Arvydas Juozaitis. „Šlachetna“ Lietuva buvo Lenkija

Mes jau buvome Lenkija Lietuviškieji XIX amžiaus tautinio atgimimo šulai (kone visi, ir net Baranauskas, Maironis, Kudirka, o ir Čiurlionis)...

Mes jau buvome Lenkija

Lietuviškieji XIX amžiaus tautinio atgimimo šulai (kone visi, ir net Baranauskas, Maironis, Kudirka, o ir Čiurlionis) gyveno su lenkų kalba ant lūpų. Dabar nejauku net kalbėti, tačiau daugelis lietuvių jaunikaičių šaipėsi iš tėvų kalbos. Nes mokytis, bręsti ir kilti į pasaulio šviesą, vadinasi, prabilti žmoniškai, reiškė prabilti „šlachetnai“ - lenkiškai. Reikėjo išlipti iš tvarto ir jaujos - lietuvių kalbos. (Kam tada rūpėjo, kad lietuviai kalba dešimtis kartų senesne ir gerokai turtingesne, kone sanskrito kalba?) Buvo skubama nusikirpti „lietuvišką liežuvį“. Lenkiškumas švietė ant kiekvieno katalikų bažnyčios altoriaus, vadinasi, buvo „šventas daiktas“. Lenkiškumas reiškė daug ką, o ypač pasipriešinimą Rusijai ir Rusijos ortodoksų bažnyčiai. Buvo garbinga ir patriotiška kalbėti „šlachetnai“. Pagaliau visi puikiai žinojo, kad net Lietuvos valstybingumo likučius sauganti diduomenė savo dvaruose kalba prancūziškai ir „šlachetnai“. Visi tie grafai ir bajorai svajojo atkurti žlugusią Žečpospolitą. Atkurti lenkų kalbos erdvę. Net sukilo dėl tos erdvės ir tų žemių 1831 ir 1863 metais. Žinoma, sukilimams vadovavo lenkiški vadai iš Varšuvos.

Kitaip būti negalėjo. Nes 1795 metais likviduota Žečpospolita jau tiek buvo evoliucionavusi „dviejų tautų karalystėn“, kad jos Konstitucijoje nebeliko nė Lietuvos vardo. Vadinasi, prieš ateinant carienei Jekaterinai II, Lietuvos nebebuvo. Lenkijos elitas prarijo lietuviškąją šlėktą ir diduomenę, vadinasi, šventė 400 metų trukusios politikos pergalę.

O šiandien? Lenkijos valstybė vėl švenčia „Gegužės 3-iosios“ Konstituciją pompastiškai, prisimindama daug garbingų ženklų. Nutylėdama, žinoma, kad toji Konstitucija palaidojo Lietuvą. Nors galėtų ir pasididžiuoti, kad sėkmingai baigė Krėvos sutarties ir Liublino unijos kelią. Prarijo Lietuvėlę.

O mums nėra ko pykti - patys prakišome istoriją. O juk galėjo būti ir atvirkščiai - Lietuva galėjo praryti Lenkiją. Tik tada jau tikrai būtų „šlachetnai“ kalbanti didžioji Lietuva.

Lietuva Lenkijoje didesnė

Dar būdamas paaugliu kaktomuša susidūriau su „Lietuva Lenkijoje“. Gastronominiu, taip sakant, būdu. Olštyno pieno produktų vitrinoje stovėjo balto skysčio butelis su užrašu „Lietuviškas jogurtas“. Iš dviejų lenkiškų žodžių su pasididžiavimu supratau tik pirmą ir visai nenutuokiau, ką reiškia antrasis. Brandaus brežnevinio socializmo metais vargu ar vienas iš šimto TSRS piliečių žinojo, kas yra „jogurtas“. Tačiau dviejų žodžių derinys lenkiškoje vitrinoje nuteikė mane labai lietuviškai: „Štai kokie mes galingi, Lenkija pripažįsta mums net tai, ko mes neturime!“ Dievaži, taip tada ir pagalvojau. Vėliau Varšuvoje valgiau ir lietuvišką duoną, ir lietuvišką sūrį (žinoma, pavadintą lenkų kalba). O jau visai neseniai, praeitą savaitę, teutonų sosto Marienburgo pilyje, restorane perskaičiau, kad tradiciniai lenkiški „fliakai“ į anglų kalbą verčiami taip: „lietuviška sriuba“. O jau bulvių patiekalų su būdvardžiu „lietuviškas“ - apstu visur. Mes labai smagiai įkorporuoti į Lenkijos skrandį! Lietuvą lenkas jaučia ir „žečpospolitiškai“, ir „gastronomiškai“.

Neseniai teko susipažinti su viena sociologine apklausa. Pasirodo, Varšuvos gatvėje sustabdytas eilinis lenkas į klausimėlį: „Kaip manote, kokio dydžio Lietuva?“, atšaus ilgai negalvodamas. Ką atšaus? Kad Lietuvos teritorija yra kone pusė Lenkijos dydžio, o gyventojų mes turime tikrai ne mažiau negu Baltarusija (10 milijonų). Kaip smagu išgirsti! Išbučiuotum kiekvieną, kuris taip galvoja. Kad ir negalvodamas. Iliuzija, o juk kokia maloni!

Vadinasi, reikia daryti išvadas. Nes gatvėje skambančios nuomonės formuoja kiekvienos normalios šalies gaires - tiek vidaus, tiek užsienio politikoje. Vadinasi, pirma, esame galingesni kaimynų galvose ir sielose, negu esame iš tikrųjų. Ir, antra, ne juokais Varšuva siunta, kai „lietuviai smaugia lenkų mažumą Vilnijoje“. Matyt, mes lietuvišką Prospero Merime (Prosper Merimee) „Lokį“ lenkams primename, o gal ir „batką“ Lukašenką? Žodžiu, sugebame mes „šlachetnai lietuviškai“ smaugti demokratiją.

Lietuvos atgimimas - baisi liga

Taigi XIX-XX a. sandūroje ėmė ir lietuviškai pabudo Baranauskas, Maironis, Kudirka ir net Čiurlionis. Sutriko „šlachetnai“ kalbantys lietuviai bajorai, o ir prasimušėliai miestiečiai. Visi pasijuokė į kumštį, pavadino lietuvybę „litvomanijos“ liga ir nusisuko. Ko norėsi iš kaimiečių? O kiti, „krajovcai“, ėmė pamokslauti, Varšuvoje mus skųsti, esą, girdi, „litvomanija“ primena bjaurius vėjaraupius, kurie, susirgus jais trisdešimties metų, labai sunkiai išgyvenami. Nesuprato lenkiškai kalbantys lietuviai, o ypač Pilsudskis su Želigovskiu, ko tie kvailiai nori? Mužikais likti? Lenkišku 400 metų ilgumo kilimu nežengia? Juk tau, trečias broli Jonai, tas kilimas nuaustas ir nutiestas! Lenkų kalba - langas ir vartai į pasaulį, o Lietuva - Lenkijos dalis, ir baigtas kriukis. „Ne! - pasakė žemaičiai, suvalkiečiai ir aukštaičiai. - Mes kilimą perausime, ir bus jis tikrų, o ne „šlachetnų“ raštų!“ Kvailiai tie mūsų broliai, pagalvojo „šlachetni“ lietuviai Pilsudskis su Želigovskiu ir įvedė savus „lietuvių ir baltarusių“ pulkus į Vilniją. Kad pamokytų žemaičius (kažin kodėl taip ėmė vadinti mus buvę broliai) plieno koše. Būtų ir toliau mokę, toliau ėję per Kauną iki pat Klaipėdos, tačiau... Tačiau dabar ne ta kalba.

Lenkijos diplomatai, smagiai jautęsi 1919 m. Versalio taikos konferencijoje, pasakojo visai Europai apie „litvomanijos“ ligą. Ir jau ne vėjaraupius, o pokario vidurių šiltinę. Kurią Lenkija apsiima labdaringai išgydyti. Lenkai su malonumu pripažino niekad nebuvusias latvišką Latviją ir estišką Estiją, tačiau apie lietuvišką Lietuvą nieko nenorėjo girdėti. Ir kitų balsus tildė. Netgi galingą poligloto Augustino Valdemaro balsą užrėkdavo.

Bet visa tai... pateisinama, jeigu žiūrėtume į Lietuvą nuo Krokuvos ir Varšuvos bokštų. Juk Lietuva seniai buvo „suvirškinta“ ir seniai tapusi Lenkijos dalimi. Tad ko čia tie lietuviški lietuviai prieš bendrą likimą šokinėja kaip varlė prieš dalgį, ko geidžia? O jeigu ir geidžia, vis vien neatiduosime. Nes kaip galima atsisakyti? Šitiek Lenkiją garsinusių lietuvių tėviškių ir tėvonijų? Kam atiduoti? Kažkokiems mužikams ir ligoniams? Nesunku įsivaizduoti: taip ir jautė Pilsudskis, tikras „Vidurio Lietuvos“ patriotas. Degė teisuolio ugnimi akys.

Tačiau Lenkija pralaimėjo, Lietuva atskilo ir gimė. Su baisiais nuostoliais gimėme, bet vis dėlto. Mes atsiradome ant pasaulio žemėlapio pirmiausiai kaip raštas ir kaip kalba. Mums trūks plyš reikėjo savų „š“ ir „č“ raidžių, kad jomis apibrėžtume teritoriją, kurioje Lietuva skelbia save Lietuva, o ne Lenkija. Tiesa, nebeatgavome Vilnijos krašto, kurį „šlachetnas“ lietuvis Pilsudskis lenkino iki pat savo mirties. O ir po jo mirties darbas tęsiamas. Stebuklingu būdu - tęsiamas net dabar. Net žlugus TSRS imperijai. Ir vėl - vadovaujama iš Varšuvos.

Tik ar dabar, brolyčiai, 1831-ieji? Ar 1863-ieji? Ir jūs patys, brolyčiai „šlachetni“ lietuviai, ką darote? Juk pasiekėte keistą pergalę: sugebėjote į savo kovinę-partinę organizaciją „Lenkų rinkimų akciją Lietuvoje“ įtraukti, praryti ir suvirškinti rusakalbių pajėgas. Tai bent istorinė sėkmė.

Tik ar sėkmė? Apie tai būtų kita kalba.


Susiję

Įžvalgos 8005071063578607877

Rašyti komentarą

5 komentarai

Anonymous rašė...

Lietuvos pretenzijų Lenkijai
KATALOGAS

1. Lenkija 1228-04-23 pakviečia Kryžiuočių ordiną kovoti prieš baltų gentis Lenkijos naudai. Buvo sunaikinti prūsai ir vakariniai jotvingiai (dzūkai). Pamario, Varmės-Mozūrų ir Palenkės vaivadijos yra baltų etnografinės žemės. Šių žemių gražinimo Lietuvai klausimas.
2. Lietuvių ir prūsų kalba turi būti rašomi vieši užrašai visoje Pamario, Varmės-Mozūrų ir Palenkės vaivadijų teritorijose.
3. Lenkija 1430 metais pavagia LDK Vytauto karališką karūną, 1931 metais ir pačius LDK Vytauto palaikus iš Vilniaus Katedros.
4. Lenkija 1569 metais atima iš LDK Palenkę ir Ukrainą - Liublino unija prievartą įjungia Lietuvą į dviejų valstybių sąjungą;
5. Lenkija 1791-05-03 savo konstitucijoje įrašo, kad LDK nebėra nepriklausoma valstybė, o tampa viena iš Lenkijos provincijų - faktiškai tai yra pirmasis oficialus Lietuvos valstybės likvidavimo dokumentas. Vėliau, 1791-10-20 Lietuvą šias nuostatas ištaiso ir ATSTATO savo valstybės nepriklausomybę. 1792 metais ši konstitucija buvo panaikinta;
6. Masinė lietuvių polonizacija LDK žemėse XV - XIX amžiuose ir 1920-1939 metais.
7. Suvalkų sutarties sulaužymas 1920m. spalį ir Vilniaus krašto okupacija ir smurtas prieš žmones, save laikiusius lietuviais Vilniaus krašte 1920-1939m.
8. Antrojo pasaulinio karo metu "Armija krajova" Vokietijos okupuotoje Lietuvos teritorijoje žudė lietuvių tautybės civilius asmenis vien dėl to, kad jie buvo lietuviai.
9. ...
10. ...

Su Lenkija normalūs santykiai ir strateginė partnerystė, kai:
1. Lenkija gražins Lietuvai užgrobtas baltų etnines žemes - dabartinės Pamario, Varmės-Mozūrų ir Palenkės vaivadijos Lenkijoje;
2. Kai bus baigtas Lenkijos pradėtas 1920 metais karas prieš Lietuvą ir kaip minimum bus išvesta Lenkijos okupacinė armija iš Augustavo ir Suvalkų - Lietuvos valstybės teritorijos;
3. Kai Lenkija sumokės Lietuvai Prūsų kalbos atkūrimo išlaidas;
4. Kai bus depolonizuotos lietuviškos etninės žemės dabartinėje Baltarusijos teritorijoje - kurias sulenkino kunigai lenkai iš Lenkijos, tam tikslui turėdami suderinimą su popiežiumi Romoje. Depolonizacijos išlaidas turi apmokėti Lenkija kartu su Vatikanu;
5. Kai Lenkija apmokės depolonizacijos išlaidas Lietuvoje - sulenkintų lietuviškų pavardžių originalo atkūrimą (naujų asmens tapatybės dokumentų išdavimo išlaidos).

vilnietė rašė...

Mūsų kaimynai įsivaizduoja, kad jų tapatybė tobula: jei esi lenkas ir katalikas, tai esi pranešesnis už kitus, o jei ne lenkas ar ne katalikas, tai jau menkesnis. Deja, jie klysta.

Unknown rašė...

Straipsnis labai aktualus, nes tai, kas šiandien vyksta Lietuvoje yra lietuvių tautos vėžys. Viena jo pasireiškimo formų yra tai, kad šiemet balandžio 23-ąją prelato Konstantino Olšausko 150-osios gimimo metinės praėjo absoliučioje užmarštyje. Su lietuvių rusinimu, lenkinimu kovojęs, „Saulės“ švietimo ratelius kūręs prelatas 1923.06.18 nušautas, nes buvo pasamdęs privačią vokiečių policija (sava nebepasitikėjo) ištirti, kas už patriotinę veiklą jį be kaltės įgrūdo į Kauno sunkiųjų darbų kalėjimą, šmeižė nebūtais dalykais. Žudikams svilo padai, tad nušovė ir problemos baigėsi. Dabar nešaudo, bet veikia kitaip - per atstūmimą, ignoravimą, apsimetimą negirdinčiais, nematančiais, nežinančiais ir nenorinčiais žinoti, kas buvo kuo. Labai trūksta Arvydo Juozaičio išminties, įžvalgų, minčių sklaidos. Jei tokių, kaip Jis, būtų daugiau, gal Lietuvoje būtų kitokia visuomeninė atmosfera.

Unknown rašė...

Atsiprašau, prelatas nušautas 1933, ne 1923 metais.

Budulis rašė...

Citata:
"Zbygniew'as 凱ㄝ開ㄕ高 ㄊ健 Пірстелэяў:
Nereikia sureikšminti 1791-05-03 Lenkijos konstitucijos, nes tai buvo žlungančios dviejų tautų valstybės bandymas tuščiai susireikšminti.
Kas nors pasaulyje skaito tą Konstitucijos tekstą, rodo jį kaip pavyzdį politologijos studentams ar kaip sektiną pavyzdį kitų europos šalių valstybių Konstitucijoms?
Ši Konstitucija galutinai pribaigė Žečpospolitą, nes tai buvo lyg raudonas skuduras buliui prieš nosį - buvo suerzinti aplinkinių valstybių monarchai ir blogas pavyzdys turėjo būti likviduotas."

item