Dovilas Petkus. Turkija: vilkas NATO kailyje, pasiruošęs šantažuoti Vakarus

Turkija – valstybė, kuri keletą dešimtmečių mėginusi nukaldinti savo Europos Sąjungos svajonę, panašu, gali pamojuoti rankute ne tik ES, ...

Turkija – valstybė, kuri keletą dešimtmečių mėginusi nukaldinti savo Europos Sąjungos svajonę, panašu, gali pamojuoti rankute ne tik ES, bet ir visam Vakarų pasauliui. Bandymas įvykdyti karinį perversmą, tikėtina, ilgam atidės Turkijos galimybę įrodyti Europai, jog ši Artimųjų Rytų valstybė atitinka visus demokratiškumo ir politinio stabilumo kriterijus.

Nors daugelis Turkijos posūkį nuo Vakarų sieja su Turkijos prezidento Erdogano pastangomis įgyvendinti savo diktatoriškas užmačias, „Brexit“ referendumas, kaip pastebi ir apžvalgininkas Audrius Bačiulis, galėjo tapti lemiamu veiksniu Turkijos valdančiajam elitui apleisti europietiškas vizijas ir keisti savo geopolitinę orientaciją.

Kodėl Didžioji Britanija yra svarbi Turkijai?

Kaip žinia, Turkija paskutinius du dešimtmečius savo pagrindiniu politiniu tikslu laikė prisijungimą prie Europos Sąjungos. Tam kelią užkirsdavo vis kitos Europos Komisijos įvardintos priežastys: korupcija, didelė kariuomenės įtaka politikai, kurdų nepriklausomybės siekiai, armėnų genocido neigimas. Vis dėlto būtina atkreipti dėmesį, jog vienintelė didžioji valstybė, kuri paprastai ignoravo tokius Turkijos trūkumus ir nuolatos advokatavo šios priėmimą į Bendriją buvo Jungtinė Karalystė. Tokias politines pozicijas Turkijos atžvilgiu būtų galima paaiškinti iki šiol ES viduje egzistavusiu dvigubu : franko–germanišku ir anglosaksišku požiūriu į ES integraciją bei plėtrą.

Anglosaksiškas ES modelis visada palaikė didesnės plėtros ir mažesnės politinės integracijos siekius. „Daugiau prekybos ir mažiau politikos“ turėtų būti šūkis, tiksliausiai atspindintis D. Britanijos požiūrį į Europos Sąjungą. Kitaip nei britai, prancūzų ir vokiečių politiniai lyderiai, į naujų šalių prisijungimą prie Bendrijos žvelgė skeptiškai ir skatino stiprinti Europos federalizmą ir gilinti politinę integraciją tarp jau esančių ES valstybių, o ne ieškoti naujų.

Turėdami visą tai omenyje, galime suprasti, kokio masto įvykis Turkijai buvo Britanijos piliečių sprendimas referendume palikti Europos Sąjungą. Ilgą laiką savo šanso prisijungti laukę turkai prarado savo pagrindinį advokatą ir užtarėją stojant į Sąjungą. Valstybė, kurios siūlomas modelis garantavo plėtrą ir buvo patrauklus pačiai Turkijai, tikrai nenorinčiai daugiau nei būtina keisti savo politinių praktikų, įgyvendinus referendumo nutarimus, tikėtina, pati pasitrauks iš Europos Sąjungos. Visą tai galutinai perpildė Turkijos prezidento Erdogano kantrybės taurę, tad šis nusprendė nebekurti Turkijos, kaip europietiškos valstybės įvaizdžio ir ramiai suka geopolitinį valstybės vairą kita kryptimi.

Ar Turkija tikrai yra Europa?

Nors „Brexit“ paskatino Turkiją ilgam pamiršti apie Europos Sąjungą, jis pagaliau leido ir pamatyti nesuvaidintą Turkijos politinę realybę. Per pastaruosius penkiolika metų visas ES direktyvas bei rekomenduojamas reformas siekęs įgyvendinti šios šalies lyderis R. Erdoganas, panašu, nusispjovė į bet kokią Europos Sąjungos šalių nuomonę ir demonstruoja savo tikrąjį politinį veidą. Žiniasklaidoje vis gausėjant įtarimų, jog tokiam kariniam perversmui Turkijos vadovas buvo pasiruošęs iš anksto (kitą dieną po perversmo numalšinimo pateiktas 3000 teisėjų sąrašas, Erdogano teigimu, susijęs su antivalstybinio perversmo organizavimu) ar net pats jį galėjo inicijuoti, jo pradėtas visų valstybės institucijų valymas pagal geriausias revoliucijų taisykles nepalieka abejonių, kad Turkija nėra ta šalis kuri galėtų pretenduoti į Europos valstybių šeimą.

Socialiniuose tinkluose išplitusios nuotraukos, kuriose suimti ir nuogi išrengti Turkijos kareiviai yra talžomi, verčiant juos žiūrėti į prezidento Erdogano atvaizdus ant sienos, neprimena nieko, ką būtų galima pavadinti europietišku politiniu mentalitetu ar pagarba žmogaus teisėms. Po nepavykusio perversmo prasidėjęs ne tik kariuomenės, bet ir iš anksto parengtas saugumo, teisingumo ir net švietimo institucijų valymas nuo „valstybės priešų“ atskleidžia, jog keletą dešimtmečių sekta Turkijos pasaka apie pažangą ir europietiškas vertybes, kaip jas supranta ir pateikia pačios ES administracinis elitas, buvo tik dūmų uždanga siekiant ekonominės naudos politiniam šalies elitui ir toliau pasiliekant prie savito autoritarinio valdymo stiliaus.

Dar daugiau, nereikia pamiršti, kad po „arabų pavasario“ sukurto chaoso islamo pasaulyje iš esmės trys valstybės – Iranas, Saudo Arabija ir Turkija – varžosi dėl Bagdado kalifato įpėdinių statuso, suteikiančio ne vien simbolinį autoritetą prieš milijardą pasaulio musulmonų. Turkija kaip didelė, galinga ir kaip neseniai įrodžiusi, stabilumą užtikrinti galinti valstybė, turi rimtų pretenzijų į šį statusą. Tačiau tam ji turi mesti visus flirtus su vakarietiškais sekuliarios valstybės principais.

Musulmonų pasaulio lyderiai negali žaisti pagal ateistinių Vakarų politines ir religines taisykles. Todėl Turkijos atsimetimas į palyginti nuosaikią, tačiau akivaizdžiai politiškai islamišką valstybę, yra neišvengiamas, o tuo pačiu ir jos dreifas tolyn nuo silpstančios ES ir jos taisyklių.

Turkiškas šantažas?

Nors šiandien žvelgdami į valymus Turkijoje galime sakyti, jog Europa išvengė galimybės į savo draugiją priimti diktatorių su europietiškų vertybių kauke, neverta tikėtis, jog ši Artimųjų Rytų valstybė nesieks kitokių nuolaidų iš Vakarų valstybių naujomis šantažo priemonėmis. Prieš metus stojimo į ES galimybės ir papildomų lėšų vadinamai kovai su nelegaliais migrantais Turkija reikalavo iš Europos Sąjungos, nebeprižiūrėdama migrantų srauto iš Sirijos. Nors keletas ES valstybių vadovų tai pavadino atviru šantažu ir kvestionavo, kaip tokias priemones naudojančią šalį ES gali toliau kviesti į savo sudėtį, Europos bejėgiškumas migrantų antplūdžio atžvilgiu vertė tenkinti Turkijos finansinius reikalavimus ir jai nuolaidžiauti.

Vis dėlto po „Brexit“ referendumo dar labiau sumažėjus šansams patekti į ES, tikėtina, jog ko prarasti nebeturintis prezidentas Erdoganas gali imtis visų Vakarų valstybių šantažo, flirtuodamas su V. Putino režimu. Dar iki karinio perversmo įvykęs simbolinis susitaikymas su Maskva, o dabar jau ir agresyvūs perspėjimai JAV, jei ši neišduosianti Erdogano politinių konkurentų, besislapstančių Jungtinėse Valstijose, verčia klausti, kokie bus kiti turkiško šantažo žingsniai.

Sunku patikėti, jog antra pagal kariuomenės dydį NATO narė pasitrauks iš aljanso, bet šiai dienai galima prognozuoti, jog suvokdama savo svorį NATO saugumo politikoje Turkija tikrai mėgins išspausti maksimalų kiekį nuolaidų savitai „demokratijai“ ar išsireikalauti finansinės pagalbos – politinės išpirkos iš Vakarų valstybių, žongliruodama savo nusigręžimu nuo Vakarų arba naudodama sąjungos su Rusija kortą. Tai, kaip Turkijos lyderis pernai pastatė į pavojų visą aljansą, numušdamas rusų naikintuvą ir tai, kaip lengvai po pusmečio jis atsiprašė Maskvos, parodo, jog Vakarų valstybės susidūrė su žmogumi be principų. Vilkas NATO kailyje yra pasiruošęs šantažuoti savo Vakarų partnerius. Klausimas kaip į šį šantažą sureaguos patys Vakarai ir ar jie apskritai pasiruošę reaguoti į tokio pobūdžio iššūkius.

Susiję

Užsienio politika 7457221132857462328

Rašyti komentarą

 1. "Turkija: vilkas NATO kailyje" = Vilkas liūto kailyje.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Aš patarčiau geriau skaityti tiesiogiai iš Turkijos. Bus viskas daug aiškiau.
  http://www.yenisafak.com/en/news/erdogan-harshly-criticizes-countries-standing-by-putschists-2501513
  http://www.yenisafak.com/en/news/the-july-15-coup-attempt-true-false-2501535
  http://www.yenisafak.com/en/news/us-commander-campbell-the-man-behind-the-failed-coup-in-turkey-2499245
  1,5 proc. armijos bandė surengti perversmą, siekdami nuversti demokratiškai išrinktą prezidentą, kurį palaiko dauguma turkų, 98,5 proc. armijos, kuriam po nepavykusio perversmo palaikymą pareiškė visos Turkijos partijos, tame tarpe ir opozicinės, motyvuodamos tuo, kad nenori, jog jų šalis pavirstų dar viena Sirija, Iraku, Libija ir pan. Ir keista kai didiesiems demokratijos gynėjams, tolerastams ir visokiems analizuotojams, kaip šio straipsnio kliedesių autorius, visiškai nerūpi 245 žuvę ir virš 2000 žuvusių demokratijos gynėjų, bet jie labiau susirūpinę, tais, kurie siekė sugriauti tą demokratiją, sukelti nestabilumus ir paversti Turkiją dar vienu karo židiniu, ko pasekoje į Europą plūsteltų dar didesnės musulmonų ordos.
  Nesu neu turkų, nei Turkijos, nei Edrogano gerbėja, bet vemti jau verčia nuo tų dvigubų standartų, kai labiau rūpinamasi ne aukų, bet budelių, ne demokratijos gynėjų, bet perversmų ir žudikų-teroristų teisėmis, interesais ir kitomis tolerastinėmis vertybėmis.

  AtsakytiPanaikinti
 3. p.rasa

  sssr laikais kompartiją ir jos veiksmus palaikė 100+ procentų. Spauda taip pat giedojo ditirambus visai politikai. Ar tai buvo tiesa? Ar atspindėjo realybę? Tik aklas ir kurčias žmogus gali tikėti Turkų spauda kai šalyje vyksta tokie valymai. Ir kaip sudaryti didžiausi sąrašai maištininkų dar prieš jam įvykstant?

  AtsakytiPanaikinti
 4. "Tik aklas ir kurčias žmogus gali tikėti Turkų spauda kai šalyje vyksta tokie valymai."
  O aš manau, kad tik aklas ir kurčias gali tikėti, kad šalies piliečiai yra visiškai akli ir kurti ir visiškai nesupranta, kas vyksta jų kaimyninėse šalyse, kuriose visokių vakarietiškų demokratijų įvedinėjimo, spalvotų revoliucijų ir pan. pasekoje sugriaunamos ekonomikos, šalyse nuolat vyksta teroro aktai, neramumai, karai ir pan. ir trokšta gyventi tokioje šalyje, kurioje ištisai "klesti demokratija".
  JAV gyvenantis dvasininkas Gulenas, pavykus perversmui, būtų sugrįžęs į šalį ir tapęs prezidentu. Jis turi savo mokyklų ne tik Turkijoje, bet ir įvairiose šalyse tinklą, ir savo pasekėjus tarp verslininkų, žurnalistų ir politikų. Gulenistai paskelbti teroristine organizacija ir tai manau logiška, nes NUŽUDĖ 240 ir SUŽEIDĖ virš 2000 ŽMONIŲ ir dabar visi priklausantys šiai organizacijai yra atleidžiami iš darbo arba suimami, nes veikė prieš valstybę ir demokratiją GINKLU ir ŽUDYNĖMIS.
  O vakarai labiausiai suirūpinę dėl kokių 40-50 turkiškų generolų, kuriems gali būti skirta mirties bausmė, o ne tų generolų nužudytomis ir sužeistomis aukomis ir jų artimaisiais.
  Ar todėl, kad AUKOS buvo proturkiškos, o ŽUDIKAI buvo proamerikietiški??? Beje tie visi perversmą sukėlę generolai ir admirolai daugumoje buvo baigė mokslus JAV ir karinė JAV bazė Indžirlike įnešė savo indėlį į perversmą, jai net elektra buvo atjungta kurį laiką.
  Ir dar pridursiu, kad visgi visi AUKŠČIAUSIEJI Turkijos armijos vadai liko savo postuose. Jie perversme nedalyvavo.
  Taip pat uždaromos visos kareivinės Stambule ir Ankaroje
  “We will close all military barracks in Istanbul and Ankara from which the tanks and helicopters departed during the coup attempt," Turkish Prime Minister Binali Yıldırım told a crowd in Ankara, on Friday during his visit to Kazan district were nine of the democracy heroes were martyred by the junta.
  http://www.yenisafak.com/en/news/turkey-to-close-airbases-barracks-in-ankara-and-istanbul-2501530
  Ir beje, tardomi perversme dalyvavę generolai, pateikia visokių "perliukų", kuriuos "demokratijos" skleidėjams reikia labai slėpti, nes jie labai aiškiai liudija apie kai kuriuos vakarietiškos tolerastiškos "demokratijos" ypatumus.
  http://www.yenisafak.com/en/news/erdogans-coordinates-would-be-provided-by-americans-detained-putschist-2500952

  AtsakytiPanaikinti
 5. Paskaityti turkų spaudą.... Tas pat. Kaip Rusijos televiziją žiūrėt. Bet per naująją diktatoriaus politiką daug kam Europoje atsiskleidžia tikrasis Turkijos veidas. O žuvusių, aišku, - gaila..

  AtsakytiPanaikinti
 6. Šiaip ir vakarietiška žiniaskaliada daug plačiau "nušviečia" įvykius Turkijoje, nei "laisvos, nepriklausomos ir demokratiškos" Lietuvos žiniasklaidos priemonės.
  Galiu pateikti Reuters, Usa today, NY times, The Guardian pranešimų, bet juk galima ir pačiam pasigooglinti??? Ar būtinai turiu čia viską ant lėkštutės padėti??
  Juk ne šiaip sau buvo net viešas Obamos pareiškimas, paneigiantis Amerikos kišimąsi į perversmą. Vadinasi tai ne geltonosios spaudos išmislai, bet aukščiausio politinio lygio kaltinimai, jeigu JAV prezidentas turi viešai teisintis.
  http://www.nytimes.com/2016/07/23/us/politics/obama-denies-us-coup-turkey.html?_r=0
  WASHINGTON — President Obama on Friday pushed back against persistent speculation in Turkey that the United States was behind the failed military coup there, saying that the rumors threatened the safety of Americans in the country and could damage its ties with the United States.
  “Any reports that we had any previous knowledge of a coup attempt, that there was any U.S. involvement in it, that we were anything other than entirely supportive of Turkish democracy are completely false, unequivocally false,” Mr. Obama said at a news conference at the White House.
  http://www.reuters.com/article/us-turkey-security-idUSKCN10912T
  Turkey's Erdogan slams West for failure to show solidarity over coup attempt
  http://www.usatoday.com/story/news/world/2016/07/29/erdogan-slams-united-states-turkey-coup-reaction/87712046/

  Beje kodėl turkų diasporos JAV ir EU palaiko demokratiškai išrinktą Turkijos prezidentą o ne tolerastų ginamus perversmo rengėjus-teroristus ir to pasekoje Edrogano gerbėjai, gyvenatys EU kartais net imasi agresyvių veiksmų prieš gulenistus, gyvenančius Europos šalyse?
  https://www.theguardian.com/world/2016/jul/18/turkish-diaspora-eu-erdogan-failed-coup

  Kodėl JAV gyvenantys turkai renka parašus peticijai dėl Guleno išdavimo Turkijai?
  http://www.yenisafak.com/en/news/over-70000-signatures-collected-in-petition-calling-for-gulens-extradition-2500451
  Beje nenustebsiu, jeigu to Guleno niekas, niekur ir niekada neberas, nes jis tapo savo šeimininkams benenaudingas, be to ir žino per daug.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2016-07-30 18:15

   Nėra niekur pateikta jokių Guleno vadovavimo perversminiam sąmokslui įrodymų. Erdogano vietoje, norėdamas pašalinti iš tako konkurentus, aš irgi kalbėčiau apie Guleno sąmokslą kaip apie tikrą faktą, kurio visai nebūtina įrodinėti. Tai nereiškia, kad aš atmetu Erdogano versiją. Tai tik reiškia, kad Erdogano versija kol kas niekuo nepagrindžiama, tik represinėmis priemonėmis.

   Panaikinti
  2. Taigi ne vien tik Edroganas, bet jau ir Organization of Islamic Cooperation (OIC), kuriai priklauso 57 islamo valstybės, pristatė svarstymui rezoliuciją dėl Guleno organizacijos paskelbimo teroristine.
   https://en.wikipedia.org/wiki/Organisation_of_Islamic_Cooperation
   A draft resolution that would designate the Gülenist Terror Organization (FETÖ) as a terrorist group, if adopted, was introduced at a meeting of foreign ministers from the Organization of Islamic Cooperation (OIC) member-states on Wednesday.
   The draft was introduced at a preparatory meeting that began Tuesday in Jeddah, Saudi Arabia and approved by all OIC member-state representatives with the exception of Egypt, according to the OIC's official news agency.
   http://www.dailysabah.com/war-on-terror/2016/07/27/oic-introduces-draft-resolution-to-designate-feto-as-terrorist-group
   Tai gal jau tu anonimas geriau išmanai, kas yra tas Gulenas ir jo organizacija, nei 57 islamo valstybių užsienio ministrai ???
   Ar manai, kad anonimas esi pasaulio bamba ir tau asmeniškai Edroganas turi atsiųsti Guleno dosje, ar manai, kad turi teisę primetinėti kitoms šalims savo tolerastines vertybes. Tai nenustebk tuomet, kai po kelerių metų ir musulmonai, paragavę vakarietiškų "demokratinių" vertybių, kurios palieka tik chaosą jų šalyse, tau per prievartą pradės kišti savo vertybes.

   Panaikinti
  3. Mane, tiesą sakant, stebina toks karšta(košiška)s "rovimasis" kebabų tarpusavio santykių aiškinimosi klausimais. Dar suprasčiau, jei būtų asmeninis suinteresuotumas, bet dabar... :)

   Panaikinti
  4. Hm. Turkija yra NATO narė. Todėl bet kokie neramumai šioje šalyje mus turėtų jaudinti beveik taip pat, kaip ir Vokietijoje ar Prancūzijoje.

   Poniai Rasai. Aš visiškai su Jumis sutinku, kad Gulenas tikriausiai yra sektantas. Bet Jūsų tikėjimas R.T.Erdogano tauškalais, jog perversmą galėjo organizuoti būtent F.Gulenas, mane stebina, nes armija Turkijoje garsėja sekuliaristinėm nuostatom, o F.Gulenas yra apokaliptinės Islamo sektos lyderis. Jis tikrai nebūtų pridėjęs armijos taip trokštamo sekuliarizmo Turkijoje. Tad aš kaltinimus F.Gulenui esu linkęs laikyti paprasčiausiu bandymu susidoroti su politiniu R.T.Erdogano konkurentu, o ne su realiu F.Guleno dalyvavimu nepavykusiame perversme.

   Panaikinti
  5. Aš dėl to, kad įvykiai Turkijoje turi kelti susirūpinimą, nesiginčiju - man tiesiog keista tokia karštakošiška pozicija. Mano galva, visas "traukinys" perdėm jausmingų komentarų kiek pranoksta racionalią reakciją. Toks įspūdis, lyg kas būtų artimą giminaitį apšmeižęs. :)

   Panaikinti
  6. Anonimiškas2016-08-01 14:23

   Logika tokia - jei Gulenas fundamentalistiškai blogas, tai jis ir kaltas dėl sąmokslo prieš kitą fundamentalistą, gerąjį Erdoganą.

   Panaikinti
 7. http://www.nytimes.com/2016/07/22/opinion/who-was-behind-the-coup-attempt-in-turkey.html?_r=0
  The Gulen community is built around one man: Fethullah Gulen. His followers see him not merely as a learned cleric, as they publicly claim, but the “awaited one,” as I have been told in private. He is the Mahdi, the Islamic version of the Messiah, who will save the Muslim world, and ultimately the world itself. Many of his followers also believe that Mr. Gulen sees the Prophet Muhammad in his dreams and receives orders from him.

  Na paskaičius šitą The New York Time išsakytą nuomonę, tai susidaro vaizdelis, kad gulenistai yra apokaliptinė sekta, kurios vadas Gulenas save įsivaizduoja islamo Mesiju - Mahdi, mato savo vizijose islamo pranašą Muhamedą ir gauna nurodymus iš jo.

  Kuo toliau, tuo viskas įdomiau ir linksmiau:)

  AtsakytiPanaikinti
 8. http://www.dailysabah.com/columns/merve-sebnem-oruc/2014/03/17/neverending-peculiarities-of-fethullah-gulen
  March 17, 2014 , t.y daugiau kaip du metai prieš dabartinius įvykius Turkijoje apie Guleną rašoma, kad

  He and his followers think that Allah has chosen them and that Turkey has been promised to them by Allah. He tends to be absolute by bandying myths about himself.
  He pretends as if he sees and meets with angels or the Prophet Mohammed often visits their organizations. According to Latif Erdoğan, his former right-hand man, Gülen said to some of his followers that he was talking to Allah one day and Allah said to him "I created the world for Muhammad but am sustaining it for you."

  O yahoo prieš du metus buvo užduotas toks klausimas -
  https://answers.yahoo.com/question/index?qid=20140806190722AAcAz9G
  Is Muhammad Fethullah Gulen the Mahdi, and is recep Tayyip Erdogan the Mesih-ad-Dajjal (false messiah)?

  Vadinasi Guleno pasekėjai įsivaizduoja savo vada Guleną mesiju Mahdi, bendraujančiu su Muchamedu ir net pačiu Alachu, o Edroganą - Mesih-ad-Dajjal, tai reiškia antikristu ir todėl puolė gelbėti Turkiją ir pasaulį nuo antikristo - Edrogano ir bandė įvykdyti perversmą:)))
  O tolerastai dabar ypatingai susirūpinę apokaliptinės sektos narių teisėmis ir tuo, kad apokaliptinė sekta nebegalės daugiau Turkijoje skleisti savo "viartybių" ir todėl demokratijai Turkijoje iškilo labai labai didelis pavojus.
  O delfi jau seka pasakas tolerastams apie diktatorių Edroganą, kuriose nėra nei logikos, nei ryšio, tik kažkoks padrikas briedo kratinys...ir jau atsirado kažkoks naujas veikėjas - dvasinis lyderis (gal irgi pretendentas į Mahdi) Turkijoje su katytėmis.
  http://www.delfi.lt/news/daily/world/diktatorius-stoja-i-kova-pries-sekso-kulta-pazabos-erotiskas-katytes.d?id=71773112

  NU vienžo čia jau vyksta durnių laivas ne kitaip :)

  AtsakytiPanaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

KVIEČIAME ĮSIGYTI!

KVIEČIAME ĮSIGYTI

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item