Airijos parlamentas pritarė abortams išimtiniais atvejais

Airijos parlamentas penktadienį pirmą kartą balsavo už tai, kad tam tikrais atvejais būtų leista atlikti abortus, - po ne vieną mėnesį truku...

Airijos parlamentas penktadienį pirmą kartą balsavo už tai, kad tam tikrais atvejais būtų leista atlikti abortus, - po ne vieną mėnesį trukusių įnirtingų debatų šioje katalikiškoje šalyje, kurių metu būta net krauju rašytų laiškų premjerui.

Premjeras Enda Kenny išprovokavo abiejų debatų stovyklų protestus stumdamas kompromisą, pagal kurį abortai būtų leidžiami, bet tik tais atvejais, kai moters gyvybė yra pavojuje. Jo valdančioji partija šiuo klausimu susidūrė su didesniu maištininkų būriu nei dėl skausmingų ekonominio taupymo planų.

Po debatų maratono, kuris jau antrą vakarą iš eilės užtruko ir po vidurnakčio, 127 parlamentarai balsavo už įstatymo projektą, o 31 – prieš jį. Balsavimo rezultatai buvo sutikti plojimais.

„Tai labai, labai menkas įstatymo projekto minimumas, bet tuo pačiu atrodo kaip ištisos eros pabaiga“, - sakė 21 metų Eleanor White, viena iš kelių abortų šalininkų aktyvisčių, kurios buvo susirinkusios prie parlamento ir kurias skaičiumi gerokai pranoko įstatymo projekto priešininkai.

„Artėjame prie to vaidmens, kurį Katalikų Bažnyčia turėjo Airijoje, pabaigos“, - sakė E. White.

Abortų priešininkai netoliese meldėsi ir sveikino tuos iš parlamento ėjusius deputatus, kurie prieštaravo įstatymo projektui.

„Tai baisus nusikaltimas ant šios šalies širdies ir sielos“, - sakė 56 metų valstybės tarnautoja Rita Daly, kuri laikė per abortą pašalinto embriono nuotrauką.

„Tai tyčinis mūsų vaikų, mūsų kūno ir kraujo, žudymas“, - sakė ji.

Teisių į abortą oponentus ypač nuliūdino į įstatymo projektą įtraukta nuostata, kad galima grėsme motinos gyvybei laikytina ir savižudybės rizika.

Du dešimtmečius trunkantys debatai dėl to, kaip Airija turėtų elgtis dėl Aukščiausiojo Teismo sprendimo, kad abortai turi būti leidžiami, kai moters gyvybei gresia pavojus, pernai atsinaujino mirus moteriai, kuriai nebuvo leista pasidaryti aborto dėl jos žuvusio embriono.

Tas Teismo sprendimas buvo atsakas į 14-metės išžaginimo aukos užginčijimą 1992 metų vadinamojoje byloje X dėl devyneriais metais anksčiau priimtos konstitucijos pataisos, kuria abortai turėjo būti uždrausti bet kokiais atvejais.

Kokius nesutarimus kelia abortų klausimas, rodo ir tai, kad penki iš 76 E. Kenny konservatorių partijos „Fine Gael“ parlamentarų balsavo prieš įstatymo projektą ir dėl to buvo išmesti iš savo frakcijos.

Penkerių metų kadenciją įpusėjęs E.Kenny per debatus dėl abortų prarado daugiau „Fine Gael“ deputatų nei dėl ekonominių taupymo priemonių, nors jo koalicija padarė didelių apkarpymų pagal Europos Sąjungos (ES) ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF) 85 mlrd. eurų finansinės pagalbos sąlygas. Dėl tų skausmingų taupymo priemonių premjeras prarado vieną savo partijos deputatą.

Ilgametės E. Kenny sąjungininkės Lucindos Creighton, kuri kažkada buvo laikoma galima partijos lydere, atsisakymas balsuoti už minimą įstatymo projektą užbaigia jos, kaip Europos ministrės, vaidmenį.

„Kai kalbama apie kažką, kas iš esmės yra gyvybės ir mirties klausimas, mano nuomone, iš tikrųjų neįmanoma leistis į kompromisus“, - televizijai sakė L. Creighton.

Kelios savaitės prieš balsavimą E. Kenny sakė, kad jam buvo atsiųsta plastikinių embrionų ir krauju parašytų laiškų, o prie jo privačių namų piketavo protestuotojai su griaučius vaizduojančiomis kaukėmis.

Premjeras taip pat sulaukė koordinuotos kampanijos, kurią surengė anksčiau labai įtakinga Airijos Katalikų Bažnyčia, raginusi parapijiečius spausti savo atstovus parlamente balsuoti prieš įstatymo projektą. Kai kurie Bažnyčios lyderiai sakė, kad parlamentarų pritarimas abortams gali būti pakankama priežastis ekskomunikavimui.

Bažnyčios, kurią sukrėtė virtinė vaikų lytinio išnaudojimo skandalų, įtaka visuomenėje nuo 9-ojo dešimtmečio mažėjo ir jaunesnė, pasaulietiška karta nori užbaigti praktiką, kai airės vyksta į kaimyninę Jungtinę Karalystę nutraukti nėštumo.

Liberalesnio abortų įstatymo šalininkai nevienareikšmiškai vertina minimo įstatymo projekto priėmimą.

„Pagal dabartinį įstatymą man gresia kalėjimas iki gyvos galvos. Pagal naująjį įstatymą man gresia 14 metų“, - sakė 23 metų studentė Suzanne Lee, kuri prisipažino pernai išgėrusi tabletę nėštumui nutraukti.

Šaltinis: www.alfa.lt


Susiję

Pasaulis 4327926265612850834
item