Aušra Maldeikienė. „Priėmus darbo kodeksą darbdaviai tuoj paprašys darbo jėgos iš užsienio“

Seimui atmetus prezidentės Dalios Grybauskaitės pataisas naujam Darbo kodeksui, ekonomistė, Vilniaus miesto tarybos narė Aušra Maldeikien...

Seimui atmetus prezidentės Dalios Grybauskaitės pataisas naujam Darbo kodeksui, ekonomistė, Vilniaus miesto tarybos narė Aušra Maldeikienė teigia, kad naujo kodekso priėmimo rezultatas bus padidėjusi emigracija ir naujas darbdavių noras įsivežti pigios darbo jėgos iš užsienio.

„Tie darbdaviai, kurie metė pinigus šio įstatymo prastūmimui (garantuoju, kad taip darė), tuoj pat mes pinigus palengvinti sąlygas imigrantams. Šis dokumentas automatiškai į darbo rinką atneš nestabilumą ir tada didės emigracija“, - sako A. Maldeikienė.

Seimas trečiadienį atmetė prezidentės D. Grybauskaitės veto naujam Darbo kodeksui ir nepriėmė jos siūlytų pataisų. Tai reiškia, kad nuo 2017 m. sausio 1 d. galios naujas kodeksas, kuris palengvina darbuotojų atleidimą, sumažina išeitines išmokas, nustato daugybę įvairių sutarčių rūšių – tarp jų ir gausiai kritikuojamas nenustatytos darbo apimties, arba nulines, sutartis.

Darbdaviai sako, kad kodeksas padės kurti naujas darbo vietas.

Reikia didesnių nedarbo išmokų

A. Maldeikienė sako, kad net liberalios tarptautinės institucijos, tarkime EBPO, konstatuoja, jog faktiškai Lietuvos darbo rinka yra tokia pat liberali, kaip JAV, o didesnes išeitines išmokas, kurios naikinamos, gaudavo tik apie 5 proc. iš darbo atleidžiamų žmonių ir dažniausiai viešajame sektoriuje.

„Ciniška tai, kad aiškinama, jog formaliai įteisinus faktinę padėtį, staiga kaip iš gausybės rago pasipils naujos darbo vietos.

Išties tų naujų darbo vietų nepadaugės, tiesiog padažnės jų kaita. Jeigu naujosios bus efektyvesnės ir geriau apmokamos (nebūtinai), tai puiku. Vis dėlto klausimas, o kas darbo paieškos metu bus su darbuotoju, kuris augina vaikus, tikėtina, yra pasiėmęs būsto paskolą, neturi galimybių daugiau sutaupyti dirbdamas?

Ar jis turės pinigų maistui, komunaliniams mokesčiams, galės padengti savo įsipareigojimus bankui? Mūsų verslas noriai prisimena danišką lankstaus saugumo koncepciją, bet sutinka tik su pirmąja jo dalimi ir, priešingai, nei Danijos verslas, nėra pasiruošęs už gaunamas lengvatas mokėti“, - sako ekonomistė.

Pasak A. Maldeikienės, naujasis Darbo kodeksas yra nesubalansuotas, mat nei jis, nei kiti keičiami teisės aktai neužtikrina socialinio saugumo darbuotojui netekus darbo.

Pavyzdžiu dažnai pateikiamoje Danijoje, kurios flexicurity modelis laikomas etalonu, darbuotoją atleisti lengva, tačiau asmeniui netekus darbo įsijungia galinga socialinės apsaugos sistema: net dvejus metus mokamos didelės nedarbo išmokos, su žmogumi dirbama, kad jis susirastų naują darbą arba turėtų galimybę persikvalifikuoti.

Ir tai nenuostabu, nes, remiantis „Eurostat“ duomenimis, Danijoje išlaidos darbo rinkos politikai 2014 m. buvo skiriama 3,22 proc. nuo BVP, Lietuvoje – 0,43 proc.

„Danai surenka didžiausią dalį mokesčių į biudžetą nuo BVP, o mes – mažiausią. Per pastaruosius penkerius metus mūsų socialinės išlaidos nuolat mažėjo.

Pavyzdžiui, šeimoms su vaikais per pastaruosius ketverius metus išmokas sumažinome beveik 17 proc. O jeigu stipresne puse paliekame darbdavius, kaip ir palikome, tai iš tikrųjų mes dar labiau realiai mažiname tų žmonių galimybes išsilaikyti per tą laikotarpį, kol jie ieško darbo“, - sako A. Maldeikienė.

Kaip yra Danijoje ir Lietuvoje

DELFI jau rašė, kad išmokos bedarbiams Danijoje siekia apie 90 proc. buvusio darbo užmokesčio, bet egzistuoja „lubos“ - tai yra 4180 kronų per savaitę (561 eurų per savaitę), arba apie 2400 eurų per mėnesį.

Lietuvoje pagal naują įstatymą, kuris irgi įsigalios nuo 2017 m. sausio 1 d., bedarbio išmoka galės būti mokama 6 mėnesius. Pastovi išmokos dalis - 30 proc. minimalios algos. Šiuo metu tai būtų 114 eurų.

Kintamoji dalis kas du mėnesius mažėja: pirmuosius du mėnesiu tai bus 50 proc. buvusių vidutinių pajamų, nuo trečio iki ketvirto – 40 proc., paskutinius du mėnesius - 30 proc.

Jei asmuo uždirba vidutinę algą, kuri šiuo metu iki mokesčių siekia 748 eurus, tai „ant popieriaus" priskaičiuojama išmoka pirmus du mėnesius siektų 488 eurų, kitus du - 413 eurų ir paskutinius du mėnesius - 338 eurus.

Lyginant su šiuo metu gaunamomis išmokomis jos šiek tiek didėja. Šiuo metu maksimali išmoka siekia 311 eurų, minimali – 102 eurus.

A. Maldeikienė sako, kad tas pats Tarptautinis valiutos fondas (TVF), kuris išties rekomendavo priimti Lietuvai naują Darbo kodeksą, taip pat ragina mūsų šalį didinti socialines išmokas. Jos teigimu, TVF dažnai skatina stiprinti nedarbo draudimą ir aktyvias darbo rinkos priemones, kuo paprastai užsiima Darbo birža.

„Darbuotoją atleisti bus lengviau, bet sveiko proto šalys mąstytų, kas tada atsitiks su darbo jėga. Visą laiką sakau, kad arkliukus žiemą šerti reikia. Rinka reikalauja, kad būtų galimybė darbuotoją atleisti lengviau. Bet normalūs žmonės supranta, kad, skirtingai nei staklės, kurios gali pastovėti, kai jų nereikia, žmogui visą laiką reikia valgyti, mokėti įmokas bankui, vaikus auginti. Tai reiškia, kad visa tai turi būti subalansuota“, - teigia pašnekovė.

„Bet šitie žmonės nemąsto apie darbuotojus kaip apie žmones: jiems žmonės yra staklės. Kai žmogaus nebereikia, aš išmetu jį į gatvę ir palieku valstybei. O pagal verslo sumokamą pelno mokesčio dalį esame antri nuo galo Europos Sąjungoje“, - tęsia A. Maldeikienė.

Investuotojai labai patenkinti

Didžiausius užsienio investuotojus vienijantis „Investuotojų forumas“ tikisi, kad Seimui atmetus prezidentės veto dėl Darbo kodekso, pradės augti Lietuvos ekonomika.

„Nors naujajame Darbo kodekse yra trūkumų, tai didelis žingsnis į priekį visai Lietuvai – tiek darbuotojams, tiek darbdaviams. Tai − ir gera žinia investuotojams, kad Lietuvoje darbo santykiai bus pažangūs, skatinantys kurti naujas darbo vietas ir kurti bei plėtoti verslą mūsų šalyje“, – pranešime teigė „Investuotojų forumo“ valdybos pirmininkas Rolandas Valiūnas.

Asociacijos direktorė Rūta Skyrienė teigė, kad darbo santykiai iki šiol nebuvo pritaikyti prie pasikeitusios aplinkos ir buvo „tartum šaukštas deguto“.

„Sparčiai besikeičiančią ekonominę situaciją atitinkantis ir pasikeitusius darbuotojų bei darbdavių poreikius tenkinantis darbo santykių reguliavimas leis Lietuvai tarptautinėje erdvėje konkuruoti dėl didesnių investicijų ir pritraukti talentus. Tai sprendimas, kurio naudą jausime artimiausią dešimtmetį“, – pranešime teigė R. Skyrienė.

Parengė Eglė Samoškaitė


Susiję

Įžvalgos 508113398915344601

Rašyti komentarą

 1. Anonimiškas2016-09-15 08:12

  joo,pritrauksime talentus.Iš kur.Su mūsų algom sakau,gal nebent AFRIKOS.O savais ir tikrais talentais tuo tarpu Vakarus šeriame.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Tai toks ir tikslas- darbo jėgos piginimas.

   Panaikinti
  2. Nežiniukas2016-09-15 09:49

   Tai toks galutinis tikslas ir buvo - piginti darbo jėgą. Nes tokiais teisiniais triukais iškreipiamas pasiūlos-paklausos dėsnis - esant kažko trūkumui, to didėja kaina. O kai to trūkstamo galima gauti iš kitur - tuomet kaina nekyla.

   Betgi viskas yra kompleksiška - daug neuždirbant, nedaug ir išleidžiama. O dėlto kenčia verslas. Todėl teks kažkokiu būdu dirbtinai kelti verslą - valstybei, turinčiai savarankišką monetarinę politiką, pats lengviausias būdas dirbtinai kelti verslą - valstybiniai užsakymai, paleidžiant pinigų spausdinimo mašiną. O kaip dabar bus - neaišku.

   Baisiau yra dar ir tai, kad pigios darbo jėgos norima dar ir todėl, kad Lietuvoje yra nemažai "verslų", kurių pagrindinis pelno šaltinis - per žemą darbo užmokestį paimti skirtumą už įmonės atliktus prekių ar paslaugų pardavimus. Esant normaliam darbo apmokėjimui, toks "tarpininkavimas" taptų neįmanomas, nes "verslininkas-parazitas" negalėtų gauti skirtumo.

   Na, o viso to priežastis yra kažkas. Nežinau kas, bet tą žino veidrodis, tik reikia prie jo nueiti pažiūrėti į jį. Kol renkame tuos, kurie rinkimus praeina su lozungais, bet neturi nei žalio supratimo kaip juos įgyvendinti (kartais jų įgyvendinti net teoriškai neįmanoma. Pavyzdžiui - sumažinsime mokesčius ir pakelsime algas mokytojams, gydytojams ir policininkams), tol niekas nesikeis. Kol mes nesikeisime, tol politikai nesikeis, nes jiems nebus spaudimo keistis.

   Panaikinti
 2. Niekas nesikeis. Pažiūrėkite į apklausas, kaip planuoja balsuoti žmonės. Valstiečiai, socdem., koncervai ir net liberalai vėl viršuje. Reiškia vėl bus tie patys valdžioje dar 4 metus. Toliau emigruos žmonės.
  Turi ateiti visiškai nauji žmonės, išsimokslinę, sąžiningi ir suprantantys ką ir kaip reikia keisti. Ir labai drąsūs. Kol kas tokių horizonte nesimato...

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Nežiniukas2016-09-15 10:42

   Man labai įdomu, iš kur ateis tie sąžiningieji ir išsimokslinę? Kitas dalykas - kaip jie ateis? Gal žinai, kas yra rinkimų kraujas, be kurio niekas neateina? Tai pinigai.

   Dabar pakalbėkime apie pinigus. Bet kaip protingi žmonės. Ar protingas ir sąžiningas leis savo pinigus, kad patektų į valdžią? Jei leis ir bus sąžiningas, tai kaip jis juos susigrąžins? O jei taip pat, kaip šiuo metu kiti, tai kuo jis skirsis nuo dabartinių?

   Dar daugiau - ar yra poreikis, kad ateitų sąžiningi ir išsimokslinę? Aš bent to nematau. Renka tuos, kurie daugiau meluoja, kurie turi pinigų tą melą kuo plačiau ištransliuoti. Taigi, ką renka, tas ir ateina.

   Panaikinti
 3. Anonimiškas2016-09-15 10:17

  Spaudimo, lieka vienas kelias,reikia Lietuvos žmonių vieningumo ir įvykdyti perversmą. Atsibodo bardakas Lietuvoje ,kuris tęsiasi 25- eriu metus. Bet deja mūsų žmonės neryžtingi, o dar daug yra "megztų berečių" pasekėjų,taip kad grimsim į liūną ir toliau..O mus kaip apvaginėjo taip ir apvaginės pirkdami( auksinius šaukštus,statydami auksinius tualetus,ar nestetiškos išvaizdos "skulptūras" surūdijusius vamzdžius... Liūdna kai mus apgaudinėja Lietuvos valdžia...

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2016-09-15 10:35

   Būtent - kol esam liurbiai, tol ir elgiasi kaip su liurbiais...Kas protestavo dėl KB? Keli, vis tie patys profsąjungų aktyvistai...

   Panaikinti
  2. Anonimiškas2016-09-15 10:36

   pasitaisau :) -Prieš Darbo kodęekso priėmimą

   Panaikinti
  3. Nežiniukas2016-09-15 10:50

   Perversmas turi būti atmestas, kaip tinkama priemonė. Jei tas, kas ateis į valdžią per perversmą, kokią jis turės teisę drausti kitus perversmus.

   Žavitės situacija Ukrainoje? Norite tokios Lietuvoje?

   Vienintelis kelias į pokyčius - per rinkimus. Tuomet išrinktieji turės moralinę teisę slopinti perversmus.

   Bet kaip sakiau - žmonėms patinka dabartinė padėtis. Netgi sakyčiau - ją būtina dar bloginti. Vistiek daugumai tai patiks. Valdantiesiems neįdomu, kas ką burbuliuoja, svarbu, kad už juos balsuoja.

   Ir nereikia apsimetinėti, kad jau aš, tai kitoks. Jei perki pigiai daiktą, nors žinai, kad jo vertė didesnė, argi siūlai daugiau pinigų, nei prašo pardavėjas. Ne? Tuomet būtų kvaila protingam žmogui nepasinaudoti kvailiais. O protingi valdantieji tai ir daro.

   Panaikinti
 4. Anonimiškas2016-09-15 10:30

  Įdomu tik iš kokio užsienio?,jei iš čia važiuoja užsidirbt į užsienį, tai kas tokie važiuos prasidirbt čia?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Na, juk nemanote, kad nėra tokių šalių, kuriose blogiau, negu Lietuvoje? :)

   Panaikinti
 5. Anonimiškas2016-09-15 15:42

  Man taip gaila, kad Lietuva taip ritasi. Zmones pikti, alkani... matosi, kas nemokam gyventi, nes griztame i istorijos praeiti.Gyvensim kaip Rusijos priespaudoje, tik priespauda bus Ponu ar ATR laikais.

  AtsakytiPanaikinti
 6. Anonimiškas2016-09-15 19:33

  Labai labai gerai, gal Dievas duos ir šalyje sumažės piktų, susiraukusių egoistų ir atsiras gerų žmonių.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Nagi, pasidalinkite įžvalgomis, kaip, tamstos manymu, naujasis DK užtikrins tokį virsmą. :)

   Panaikinti
 7. Anonimiškas2016-09-15 21:20

  Siokia tokia alternatyva yra - jei gerb.Rolando Paulausko Lietuvos Liaudies Partija gautu kazkiek mandatu i seima - bent jau butu atsovaujama kitokia nuomone, nes dabar visos sistemines partijos pucia I viena duda, net ir tos, kurios turetu tureti visai priesingas paziuras, pvz. socdemai ir liberalai. Bet kazin ar gaus jie balsu is rinkeju - nestovi uz ju dideli pinigai, eina vien is noro keisti sia baisia situacija, i televizijas ju neisileidzia (geras irodymas, kad jie sistemai pavojingi!), o placiosios mases politika nesidomi, tad vargu ar ieskos ir ras informacija apie sia nauja partija internete...
  Nuojauta kuzda, kad isrinks ta pati sena rauga, ir ju atzalas, ir bus dar blogiau.
  Reiskia - to tesame verti, dauguma nenori krutinti smegenu ir deti bent menkiausiu pastangu situacija suvokti ir prisideti prie jos keitimo

  AtsakytiPanaikinti
 8. Anonimiškas2016-09-15 23:05

  Turbūt sėdi abugel...., kurie nesuvokia ka daro. ko gero Jiems nerūpi žmonės,nes yra kitų brangesnių dalykų? Ar žmonės renka valdžią tam,kad ji galėtų tyčiotis iš savo rinkėjų?
  Kas čia per valstybė.Čia gal Uabas?

  AtsakytiPanaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

SKAITYKITE

KVIEČIAME ĮSIGYTI!

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item