Egdūnas Račius: S.Huseino ar M.Kadafio sunaikinimas buvo didžiulė klaida

Dalinamės prof. Egdūno Račiaus pastebėjimais apie dabartinę padėtį Šiaurės Afrikoje ir Artimuosiuose Rytuose bei ateities perspektyvas. ...

Dalinamės prof. Egdūno Račiaus pastebėjimais apie dabartinę padėtį Šiaurės Afrikoje ir Artimuosiuose Rytuose bei ateities perspektyvas.

***

Pirmiausia reikia sau atsakyti į klausimą: ar dar gali atsikurti tokios nacionalinės valstybės kaip Sirijos Arabų Respublika ar Irako Respublika? Ko gero, daugelis pasakys, kad tokių valstybių jau nėra. Tačiau jau yra „de facto“ nepriklausoma Kurdistano valstybė. Taigi, apie kokios nors Irako Respublikos atkūrimą jau negali būti kalbos. Iš esmės ir Sirija jau nefunkcionuoja, tačiau turime toje teritorijoje Kalifatą. Kažin ar Damaske esanti valdžia gali ten suvienyti visą naciją ir atkurti valstybę. Libijoje yra seniai išsivaikščiojusios dalys - Tripolitanija ir Kirenaika.

Taigi, norint suvienyti šias teritorijas, turėtų būti labai valingas karinis judesys, kuris iš karto sujungtų tas žemes ir pavestų jas kažkam administruoti. Jeigu ten nebus JAV sausumos pajėgų, kurios galėtų tokį judesį atlikti, apie kokius nors vieningus valstybinius darinius būtų juokinga ir kalbėti... Juolab kad apie ryškius lyderius, asmenybes ar net aiškius stiprius blokus kalbėti ten netenka - nieko panašaus ten nėra. Kitaip tariant, vienintelis santykinis laimėtojas šioje situacijoje galėtų būti nebent tik Bašaras al Asadas.

Sadamo Huseino ar Muamaro Kadafio sunaikinimas buvo didžiulė klaida. Kodėl? Užduokime sau klausimą: ar iš Afrikos žmonės norėjo bėgti XX a. pabaigoje, XXI a. pradžioje? Atsakymas: žinoma, norėjo. Belieka prisiminti Ruandą ir daugybę kitų žlugusių Afrikos valstybių. Bet M.Kadafis labai griežtai kontroliavo bet kokį judėjimą per sienas, o išplaukti į Europą iš Libijos pusės buvo beveik neįmanoma. Ir tik žlugus Libijos valstybei tapo įmanoma šitaip masiškai judėti. Kitaip tariant, M.Kadafio pašalinimas reiškė valstybės žlugimą, nes iškart paaiškėjo, kad tokios nacijos kaip libiai tiesiog nėra ir ateityje nebus. O tai atitinkamai palengvino migraciją į Europą.

Bet dabar turime ten dar vieną problemą. Jau dabar buvusios Libijos teritorijoje yra susikaupę apie pusę milijono žmonių. O kadangi ten nėra laivų ir neįmanoma plaukti į Europą, tai tie žmonės dabar yra paversti vergais ir terorizuojami ten siautėjančių visų ginkluotų grupuočių. Ir tuo pačiu metu ten žmonės plūsta toliau, nes tikisi kaip nors patekti į Europą. Taigi, tame regione turime dar vieną tiksinčią bombą, galinčią sprogti dar didesnio masto migrantų krize.


Susiję

Pasaulis 2375415090032618174

Rašyti komentarą

 1. Anonimiškas2016-10-25 20:22

  Nieko sau - klaidos. Valstybių sugriovimas, tūkstančiai aukų, emigracinė katastrofa vos ne visame pasaulyje...

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2016-10-25 20:49

   Bijo iš darbo išlėkti Račius, todėl ir vartoja tokią politkorektišką leksiką. Visam pasauliui aišku, kad griovė ne naivuoliai "demokratijos nešėjai", o PIKTAVALIAI. Kur jų lindynė - visas pasaulis žino. Bet - "strateginiai sąjungininkai". Ak, kaip nepatogu...

   Panaikinti
 2. Pasiklausius Raciaus gali prieiti isvados kad islamas visai neegzistuoja ir yra kazkokia teorine abstrakcija. Velnias ragus nusilauztu tuose jo iavedziojimuose...

  AtsakytiPanaikinti
 3. Anonimiškas2016-10-25 22:02

  Pastebėjimas teisingas, Šventajame rašte pasakyta;,,Kas Dievo Dievui, kas Cesario Cesariui'', tikriausiai ne be reikalo, nors ilgainiui bombos noksta o vėliau sprogsta.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Nežiniukas2016-10-26 09:25

  Jei žmogus elgiasi teisingai, tuomet klaida yra tai, kad jis savo veiksmais nenumatė, kad gali pasidaryti blogiau, nei galvojo.

  Jei suverenios valstybės vadovo pašalinimas yra ne nusikaltimas, o viso labo klaida, tuomet ir Hitleris ir Stalinas darė tik klaidas.

  Tik klaidą daro ir Islamo valstybė, kad užsirovė ant stipresnio. Tos ale valstybės žudynės - tik klaidos.

  Bet kaip tą paaiškinti tiems, kurie dėl šių klaidų neteko savo artimųjų ir kaip juos atkalbėti nuo minties nedaryti tų pačių klaidų savo skriaudėjams?

  AtsakytiPanaikinti
 5. Jis sneka is politkorekt. perspektyvos. Antraip leks is darbo, kaip teisingai pastebejo anonimiskas. Man tai juokingiausia kai Racius bando pilstyt is tuscio i kiaura, advokatauti islamui, nors kiekvienam nors kiek mastanciam zmogui akivaizdu kad visos tos pastangos bergzdzios.

  AtsakytiPanaikinti
 6. Anonimiškas2016-10-26 10:51

  Kadafį perėmė ne kokie ten sukilėliai, o prancūzų svetimšalių legiono spec.pajėgos. tik po to jį pusgyvį atidavė miniai, kad viskas atrodytų kaip chaotiškas nulinčiavimas. nei prancūzų nei kitų vakarų europos valdžių galvos, nenorėjo, kad Kadafis Hagoje pradėtų pasakot apie jų rinkimų kampanijų finansavimo peripetijas.

  AtsakytiPanaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

SKAITYKITE

KVIEČIAME ĮSIGYTI!

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item