius konservatorius. Ir kiekvieną jų.

- Kodėl „nešukuojami“ visi konservatoriai, kai jų merams, net vienam iš buvusių lyderių Vitui Matuzui reiškiami kaltinimai? Viskas „nurašoma“ pavieniams tų partijų veikėjams.

- Kodėl specialiosioms tarnyboms neužkliūna konservatoriai? Jie save pateikia kaip valstybės gelbėtojus, o visi kiti esą yra netinkami. Be to, stebint prezidentės veiklą, akivaizdžiai matėsi, kad Andrius Kubilius jai buvo labai paklusnus, o prezidentė už tai globojo konservatorius, jie tapo prezidentine partija, nors Lietuvoje įstatymai tokios galimybės nenumato. O niekam ne paslaptis, kad Dalios Grybauskaitės rankose yra teisėsauga, jėgos struktūros, todėl ji turi galimybių globojamą partiją ginti ir „patvarkyti“ jos priešininkus.

- Tačiau tai juk apkaltos verti veiksmai.

- Daug kas pas mus verta apkaltos, jei labiau pasigilini, tačiau mes neturime susiformavusios valstybės, valdžios institucijos elgiasi kaip mafijinės struktūros. Jei žvelgtume plačiau, Lietuvoje turime tik fasadinę demokratiją ir nesiimama jokių priemonių tam pakeisti. Apie tai žino visos partijos, bet jos naudojasi tuo fasadiškumu saviems reikalams sutvarkyti. Tai viena iš didžiausių Lietuvos problemų, bet nė viena partija nekalba, kad mūsų demokratija fasadinė.

- „Tvarka ir teisingumas“ inicijavo parlamentinės tyrimo komisijos, kuri turėjo aiškintis, kas valdo specialiąsias tarnybas, kaip kurpiamos slaptos pažymos ir t.t., kūrimą...

- Deja, iniciatyvos niekas nepalaikė. Noriu dar atkreipti dėmesį į tai, kas dar iliustruoja, kad pas mus demokratija yra fasadinė, - aukščiausioji valdžia priklauso Konstituciniam Teismui. Jo sprendimas yra absoliučiai galutinis. Devyni žmonės, net nerinkti Tautos, yra kažkoks politbiuras, esantis aukščiau Seimo, aukščiau Vyriausybės.

- Ir aukščiau Konstitucijos.

- Ir aukščiau Konstitucijos, nes Konstitucija galioja taip, kaip jie pasako. 2000-aisiais Egidijus Kūris, tuometinis Konstitucinio Teismo pirmininkas, tiesiai pasakė, kad Konstitucija pagrindiniu šalies įstatymu buvo tik iki susikuriant Konstituciniam Teismui. Dabar tas popierius neaiškus, jį galima įvairiai traktuoti. Turiu tą E.Kūrio pranešimą, kuriame jis atvirai apie tai kalba. Apie tai, kad Tauta referendumu pritarė tam popieriui, kurio nesupranta ir kurį Konstitucinis Teismas paaiškina. Ir dar E.Kūris pasakė, kad Konstitucijos yra tiek, kiek jos išaiškina Konstitucinis Teismas. Išaiškinimai yra tikroji Konstitucija, o tas Tautos patvirtintas pradinis variantas tėra bevertis popiergalis.

- „Valstiečiai“ užsibrėžė tikslą Lietuvoje atkurti konstitucinę santvarką, valdžių pasidalijimo principą, nes dabar pernelyg daug galių, kaip ir pats minėjote, pasigrobė prezidentė, Konstitucinis Teismas. Gal būtent tai labiausiai kelia nerimą prezidentūrai ir jos globotiniams?

- Jei bus bandoma bent jau kažkiek tos demokratijos atkurti, pasipriešinimas bus didžiulis, bus naudojamos bet kokios priemonės, tarp kurių - ir slaptosios pažymos. Tačiau demokratijos atkūrimas yra labai ilgas procesas. Bet jis turi nuo kažko prasidėti. Deja, tos struktūros, kurios iš fasadinės demokratijos turi naudos, tam tikrai trukdys. Atkurti demokratiją bus ne lengviau nei išsiveržti iš SSRS glėbio, nes visas struktūras, grupuotes reikės nustumti nuo jų gero gyvenimo šaltinio.

- „Valstiečiai“ tvirtai laikosi pozicijos, jog koalicija turi būti kuriama vertybiniu pagrindu. Tačiau likusioms partijoms tai kelia siaubą.

- Aš rezervuotai žiūriu į Ramūno Karbauskio veiklą, bet kai jis sako, kad su kitomis partijomis į koaliciją jungsis vertybiniu pagrindu, o G.Landsbergis tuo piktinasi, tai jau visiškai sunkiai suvokiama. Vadinamieji politologai, kurie aptarnauja valdžią (aš juos vadinu rūmų politologais), stebisi, kad „valstiečiai“ nenori į koaliciją priimti liberalų. Bet juk jų ideologijos kardinaliai skiriasi, liberalai net yra už tai, kad absoliučiai niekas neturi būti reguliuojama valstybės. Tie vadinamieji politologai stebisi: kokios čia vertybinės nuostatos, kai „chebra“ atėjo „biznio varyti“. Tą pačią nuostatą reiškia ir G.Landsbergis, kuris visiškai negirdi R.Karbauskio argumentų ir stebisi, kodėl šis nenori koalicijoje kardinaliai priešingų vertybiniu požiūriu liberalų. Konservatoriai, kurie visada labiausiai deklaruodavo esanti vertybes ginanti partija, kažkodėl tas vertybes totaliai atmeta. G.Landsbergis, staigiai atėjęs į politinę areną, jau yra sugedęs.

Parengė Danas Nagelė


Susiję

Vytautas Daujotis 2488008141803244892

Rašyti komentarą

 1. Apskritai V.Daujotis teisingai sako. Turime gerbti daugumos rinkėjų valią. O G.Landsbergis visai silpnas čia atrodo. Velniam jam tų pažymų dabar prireikė.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2016-10-27 22:16

   Tai gi, šitas apuokas ir įkištas partijos vadovo vieton, kad jis nič nieko suprasti negali. Toks besąlygiškai vykdys, ką jam nurodys jo tautos vergvaldžiai įpratę žarijas žarstyti svetimomis rankomis.

   Panaikinti
 2. Anonimiškas2016-10-27 20:33

  Istorija žino,tautos valia džiaugsmingai išrinko Hitlerį, o vėliau nukentėjo, taip kad tauta ne visada gali būt teisi, bet bloga gali būt.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Teip - užtat reik neduot valios runkelems, a tai vel koki hitleriu išrinks. Valdže žino gereu! :)
   O jei rimtai - tuo metu ir toje situacijoje nieko geriau už Hitlerį tiesiog nebuvo, tad vokiečių pasirinkimas buvo visiškai logiškas ir protingas. Va, kad jie, nabagai, aiškiaregio savybių neturėjo - čia jau bėda. :)
   O klaidos tikimybė visada yra - tik kad suklys tauta, tikimybė GEROKAI mažesnė, palyginus su susireikšminusių valdžioje sėdinčių fruktų gaujos suklydimo (ar net tyčinio tautai kenksmingo, bet sau naudingo sprendimo) tikimybe.

   Panaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

SKAITYKITE

KVIEČIAME ĮSIGYTI!

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item