Seimas nepasidavė vilionėms susilpninti santuokos instituciją

Seimas spalio 13 dienos posėdyje nepritarė Vyriausybės siūlymams pagreitinti santuokų nutraukimą bei Lietuvoje įteisinti partnerystę. Be ...

Seimas spalio 13 dienos posėdyje nepritarė Vyriausybės siūlymams pagreitinti santuokų nutraukimą bei Lietuvoje įteisinti partnerystę. Be to, parlamentarai po pateikimo balsavo už partnerystės sąvokos išbraukimą iš Civilinio kodekso, siekiant išspręsti dėl jos kylančias teisines problemas. Teisingumo ministro Juozo Bernatonio siūlymai, lengvinantys šeimos santykių nutraukimą ir įteisinantys alternatyvias šeimos formas, privertė Seimą rinktis tarp šeimos santykius išsaugoti skatinančių ir kuo greičiau juos nutraukti padedančių nuostatų. 

Vienu įstatymų projektų paketu siūlyta supaprastinti santuokų nutraukimo procesą iki notaro lygmens. Iniciatoriaus J. Bernatonio teigimu, toks pokytis reikalingas siekiant sumažinti darbo Lietuvos teismams. Tačiau santuoka sukuriami teisiniai santykiai yra valstybės ir visuomenės pamatas, o siūloma tvarka ne tik jų nesaugotų, bet ir faktiškai įtvirtintų santuokos nutraukimą kaip prioritetą. Be to, praktiškai visoje Europos Sąjungoje santuokos nutraukimas yra išimtinė teismų kompetencija. Kitų ES valstybių patirtis rodo, kad supaprastinus skyrybų procesą, jų padaugėja. Todėl vienu didžiausių skyrybų skaičiumi pasižyminčiai Lietuvai tai būtų sprendimas, griaunantis visuomenės stabilumą. 

Kitais įstatymų projektais siūlyta Lietuvoje įteisinti vyro ir moters partnerystę. Pasak autorių, ji reikalinga silpnesnio partnerio ir vaikų teisių apsaugai užtikrinti. Šiuo siūlymu būtų siekiama kartu gyvenančius asmenis susieti šeimos teisiniais santykiais be jų pačių aiškiai išreikšto noro, kas sudarytų prielaidas šiurkščiam valstybės kišimuisi į asmenų privatų gyvenimą. 

„Partnerystės institucija Lietuvai apskritai nereikalingas, nes vyras ir moteris gali sudaryti santuoką, o registruota partnerystė ją tik dubliuoja. Apsaugai visiškai pakanka bendrai gyvenančių asmenų turtinių teisių nustatymo, ką jau dabar leidžia Civilinis kodeksas. Alternatyva santuokai tik sumažintų pačios santuokos svarbą, nepaisant jos viešojo statuso ir teisinių bei moralinių įsipareigojimų. Galiausiai, nors Teisingumo ministerija ir jos šalininkai Seimo salėje bandė apsimesti, kad to nežino, pripažinus partnerystę tik tarp vyro ir moters, Lietuva būtų apskųsta Europos žmogaus teisių teismui (EŽTT) ir pagal esamą jo praktiką, priversta pripažinti tos pačios lyties asmenų „šeimas,“ - kritikos partnerystės įteisinimui Lietuvoje negaili parlamentinės grupės „Už šeimą“ pirmininkas Rimantas Jonas Dagys. 

Seimas ne tik nepritarė aptartiems įstatymų projektams, bet ir po pateikimo pritarė R.Dagio pristatytam partnerystės sąvokos išbraukimui iš Civilinio Kodekso. Toks sprendimas leistų išspręsti dėl sąvokos paminėjimo dabar su EŽTT kylančias teisines problemas.

Susiję

Šeimos politika 3329891679452627135

Rašyti komentarą

 1. Anonimiškas2015-10-14 17:39

  Puikus Dagys, tikras šeimos patriotas, tokių daugiau ir Lietuva neišnyks.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Anonimiškas2015-10-15 08:34

   Apie tai, kuo baigtųsi heteroseksualios partnerystės įteisinimas po gėjų skundo EŽTT, berods pirmasis perspėjo Vytautas Sinica.

   Panaikinti
 2. Anonimiškas2015-10-14 21:47

  Maloniai nustebino, tikrai džiugios žinios. Tik ar ilgam?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Va, va - geras klausimas. Iškryp... pardon - progreso beigi "europiniū vertibiū" nešėjai tikrai neapsiramins (kaip, pvz. neapsiramino ir polonofiliniai nuopušos, teberausiantys (ir gana sėkmingai) po valstybinės kalbos pamatais nepaisant to, kad jiems ne vieną kartą buvo vienareikšmiškai išaiškinta, ką reiškia Konstitucijos 14-as straipsnis).

   Panaikinti
 3. Labai nesidžiaukit ,ponai homofobai. Viskam savas laikas.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Jeigu per futbolo rungtynes svečių komandos sirgalius atsisėstų šeimininkų komandos fanų tribūnoje ir skanduotų įžeidžiančias skanduotes tai reikštų; 1. jis kažką "prisivartojo"...2. psichines problemas. 3. provokacinius veiksmus. Žinot, Pedrito, perskaitęs jūsų komentarą pamaniau - ech vėl primityvus tas homotrolis, geriau nekreipsiu dėmesio ir "nemaitinsiu" jo savo dėmesiu. Bet po kiek laiko toptelėjo, kad jūsų komentaras kaip niekad fantastiškai PRATĘSIA straipsnį ir DEMASKUOJA vyriausybės ir Bernatonio siūlymo esmę, kryptį ir lobistus. Šį sykį labai jums ačiū (niekada nemaniau kad tai parašysiu...) ponas Pedrito kad sudėjote visus "i" ant mūsų vyriausybės šeimos politikos krypties išviešinimo.

   Panaikinti
  2. Aš nenustebčiau, kad šito pervertofilo/perverto atžvilgiu tiktų visi trys Tamstos išvardinti punktai. :)

   Panaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

Kviečiame

PALAIKOME

KVIEČIAME ĮSIGYTI!

SEKITE MUS FACEBOOK

Naujienų prenumerata

item