Valdemaras Katkus. Ateityje Briuselis tvirtins nacionalinius biudžetus

Vokietijos finansų ministras Volfgangas Šoiblė (Wolfgang Schaeuble) pareiškė, kad Europos ekonomikos ir monetarinių reikalų komisaras turė...


Vokietijos finansų ministras Volfgangas Šoiblė (Wolfgang Schaeuble) pareiškė, kad Europos ekonomikos ir monetarinių reikalų komisaras turėtų turėti galimybę vetuoti nacionalinių biudžetų projektus, jeigu šie pažeidžia euro zonos nuostatas.

- Ar Vokietijos iniciatyva Europos komisarui leisti vetuoti nacionalinius biudžetus reiškia, kad ES vis sparčiau juda unitarinės-federalistinės valstybės kryptimi? 

- Tikrai taip, tai eilinis žingsnis šia kryptimi. Nes visiems akivaizdu, kad einama link vieno bendro Europos Sąjungos biudžeto.

- Kai kurie ekspertai šį Vokietijos ministro pasiūlymą teisina tuo, kad kai kurios didelės ES valstybės, tokios kaip Prancūzija ar Italija, nesilaiko fiskalinės drausmės ir gyvena su didesniu nei leistinas biudžeto deficitu. Ar tai padėtų išspręsti jų problemas?

- Prancūzai su italais savo biudžetus jau pataisė, kad jie atitiktų tuos vadinamuosius 3 procentų leistino deficito Mastrichto kriterijus. Taigi šitoje vietoje gudraujama, nes formaliai tos šalys neviršija leistino 3 proc. BVP deficito. Vadinasi, norima tiesiog įteisinti bendrą ES iždą.

- Tokiu atveju galbūt laikas būtų panaikinti ir nacionalines vyriausybes? Juk jos vis tiek nieko negalės spręsti be Briuselio palaiminimo?

- Jeigu visi biudžetai bus sujungti, tai nacionalinių vyriausybių funkcijos gerokai susiaurėja, nes net ir socialiniai reikalai yra priklausomi nuo suformuoto nacionalinio biudžeto. Jeigu dar ne šiuo žingsniu formaliai panaikinama ženkli dalis vyriausybių funkcijų, tai artimiausioje ateityje bus padaryta kitu žingsniu - įkuriant bendrą visos Europos iždą. Jeigu jau yra viena valiuta, turi būti ir bendras iždas. O dabar kol kas bandoma apriboti, kad vyriausybės neperžengtų tų 3 proc. deficito.

- Briuselis jau ne pirmi metai visus panašius žingsnius motyvuoja „fiskalinės drausmės“ burtažodžiu.

- Iš Europos bandoma padaryti tokią valstybę kaip JAV, Kanada ar ta pati Vokietija. Tad klausimas tik toks: kaip greitai tai įvyks? Sekama JAV pavyzdžiu. Jeigu kurioje nors valstijoje ten yra ekonominių problemų, tai centrinė valdžia turi teisę sumažinti jiems mokesčius į centrinį biudžetą arba net pervesti jiems pinigų. Taip vyksta perskirstymas, o tokios valstybės vadinamos „optimalia valiutos zona“. Taip ir Europoje bus sukurta tokia „optimali valiutos zona“ su bendru iždu, kuris perskirstys pinigus. O perskirstymas priklausys ir nuo gyventojų, t.y. „laisvo darbo jėgos“ judėjimo.

Kol kas euro zona, palyginti su JAV, nėra tokia optimali: pavyzdžiui, vokiečiai juk niekur iš savo šalies nevažiuotų, nes atsiranda daug kitų problemų - reikia išmokti užsienio kalbą, prisitaikyti prie kultūros ir t.t. Lietuviai, tiesa, rodo, kad tą galima daryti...

Bet kokiu atveju, esamomis sąlygomis euras nėra normali valiuta, nes jos dar nevaldo viena bendra finansų ministerija. Kai tik ji bus įsteigta, atsiras papildomas nacionalinių valstybių unifikavimo ir valdymo mechanizmas.

Susiję

Valdemaras Katkus 1177806619607417759

Rašyti komentarą

 1. Anonimiškas2014-12-08 20:12

  Perskaiciau si straipsni dar pries pora savaiciu bet nesiryzau komentuoti.Buvo baisoka! Pritrenkiancios savo svarba ir pasekmemis musu ateiciai naujienos.Jeigu teisingai suprantu autoriu - mes drasiai zengiame dar viena zingsni priimame dar viena sprendima (tai apie euro ivedima ir po to sekanti - biudzeto kontrole) atiduodami , atsizadedami savo laisves , tos pacios kuria taip gyneme prie tv boksto Sausio 13-aja.
  Atrodo , siandien visuomene yra itikinta kad visi tie valdzios ar vyriausybes zigsniai , tie sprendiniai tera paprasciausi techniniai-biurokratiniai dalykai ir nera reikalo del ju sukti sau galvos! Kaip suprantu - dar labiau klaidinancio ko nors negu toks mastymas , vargu ar gali buti! Ir cia kyla klausimas -kas atsitiko su musu politiniu ir ypac ekonominiu elitu . Sajudzio didele jega buvo jo ekonomistai - Prunskiene , Vilkas , Antanavicius ir kiti.Kas atsitiko su musu ekonomistu ( ir politiku) mastymu? Ar ekonomika buvo atskirta nuo visuomenes , nuo valstybes?
  Aciu .
  Sekmes autoriui.

  AtsakytiPanaikinti

emo-but-icon

NAUJAUSI

Komentarai

SEKITE MUS FACEBOOK

KVIEČIAME ĮSIGYTI

KVIEČIAME ĮSIGYTI!

Naujienų prenumerata

item