Povilas Žumbakis. Lietuva artėja prie Briuselio, bet tolsta nuo Vilniaus ir Kauno

Ar Lietuva laimėjo įsivedusi eurą? Kuo skiriasi euras nuo dolerio? Kiek eurozona yra patikima? ...Ar Lietuva laimėjo įsivedusi eurą? Kuo skiriasi euras nuo dolerio? Kiek eurozona yra patikima? Advokatas ir spaudos bendradarbis Čikagoje Povilas Žumbakis atsakė į “Laisvosios bangos” klausimus.

– Jau trys savaites Lietuva gyvena su nauja valiuta – euru. Kaip Jums atrodo mūsų sumanymas atsisakyti lito? Ką Lietuva laimėjo, ko neteko įsivedusi eurą?

– Lietuva buvo pasižadėjusi įsivesti eurą, kai pasirašė sutartį įstoti į Europos Sąjungą. Dabar Lietuva jį įgyvendino. Lietuva yra devynioliktoji šalis, įstojusi į eurozoną. Tas sprendimas turi privalumų. Manau, niekam daug žalos nepadarys. Gal tik iš pradžių, kol žmonės susiorientuos dėl pasikeitusių kainų, situaciją gali išnaudoti prekybininkai. Tačiau tai laikina.

O nauda – Lietuva įsijungia į didesnę rinką. Tampa lengviau pirkti ir parduoti prekes. Litas buvo susietas su euru, turėjo gerą reputaciją. Tačiau prekybai, ypač – eksportui, bus parankiau operuoti su euru nei su litu.


– Kuo skiriasi euras nuo dolerio? Kiek euras yra patikima valiuta? Dalis žmonių dolerį Lietuvoje vertina atsargiai, jų daug prispausdinta…

– Amerikos doleris stiprus tik todėl, kad kitos valiutos silpnos. Įskaitant ir eurą. Lietuvai euras naudingas, tačiau esama tam tikrų pavojų visai eurozonai. Europos centrinis bankas garantuoja stabilumą pinigo, kuris naudojamas keliose valstybėse. Tarkime, Portugalijai, Ispanijai, o ypač – Graikijai, paskolinti milžiniško pinigų. Jeigu Graikijoje valdžią perims kairieji, kas, atrodo, gali ir įvykti, gali kilti sunkumų tas paskolas susigrąžinti. Jie kalba, kad skolos negrąžins. Lietuvos centrinis bankas, kaip ir kiti eurozonos valstybių bankai, dabar priklauso Europos centrinio banko centrui. Ir skolos, kurios ateina iš Graikijos ir kitų pietų Europos valstybių, tiesiogiai liečia ir Lietuvą. Yra tikimybė, kad Lietuvos žmonėms teks prievolė padėti išmokėti Graikijos ir kitų kraštų nustolį. Žinoma, kitos šalys darytų tą patį, jei krizė ištiktų Lietuvą. Vis dėlto klausimas, kiek erozona yra saugi ir subalansuota, išlieka atviras.

Verta prisiminti, kad 27 proc. visos Centrinio banko valiutos priklauso vienai valstybei – Vokietijai. O Vokietija, pagal nustatytas euro zonos taisykles, kurios buvo priimtos praėjusio amžiaus pabaigoje, euro zonai išaugus iki devyniolikos narių (Lietuva yra būtent devynipliktoji!) , pasikeičia valdymo sistema. Pagrindinis Centrinio banko komitetas, kuris valdo eurą, laikinai neturės atstovų iš Vokietijos. Vokiečiai gali prarasti vietą prie stalo penkiems mėnesiams. Nepaisant to, kad jie prisideda su 27 proc. valiutos. Mano nuomone, tai tam tikra biurkoratinė nesąmonę. Esama rizikų, Europos centrinis bankas gali elgtis panašiai kaip Amerikos federalinis rezervų bankas ir prieiti prie pinigų spausdinimo. Panašiai kaip tai daro prezidento B. Obamos administracija. Ilgainiui tada neišvengiamai susidaro ekonominis burbulas. Ir jis gali būti pavojingensis nei buvo 2008 ar net 1929 metais.

– Vis tiek grįžtu prie savo klausimo: kokie yra skirtumai tarp euro ir dolerio? Eurų kol kas bent nėra tiek prispausdinta kiek dolerių…

– Taip, prispausdinta nėra. Tačiau reikia atsiminti, kad valiuta atstovauja tą kraštą, kuris ją spausdina. O euro zona dabar yra žymiai silpnesnėje padėtyje nei Amerika. Šiuo metu vienintelė pasaulyje ekonomika, kuri atsigauna, yra Amerikos ekonomika. Visos kitos – smunka. O ypač –Europos. Ji dabar krypsta recesijos link.

Kadangi Amerikos ekonomika pamažu kyla, doleris brangsta. Žinoma, amerikiečiams tada tampa sunkiau eksportuoti. Tai naudinga Europai – lengviau eksportuoti į Ameriką. Bet tai – laikina. Jei Europa pradėtų spausdinti pinigus, kaip spausdino Amerika, galimas daiktas, panašiai elgtųsi ir Azijos, Pietų Amerikos, kitos šalys. Rusijos rublis dabar yra nukritęs daugiau kaip 50 proc. Ir tai įvyko vos per keletą mėnesių. Esama rizikos, kad pasaulis gali nesuvaldyti infliacijos. Gyvename labai pavojingą ekonominį laikotarpį. Bet kiek tai susiję su Lietuva, perėjimas prie euro jai yra iš dalies naudingas. Ypač prekybininkams ir eksportuotojams. Tuo pat metu Lietuva žingsnis po žingsnio Lietuva artėja prie Briuselio ir Frankfurto, bet tolsta nuo Vilniaus ir Kauno.

– Bet tuo pat metu ir – nuo Maskvos?..

– Tikrai taip. Kalbant apie rublį, nuo Maskvos ji jau tikrai yra nuėjusi toli: niekas Lietuvoje rublių imti nebenori…

Susiję straipsniai

Užsienio lietuviai 3866691799401300449

Rašyti komentarą

emo-but-icon

REKOMENDUOJAME

KVIEČIAME ĮSIGYTI

Mes Facebook'e

Naujienų prenumerata

item